Szkoła maszynisty

10 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Szkoła maszynisty
978-83-62905-81-2
technika

Książka bardzo trudno dostępna, z rzadka pojawiająca się na aukcjach. Szkoła maszynisty. Podręcznik dla urzędników dróg żelazych i uczniów szkół technicznych. to kompendium wiedzy na temat parowozów. Od budowy poszczególnych części, zasad ich działania, konserwacji po dobre rady przy użytkowaniu kotłów. Jest to niezwykła publikacja, pełna rycin i schematów, „przewodniczy w poznaniu budowy i eksploatacyi dróg żelaznych, nietylko poczynającym technikom kolejowym, lecz i ogółowi publiczności”. W przedmowie tłumacz zaznacza, że do zainteresowania tą publikacją skłonił go sukces, jakim cieszyła się ona na rynku niemieckim. Trudno było znaleźć wydawcę, lecz dzięki wstawiennictwu Mechanika Głównego Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz poparciu inżynierów i mechaników, książkę zgodzili się wydać Gebethner i Wolff. Zreprodukowane wydanie pochodzi z 1879 roku. Co ciekawe, tłumacz pozostawił w nawiasach nazwy posczególnych części w języku niemieckim i rosyjskim, aby technicy, którzy przywykli do tych języków nie mieli problemów z tłumaczeniem. Reprint tej wspaniałej publikacji zainteresuje wszystkich miłośników kolejnictwa. Wszystkie trzy tomy mają wspólną oprawę introligatorską.

źródło opisu: http://www.volumina.pl/szkola-maszynisty.html

źródło okładki: http://www.volumina.pl/szkola-maszynisty.html

Marcin Kowalczyk | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, Kolej
Przeczytana: 01 lutego 2015

Właśnie skończyłem czytać doskonały podręcznik. Wydana w 1879 roku "Szkoła maszynisty" taki status posiada. Dostępna jest wersja elektroniczna tej książki w sieci, ale ja zdecydowałem się na starannie wydany reprint.
Skórzana oprawa i dobrej jakości papier pozwalają w pełni delektować się przyjemnością czytania. Duża czcionka nie męczy oczu. Język mimo upływu czasu jest przystępny i zrozumiały dla laika. Tekstowi towarzyszą ilustracje w postaci drzeworytów. Jest ich ogromna ilość i doskonale pozwalają zorientować się w temacie. W książce nie brakuje wzorów, ale jest ich rozsądna ilość. Tam gdzie jest to możliwe, zjawiska fizyczne tłumaczone są bez zbytniej "matematyzacji". Brawo.
Uczniowie ówczesnych szkół technicznych dla których był przeznaczony podręcznik mogli dość łatwo opanować nawet skomplikowane technicznie zagadnienia. Kłania się tu stara szkoła pisania podręczników. Nie na darmo się mówi, że im starszy tym lepszy.
Mimo swojej dość sporej wiedzy odnalazłem w tej...

cARTon | 2015-11-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kolej