Jadą Cyganie! Śladami Romów po Europie

Die Zigeuner kommen! Markus Reinhardt entdeckt sein Volk
978-83-60279-45-8
Cyganie, Romowie
literatura faktu

Cygański skrzypek Markus Reinhardt - wnuk znakomitego gitarzysty i twórcy europejskiego jazzu Django Reinhardta - oraz reporter Heinz G. Schmidt ruszają na poszukiwanie przeszłości romskiego ludu. Podczas podróży do kilkunastu krajów Europy, Azji i Afryki odwiedzają barwne, niekiedy egzotyczne społeczności Romów, które łączy wspólna nić na wpół legendarnej historii. Skąd przybyli? Kto ich...

Skąd przybyli? Kto ich rozproszył po tylu krajach świata? Dlaczego wydają się tak zatrważająco obcy, a zarazem fascynujący? Jak na przekór globalizacji usiłują dziś zachować dawne tradycje i obyczaje? I czy mają szansę na ocalenie swojej tożsamości we współczesnym świecie?

Bohaterowie tego reportażu - napotkani w drodze Romowie i Sinti, Gitanos i irlandzcy Podróżnicy, Kełderasze i Çingeni, Cyganie i Manusze - niewiele wiedzą o własnych początkach. Być może ślady ich dziejów, naznaczonych nieustanną wędrówką, można odnaleźć tylko w języku i w muzyce... Tak w każdym razie sądzi Markus Reinhardt, który w poszukiwaniu własnych korzeni odwiedza Romów z rozmaitych szczepów i krajów, wsłuchując się w ich opowieści, pieśni i historie codziennego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2011

źródło okładki: www.cyklady.com.pl

Muminka | 2017-04-20
Na półkach: 2017
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Markus Reinhardt to dumny ze swego dziedzictwa cygański skrzypek, który wraz z autorem tej krótkiej publikacji, wyprawia sie w rózne zakątki Europy i nie tylko by prześledzić szlaki wędrownych Cyganów, nawiązać znajomości z ich niedobitkami i opisać, jak radzą sobie w epoce Internetu i globalizacji. Niestety jest to pozycja zdezaktualizowana bo sięga ledwo do roku 2008.
Od Pendżabu do Saint Maries- der Mer. legendy, wiersze Ferdousiego nie ą w stanie wyjaśnić, jak wyodrębniły się ludy Sinto i Romowie. Cyganie dostosowywali się do Kurdów, dotarli do Turcji. Sułtan Mehmed, skądinąd znany z Wspaniałego Stulecia, sprowadził grajków i artystów, właśnie Cyganów, za przejście na islam sowicie im zapłacił. Tomik przybliża surowe zasady funkcjonowania tej społeczności, silne dążenie do autonomii, umiłowanie wolności. odradza się kontaktów z gadziami, którzy są nieczyści, a kobiety romskie to wcielenie nieśmiałości i wstydliwości.
Tureckich Romów żadna praca nie hańbi, chętnie...

Jula | 2016-01-14
Na półkach: Z biblioteki
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Książka napisana w bardzo przystępny sposób. Są informacje ogólne dotyczące Cyganów, a także historie z życia wzięte. Ta książka ukazuje naród Cyganów niejako z ich perspektywy.

Łukasz Puchalski | 2013-10-24
Na półkach: Cyganie