Dialog o Bożej Opatrzności

978-83-7033-824-4
mistyka, święci, duchowość,
religia
Revenga

Drugie wydanie fundamentalnego dzieła św. Katarzyny ze Sieny. Nasz świat jest naznaczony głodem tożsamości. Dla wielu ludzi najbardziej palącym pytaniem jest: „Kim ja jestem?”. To było pytanie Katarzyny. Współczesne poznawanie samego siebie jest często narcystycznym zajmowaniem się sobą, introwersyjną koncentracją na własnym samopoczuciu i spełnianiu się. Jednak według Katarzyny, kiedy w...

Drugie wydanie fundamentalnego dzieła św. Katarzyny ze Sieny.

Nasz świat jest naznaczony głodem tożsamości. Dla wielu ludzi najbardziej palącym pytaniem jest: „Kim ja jestem?”. To było pytanie Katarzyny. Współczesne poznawanie samego siebie jest często narcystycznym zajmowaniem się sobą, introwersyjną koncentracją na własnym samopoczuciu i spełnianiu się. Jednak według Katarzyny, kiedy w końcu widzę siebie takim jaki jestem, nie odkrywam małego okruchu samotnego bytu. Katarzyna opisuje siebie jako „zamieszkałą i zadomowioną w celi poznania siebie”. Jeśli odważę się podjąć tę podróż w celu poznania siebie, wówczas odkryję jak jestem mały, nieporadny i ograniczony, lecz poznam również, że cały jestem kochany i ceniony.

Timothy Radcliffe OP, św. Katarzyna patronką Europy

Lepiej będzie dla mnie, jeśli wszyscy będą zbawieni, a ja sama będę znosić męki piekielne, bylebyś tylko mi zostawił miłość do Ciebie... Jeśli Twoja prawda i sprawiedliwość zgodzą się na to, chciałabym zupełnego zniszczenia piekła albo przynajmniej, żeby żadna dusza tam się więcej nie dostała. A najbardziej bym się cieszyła, gdybyś położył mnie na paszczę piekła, żeby ją zamknąć i żeby nikt więcej tam się nie dostał. Bo w ten sposób wszyscy moi bliźni byliby zbawieni.

z Dialogu

źródło opisu: W drodze, 2012

źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/opis,271,Dialog_o_Bozej_Opatrznosci.html

Nagzymsie | 2018-11-09
Na półkach: Przeczytane, Arcydzieło

Wydaje mi się, że Biblia i Ta książka w domu każdego chrześcijanina i wystarczyłoby. Podyktowane przez tercjarkę dominikańską, urodzoną jako 23ecie dziecko farbiarza, która przyczyniła się do wyjścia Kościoła z "niewoli awiniońskiej". Pięknie napisane i pięknie przetłumaczone przez Leopolda Staffa. Znajdują się tu odpowiedzi prawie na każde pytanie dręczące katolika. W szczególności bardzo dużo o miłości bliźniego. Miłość własna niszczy miłość prawdziwą do bliźniego, co jest fundamentem zła. Ludzie, stworzeni tak, by potrzebowali jedni drugich. Człowiek doznaje pokory przez pysznego, wiary przez niewiernego etc. Cnota męstwa i wytrwałości utwierdza się przez długie znoszenie zniewag i obmów. Katarzyna zarazem przestrzega przed obłudą i zabobonem. Świat prześladuje wiernych, bo świat nie kocha Boga. Fałszywy chrześcijanin otrzymuje większą karę niż poganin. Apostołowie, męczennicy, doktorzy Kościoła, wyznawcy, ewangeliści są świadkami stwierdzającymi prawdę w ciele mistycznym...

Daniel | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

:-)) Rewelacja.
Moc i czystość jaka płynie z tej książki są fenomenalne. Bóg to potęga :-))), na szczęście dla nas, bezgranicznie nas kochająca.