Okładka książki Praca aktora nad rolą

Praca aktora nad rolą

typ
papier
6.5 (2 ocen i 1 opinia)

Opis książki

"Działać znaczy Tworzyć... Nie wiem, czy tak dokładnie brzmią słowa mistrza Stanisławskiego - może to moja wersja, ale powstała po ponownym przeczytaniu mocno uaktualnionej "Pracy aktora nad rolą" w nowym tłumaczeniu pana Jerzego Czecha, które jeszcze raz ukazało moc METODY. My - aktorzy zdradzamy, uciekamy od początków, od sensów, umykamy psychologii, gubimy się wśród poszukiwań formalnych, czasem chamiejemy uwiedzeni złem, szwindlujemy sercem, uczuciami, poszukujemy miejsc dawno odkrytych. I tylko po spektaklu, po czasie mordowania prawdy i marzeń, zastanawiamy się, gdzie jest POCZĄTEK. ON JEST W TEJ KSIĄŻCE! Jest w dziele Stanisławskiego, w jego niezwykłych odkryciach prawdy działania zapisanych na stronach wydawnictwa, które Państwo otrzymujecie. Krakowska szkoła teatralna ma korzenie w tej księdze. Z niej jesteśmy, z nią dialogujemy, czasem odrzucamy, by uświadomić sobie, że tylko tam jest źródło, początek aktorstwa."

(Krzysztof Globisz)

Polecamy

Opinie czytelników
TheZapina | 2013-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Z tomu przeczytany rozdział: Logika i konsekwencja.

Karola_Gie | 2014-07-24

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku