Ekscesy antysemickie na polskich uczelniach w latach 30-tych XX wieku

Wydawnictwo: Towarzystwo Wydawnicze i Literackie
historia
Konrad

Ludwik Krzywicki, wybitny socjolog, antropolog i ekonomista, z przekonania i przynależności partyjnej – socjalista, jako mieszkaniec Warszawy i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej był świadkiem i uczestnikiem zaostrzania się, a następnie eksplozji fobii antyżydowskich, rozdmuchiwanych i instrumentalizowanych przez ówczesną prawicę, walczącą w latach 30-tych XX wieku z piłsudczykowskim reżimem.

Opis wydarzeń, skreślony przez Autora w formie wspomnień odznacza się niezwyczajnym autentyzmem i zarazem pogłębioną refleksją. Zwraca uwagę przenikliwa interpretacja podłoża ekonomicznego konfliktu polsko-żydowskiego. Cennym elementem opisu są cytowane odezwy i uchwały środowisk studenckich różnych opcji. Tekst, drukowany po raz pierwszy od 50 lat (pierwodruk: Wspomnienia, tom 3, 1959), uzmysławia czytelnikowi, że narodowy szowinizm żywi się przede wszystkim ignorancją, pogardą dla odmienności i leczeniem własnych kompleksów poprzez agresję wobec „wroga”. Mechanizm powoływania takiej kategorii, rozciągniętej na całą grupę narodowościową, bynajmniej nie wygasł – tli się nadal, co czyni ze świadectwa Krzywickiego dokument aż nadto współczesny.

źródło opisu: http://www.waweuropie.pl/Ksiazka.html

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

pawelmhm | 2017-11-27
asicaa_k | 2017-02-27