Okładka książki Praca aktora nad rolą

Praca aktora nad rolą

typ
papier
7 (3 ocen i 1 opinia)

Opis książki

"Działać znaczy Tworzyć... Nie wiem, czy tak dokładnie brzmią słowa mistrza Stanisławskiego - może to moja wersja, ale powstała po ponownym przeczytaniu mocno uaktualnionej "Pracy aktora nad rolą" w nowym tłumaczeniu pana Jerzego Czecha, które jeszcze raz ukazało moc METODY. My - aktorzy zdradzamy, uciekamy od początków, od sensów, umykamy psychologii, gubimy się wśród poszukiwań formalnych, czasem chamiejemy uwiedzeni złem, szwindlujemy sercem, uczuciami, poszukujemy miejsc dawno odkrytych. I tylko po spektaklu, po czasie mordowania prawdy i marzeń, zastanawiamy się, gdzie jest POCZĄTEK. ON JEST W TEJ KSIĄŻCE! Jest w dziele Stanisławskiego, w jego niezwykłych odkryciach prawdy działania zapisanych na stronach wydawnictwa, które Państwo otrzymujecie. Krakowska szkoła teatralna ma korzenie w tej księdze. Z niej jesteśmy, z nią dialogujemy, czasem odrzucamy, by uświadomić sobie, że tylko tam jest źródło, początek aktorstwa."

(Krzysztof Globisz)

Polecamy

Opinie czytelników
TheZapina | 2013-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Z tomu przeczytany rozdział: Logika i konsekwencja.

natalka_maj | 2014-08-02

Kalendarium literackie
  • Andreas Eschbach
    55. rocznica
    urodzin
    Nic nie jest trudniej wyplenić niż religie, choćby była nie wiem jak fałszywa.
  • Milo Manara
    69. rocznica
  • Agatha Christie
    124. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie wracaj do miejsc, w którym byłeś szczęśliwy.
  • Chimamanda Ngozi Adichie
    37. rocznica
    urodzin
    Bunt Jaja był teraz jak eksperymentalny hibiskus cioci: wyjątkowy i pachnący nutką wolności innej niż ta, której domagał się tłum ludzi wymachujących zielonymi liśćmi na placu Rządowym po zamachu stanu. Wolności czynu i bycia sobą.
  • Chelsea Quinn Yarbro
    72. rocznica
    urodzin
    - Tęskniłem za tą chwilą, odkąd po raz pierwszy ujrzałem panią na przejażdżce do Bois - Vert. Kilkanaście dni zbierałem się na odwagę, by zbliżyć się do ciebie, pani. - Jeśli potrzebujesz panie odwagi, by zwrócić się do mnie, to niech Niebiosa mają w opiece Francję, gdyby trzeba było stanąć do walk... pokaż więcej
  • Dan Lungu
    45. rocznica
  • James Fenimore Cooper
    225. rocznica
    urodzin
    Są to słowa godne mężczyzny i człowieka, który doszedłby do czegoś, gdyby nie jego głupie wykształcenie.
  • Tomasz Jastrun
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedyś byłem dumny ze swojej nieśmiałości, teraz już wiem, ona bynajmniej nie świadczy o skromności, raczej o wielkich ambicjach i lęku przed porażką.
  • Halina Birenbaum
    85. rocznica
    urodzin
    Nieraz wtedy myślałam o religijnych postach, zwłaszcza w związku ze świętem Jom-Kipur, kiedy to ludzie dobrowolnie czczą w ten sposób Boga. Przysięgłam wówczas, że o ile przeżyję wojnę i będę miała co jeść, nigdy nie narzucę sobie żadnego postu. Ślubując to wywierałam świadomie i z satysfakcją zemst... pokaż więcej
  • Norman Spinrad
    74. rocznica
  • Sophie Dahl
    37. rocznica
  • Marion Zimmer Bradley
    15. rocznica
    śmierci
    Łzy sprawiają, że kobiety są bardziej realne, bardziej bezbronne; kobiety, które nigdy nie płaczą, przerażają mnie, bo wiem, że są silniejsze ode mnie i zawsze się trochę boję tego, co zrobią.
  • Oriana Fallaci
    8. rocznica
    śmierci
    Politycznie poprawne miernoty zawsze negują zasługi. Zastępują jakość przez ilość. Lecz to jakość wprawia świat w ruch moi drodzy, nie ilość. Świat idzie naprzód dzięki tym nielicznym, którzy posiadają przymioty, nie dzięki tym, którzy są liczni i głupi
  • Władysław Syrokomla
    152. rocznica