Podporządkowanie - niedorozwój - wyobcowanie. Postkolonializm a stosunki międzynarodowe

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
dorota_eulalja

Prezentowana publikacja przybliża polskiemu czytelnikowi zagadnienie krytyki postkolonialnej w kontekście stosunków międzynarodowych. Składa się z czterech zasadniczych części. W pierwszej – omówiono zjawisko kolonializmu zarówno w jego klasycznej formie (Indie, Afryka), jak i w jego mniej tradycyjnych formach (kolonializm osadniczy – Australia, kolonializm wewnętrzny – Irlandia, kolonializm rosyjski i radziecki). Druga część poświęcona jest studiom postkolonialnym: ich korzeniom metodologicznym i ideowym, głównym założeniom i przedstawicielom, wreszcie krytycznej analizie szkoły postkolonialnej. W trzeciej – zrekonstruowano wybrane współczesne koncepcje szkoły postkolonialnej ważne z punktu widzenia nauki o stosunkach międzynarodowych, takie jak wizja państwa czy koncepcja niedorozwoju. W ostatniej części zaś, przedstawiono postkolonialną interpretację stosunków międzynarodowych w wybranych regionach świata, a także w polityce wewnętrznej i zagranicznej Polski.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4807

źródło okładki: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4807