Żywot Michała Anioła

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Vita di Michelangelo Buonarroti
Michał Anioł
Kaklucha

Michał Anioł Buonarotti, sławny malarz i rzeźbiarz, wywodził się z rodu hrabiów Canossy, szlachetnej i znamienitej rodziny z okolic Reggio. W dawnym czasie messer Simone przybył do Florencji roku 1250 jako podesta, z powodu zaś cnót swoich został naczelnikiem dzielnicy. Z takiej to rodziny pochodził Michał Anioł, którego ojciec nazywał się Lodovico, człowiek bogobojny i dobry . Będąc podestą Chiusi i Caprese, miał owego synka w Caprese w roku pańskim 1475, dnia szóstego marca. Wielkie to narodziny : horoskop mówił, że skoro spotkają się trzy planety : Merkury, Wenus i Jowisz to dziecko musi być szlachetnego i wzniosłego umysłu, zwłaszcza zaś w tych sztukach, co są rozkoszą zmysłów, jak malarstwo, rzeźba i architektura.

źródło opisu: PIW, 1960

źródło okładki: Zdjęcie autorskie