U-Boot. Życie codzienne na niemieckim okręcie podwodnym w czasie II wojny światowej

Tłumaczenie: Leszek Erenfeicht
Wydawnictwo: Carta Blanca
U-Boat : combat missions : the pursuers & the pursued : first-hand accounts of U-Boat life and operations
978-83-7705-104-7
wojsko, armia, u-booty, u-boot
Piotr

U-Boot to album o fenomenie II wojny światowej, fascynującym kolejne pokolenia niemieckim statku podwodnym. W okresie II wojny światowej hitlerowskie „szare wilki” – jak nazywano U-Booty – przemierzające morza i oceany świata w poszukiwaniu ofiar (alianckich statków i okrętów) stały się symbolem bezlitosnej zagłady. Wciąż pokutuje obraz ich załóg jako okrutnych morderców na usługach...

W okresie II wojny światowej hitlerowskie „szare wilki” – jak nazywano U-Booty – przemierzające morza i oceany świata w poszukiwaniu ofiar (alianckich statków i okrętów) stały się symbolem bezlitosnej zagłady. Wciąż pokutuje obraz ich załóg jako okrutnych morderców na usługach nazistowskiej machiny wojennej.
Czy jednak ten obraz jest prawdziwy?
Autorzy albumu zebrali ponad 60 relacji marynarzy tych statków. Członkowie załóg U-Bootów opowiadają o swoich przeżyciach, losach zwyczajnych ludzi uwikłanych w przerażającą wojnę. Dzięki tym wspomnieniom można poczuć ich strach przed śmiercią lub niewolą, prześledzić momenty tryumfów i klęsk, poznać zasady działania najsłynniejszego okrętu podwodnego „Kriegsmarine” oraz realia codziennego życia na pokładzie „żelaznej trumny”.
W albumie:
• Wcześniej niepublikowane relacje marynarzy służących na U-Bootach w czasie II wojny światowej.
• Opis poszczególnych przedziałów niemieckiego okrętu podwodnego: od dziobowego przedziału torpedowego do maszynowni elektrycznej – kompletny obraz warunków życia na U-Bootach.
• Setki unikatowych memorabiliów, zdjęć archiwalnych oraz fotografii specjalnie wykonanych na potrzeby publikacji na pokładzie U 995, ostatniego zachowanego U-Boota typu VIIC/41.

Lawrence Paterson napisał do tej pory siedem książek o niemieckich U-Bootach i miniaturowych okrętach podwodnych. Jest członkiem Royal Navy Submarine Museum’s Archive Group zajmującej się badaniami nad Kriegsmarine i U-Bootami. Pochodzi z Nowej Zelandii, obecnie mieszka w Portsmouth w Anglii.

źródło opisu: http://www.cartablanca.pl/produkty/258/u-boot

źródło okładki: http://www.cartablanca.pl/produkty/258/u-boot

Marcin Kowalczyk | 2014-01-29

Jak na tą cenę - warto. Wydawnictwo wyjątkowo albumowe, jako uzupełnienie wcześniej posiadanych. Szybko i przyjemnie się czyta. Duży plus za wspomnienia i zdjęcia.

Radosław | 2014-01-19

Książka w sam raz dla kogoś, kto chciałby dowiedzieć się jak wyglądało życie na niemieckich u-bootach w czasie II wojny światowej. Książka została podzielona na kila części. Od przygotowania do bojowego patrolu, poprzez opis poszczególnych przedziałów okrętu i życia załogi, aż do odpoczynku po rejsie. Książka uzupełniona została wspomnieniami, zdjęciami archiwalnymi oraz fotografiami zdjęć wnętrza zachowanego okrętu typu VII.
Jak dla mnie jedyny minus, to to, że za szybko wszystko w niej przeczytałem.