Świat najlepszy z możliwych? O dobroci Boga i pochodzeniu zła

Okładka książki Świat najlepszy z możliwych? O dobroci Boga i pochodzeniu zła Tadeusz Pabjan
Okładka książki Świat najlepszy z możliwych? O dobroci Boga i pochodzeniu zła
Tadeusz Pabjan Wydawnictwo: Copernicus Center Press filozofia, etyka
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2018-09-04
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-04
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378863946
Tagi:
filozofia Bóg zło teodycea unde malum
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
52
7

Na półkach:

Każdy rozdział jest niesamowicie ciekawy. Ograniczone możliwości poznawcze człowieka uniemożliwiają nam wydanie prawidłowego wyroku na temat zła i jego przyczyn. Nie ma sensu więc ani stawać w obronie Boga, ani Go obwiniać. Należy z pokorą zaakceptować zjawiska większe od człowieka, szczególnie, że, prawdopodobnie, nie jest on koroną stworzenia. To, że jesteśmy stworzeni na obraz Boga, wcale nie oznacza, że mamy potencjał na ostateczne rozwikłanie wszystkich zagadek Wszechświata. Co więcej, teoretyczne rozważanie, wobec faktycznego cierpienia, jest tylko nieadekwatną i bezużyteczną propozycją oraz łudzeniem się, że coś rozumiemy i potrafimy to kontrolować. Piękna książka, szczególnie rozdział "O co toczy się gra". Polecam.

Każdy rozdział jest niesamowicie ciekawy. Ograniczone możliwości poznawcze człowieka uniemożliwiają nam wydanie prawidłowego wyroku na temat zła i jego przyczyn. Nie ma sensu więc ani stawać w obronie Boga, ani Go obwiniać. Należy z pokorą zaakceptować zjawiska większe od człowieka, szczególnie, że, prawdopodobnie, nie jest on koroną stworzenia. To, że jesteśmy stworzeni na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
215
211

Na półkach:

Przeslanie tej bardzo dobrze napisanej ksiazki najlepiej posumowuje cytat:
“mówiąc o dobru zamierzonym przez Boga powołującego świat do istnienia, należy mieć na myśli przede wszystkim wewnętrzne dobro całego stworzenia, a nie tylko dobro samego człowieka.”

Przeslanie tej bardzo dobrze napisanej ksiazki najlepiej posumowuje cytat:
“mówiąc o dobru zamierzonym przez Boga powołującego świat do istnienia, należy mieć na myśli przede wszystkim wewnętrzne dobro całego stworzenia, a nie tylko dobro samego człowieka.”

Pokaż mimo to

avatar
562
40

Na półkach: , , ,

Pytanie które w tytule tej książki stawia autor, w oparciu o tezę Leibniza, że żyjemy w świecie najlepszym z możliwych, jest pytaniem które implikuje niezliczoną ilość kolejnych niewiadomych. Co to właściwie znaczy że żyjemy w najlepszej wersji świata? Czy znaczy to że nasz świat jest idealny, że nie ma w nim zła ani cierpienia? Zło jest integralną częścią wszechświata, jest konsekwencją wolnej woli, przygodności bytów, praw fizyki. Dział teologii zajmujący się wyjaśnianiem zła w świecie stworzonym przez Boga to teodycea. Jak pogodzić istnienie dobrego, miłosiernego Boga z istnieniem zła? Jak pogodzić wiarę w Boga który stwarza świat, z nauką która opiera się na ewolucji?
Aby odpowiedzieć na te, oraz wiele innych intrygujących pytań autor sięga do autorytetów takich jak św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu, Leibniz czy Darwin, którego nauka o ewolucji gatunków wbrew powszechnie panującym opiniom wcale nie jest sprzeczna z wiarą.

Pytanie które w tytule tej książki stawia autor, w oparciu o tezę Leibniza, że żyjemy w świecie najlepszym z możliwych, jest pytaniem które implikuje niezliczoną ilość kolejnych niewiadomych. Co to właściwie znaczy że żyjemy w najlepszej wersji świata? Czy znaczy to że nasz świat jest idealny, że nie ma w nim zła ani cierpienia? Zło jest integralną częścią wszechświata,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    9
  • Filozofia
    3
  • Filozofia
    2
  • Copernicus Center Press
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Filozofia, etyka
    1
  • * dostępność - do sprawdzenia
    1
  • 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Świat najlepszy z możliwych? O dobroci Boga i pochodzeniu zła


Podobne książki

Przeczytaj także