Mały intruz. Dziecko i chore społeczeństwo

Wydawnictwo: W drodze
978-83-7033-723-0
Pedagogika
Ryfka

Claudio Risé w swojej książce przeprowadza bardzo dokładną analizę stanu współczesnego społeczeństwa, które nie chce się rozmnażać, dąży do zera, generuje cywilizację śmierci. Wyrazisty punkt widzenia autora przypomina podejście lekarza do pacjenta. Warto poznać diagnozę, by wiedzieć, jak leczyć. ANKIETA POTENCJALNEGO DAWCY/BIORCY ŻYCIA /W oparciu o dokumentację zebraną przez Claudio Risé...

ANKIETA POTENCJALNEGO DAWCY/BIORCY ŻYCIA
/W oparciu o dokumentację zebraną przez Claudio Risé /

CHORY: Współczesne społeczeństwo
ROZPOZNANIE KLINICZNE: Brak chęci życia, brak pasji, znudzenie, myśli samobójcze
CZYNNIKI RYZYKA:
1/ Drugi człowiek nie jest ceniony za to kim jest, ale wyłącznie za to, co posiada, czego dokonuje i jakie przynosi korzyści (i za to, jak wygląda).
2/ Pierwiastek kobiecości i męskości całkowicie znika z relacji.
3/ Dziecko poczęte może zostać przyjęte jako „zlepek komórek”, spotkać się z nieumiejętnością dostrzeżenia jego życiowej odrębności.
4/ Dziecko narodzone może zostać poddane nieustannej kontroli pod kątem zgodności z interesem rodziców w duchu utylitarystycznym.
WYDOLNOŚĆ PACJENTA: Każde żywotne społeczeństwo pielęgnuje i kocha swoje dzieci.
OBECNIE STOSOWANE LEKI: Używki, seks, sporty ekstremalne, antydepresanty
WYWIAD: Rodzice się rozeszli, dzieci zostały oddane pod opiekę matki, w postać ojca wcielają się różni mężczyźni, którzy przekazują dorastającemu dziecku coraz słabsze i w ogóle mało wiarygodne albo mało przekonujące wyznaczniki normatywne. Co gorsza, ojca często w ogóle nie ma.
ZGODA PACJENTA NA UDZIELENIE/PRZYJĘCIE DARU ŻYCIA: brak

źródło opisu: W Drodze 2010