Bewildered Travel: The Sacred Quest for Confusion

Okładka książki Bewildered Travel: The Sacred Quest for Confusion Frederick J. Ruf
Okładka książki Bewildered Travel: The Sacred Quest for Confusion
Frederick J. Ruf Wydawnictwo: University of Virginia Press literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bewildered Travel: The Sacred Quest for Confusion (Studies in Religion and Culture)
University of Virginia Press
2007-10-01
2007-10-01
travel podróż dziennik kulturoznawstwo religioznawstwo badania porównawcze badania antropologiczne antropologia podróże podróżnicza

Pozwólcie, że opowiem Wam pewną historię (boooooriiiing).I tak opowiem. Za studenta (4 lata temu) dostałam się na wymianę i mogłam sobie postudiować w Holandii na Radboud Universiteit w Nijmegen. Kto zaznał bycia studentem za granicą ten wie - Uczelnia to nie tylko uczelnia, to Niebieskie Królestwo Nauki na Ziemi, Złota Kraina Wiedzy i Kultury, gdzie student nie jest dyndającym końcem łańcucha pokarmowego spleśniałego systemu, nie jest popychadłem, który znalazł się na studiach z braku pomysłu na lepsze zajęcie. Nie. Jest partnerem w naukowych dociekaniach, zdolnym i ambitnym człowiekiem. Ot tak - z założenia. Tak jak u nas z założenia student jest zapitym nierobem. Z perspektywami co prawda, ale zawsze zapitym nierobem.
I my - polska brać studencka nienawykłą jest do swobodnego dostępu do książek w uczelnianych bibliotekach. Ksiązki są pilnie strzeżone przez Panie Bibliotekarki, nie można sobie wejść i podotykać grzbietów, a już gdzie siedzieć wśród książek i czytać na specjalnie uposażonych do tego celu stołach? Nie ma bata. Przynajmniej nie w Polsce.
Miałam to szczęscie, że bat ów jest w Holandii. Biblioteka była tam rodem z filmu "Piękna i Bestia" i można sobie siedzieć wśród książek i czytać i można je sobie przeglądać, wąchać (robię to),dotykać, wyjmować, odkładać na miejsce, albo pakować do koszyka i wypożyczać.
Literatura wielojęzyczna, jakoże Holendrzy biegle znają prócz swojego jeszcze francuski, niemiecki i angielski. Nic dziwnego skoro wszystkie filmy emitowane są z napisami.
Pozostawmy jednak moje uwielbienie dla Kraju Holly-Landii i powróćmy do zacnej jak cholera historii (jeśli ktoś tu zabrnął - proszę o odnotowanie tego faktu).
Błądziłam wśród półek interesujących mnie działów, podejmowałam ciekawobrzmiące tytuły i wkońcu znalazłam Tę Jedyną.
Bewildered Travel - otworzyłam ją i odrazu poczułam więź z Panem Rufem, który rozważania zaczął od tego, że jego pierwsza prawdziwa podróż to była wymiana w Holandii (OMG!).
Ksiązka próbuje wyjaśnić dlaczego podróżujemy, czego szukamy Tam, czym właściwie jest owo Tam, czym jest Tu, co odróżnia te dwie rzeczy, czym jest podróż a czym jest turystyka i dlaczego nie są tym samym.
Autor cudownie wplata w naukowe rozważania fragmenty wierszy, piosenek oraz własne wspomnienia. Pisze głęboko, z wczuciem podróżnika, z wrażliwością reportera. Opowiada o swojej podróży do Ghany, o braku zaufania do ludzi, o jego zaskoczeniu kiedy Ghanijczycy okazali się być jednymi z najcieplejszych nacji jakie spotkał. O tym kiedy siedział z obcymi ludźmi przy ognisku gdzieś na Kubie. O tym, że w tym samym kraju dziewczyna w barze chciała go gdzieś zaprowadzić. O tym w końcu, że Tam = Niebespieczeństwo i Tu=Bezpieczeństwo to nie zawsze prawda. Przemierzył świat bez wstrząsów, a napadnięty został kilka metrów od własnego domu w Stanach Zjednoczonych.
Ruf snuje wspaniałe refleksje, skłaniające do przemyśleń zdania.
"The sense that there is an elsewhere, that there is a difference between ship and shore and that you can look but you can't cross - that is the sense that shows up in fear of anxiety, in silence, in dread, or maybe simply in awe, and it is what matters in travel not how many months one is gone, how few have been there before, how many disases one has caught, or how many insects creep out of the bed."
Oto po "Biegnącej z Wilkami" moja druga "Biblia Kosmosu" (patrz opis "Biegnącej...").
W Holandii miałam mały rytuał - otwierałam ją raz dziennie w losowym miejscu i czytałam dowolny fragment.
Wyruszając w dziką podróż na stopa przez Hiszpanię do Maroka, wzięłam ją ze sobą. (krótka relacja jest tutaj: http://www.ogi-art.com/blog/going-to-the-sun-to-edge-of-the-surface-upon-which-we-live-morocco-2009/619/)
Nadal jest ze mną. Czarna, twarda okładka patrzy na mnie jak Mona Lisa. Wie wszystko. Zawsze patrzy. Ciekawa, pewna swego i godna zaufania.

• Biblia Kosmosu
  • Mam

Frederick J. Ruf Bewildered Travel: The Sacred Quest for Confusion Zobacz więcej