BLIZA - Gdyński Kwartalnik Artystyczny nr 4 (5) 2010 - Mniejszości

20806213
Bliza, Gdynia
czasopisma
A--

BLIZA - Kwartalnik Artystyczny. Me­ce­na­sem pisma jest Mia­sto Gdy­nia. Pi­smo uka­zu­je się od li­sto­pa­da 2009 r. Na­zwa "Bli­za" z ję­zy­ka ka­szub­skie­go ozna­cza la­tar­nię mor­ską. http://www.bliza.net *** MNIEJSZOŚCI KASZUBY – PRZYSZŁOŚĆ CZY SKANSEN? Z Andrzejem Buslerem, Jarosławem Ellwartem, Arturem Jabłońskim i Dariuszem Majkowskim rozmawia Paweł Huelle Mieczysław Abramowicz,...

***

MNIEJSZOŚCI
Mieczysław Abramowicz, עינידג ןיא ןליפּשטסאַג עטלײצעג. Gecajlte gastszpiln in gdinie. Gościnne występy w Gdyni
Robert Alexander Gajdziński, MNIEJSZOŚCI, CZYLI WIĘKSZOŚCI. SPOKO ORINOKO. OBRAZKI Z WYSTAWY
Dominik P.G. Sheridan, PRZEBUDZENIE: Z EPOKI ŚNIENIA W CZAS KOSZMARU. Kilka słów refleksji nad postępującym upadkiem tradycyjnej kultury Australii
Tomasz Matlęgiewicz, OSTATNI ABORYGENI EUROPY
Tomasz Łukaszewicz, MINIATURA JUGOSŁAWII W SERCU SŁOWENII. O Fužinach i powieści Gorana Vojnovicia Czefurzy raus!
Danuta Okupińska, WIĘKSZA MNIEJSZOŚĆ, CZYLI WSZYSCY JESTEŚMY BASKAMI
Monika Samsel-Chojnacka, KINO SKANDYNAWSKIE „NA WARIACKICH PAPIERACH”
Grażyna Świętochowska, EMANCYPACJA KOBIECEGO JAZZU?

ESEJ
Zbigniew Mentzel, BAŁTYK – PRZEZNACZENIE WISŁY
Kazimierz Wyka, OKRUCHY MORSKIEGO ZWIERCIADŁA
Kazimierz Wyka, TESTAMENT MORSKI ŻEROMSKIEGO
Kazimierz Wyka, GDYNIA, JACHTY I KOLONIE
Kazimierz Wyka, W SKANDYNAWSKIM KLIMACIE

PROZA
Paweł Huelle, KONCERT
Eugeniusz Sobol, KILLER. Powieść wschodnioeuropejska (fragment)

POEZJA
Jakub Noga, SPOKOJNIE i inne wiersze
Aleksandra Zbierska, KACERSKIE EKSPERYMENTY i inne wiersze
Ewa Miłek, *** [JAKIE TO PROSTE...] i inne wiersze
Rafał Kowalczyk, JEALOUS GRANDSON i inne wiersze

PRZEKŁADY
Zvika Szternfeld, ZOSTAWIŁAŚ i inne wiersze. Z hebrajskiego przełożył Tomasz Korzeniowski

DYSKUSJE I ROZMOWY
LUDZIE, CZASY, OBYCZAJE. O przyjaźniach, spotkaniach, minionych zdarzeniach Pawłowi Huellemu opowiada Marek Wittbrot
REWOLUCYJNY KASZUB Z CZARNYM PODNIEBIENIEM. Z Jerzym Jeszke, aktorem musicalu, który po wielu latach powrócił na scenę gdyńskiego Teatru Muzycznego, rozmawia Piotr Sobierski
ŻYCIE Z ZADĘCIEM (5) SHOW MUST GO ON! Z „krakowskim gdynianinem” Przemysławem Dyakowskim, od pół wieku wirtuozem gry na saksofonach sopranowym i tenorowym, rozmawia Zbigniew Gach
Z WARSZTATÓW W ŚWIAT. Z Janem Wilkiewiczem, autorem filmu Pytanie, rozmawia Bartosz Filip
„INNA RZECZYWISTOŚĆ, INNE MEDIA, INNA ŚWIADOMOŚĆ, WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI”. O Gdyni w Stereo i nie tylko z Michałem „Goranem” Miegoniem rozmawia Joanna ‘frota’ Kurkowska

MIEJSCA I HISTORIE
Adam Kamiński, ULICE GDYNI: PLAC KASZUBSKI
Sławomir Kitowski, MIEJSKI PEJZAŻ NADMORSKI. Spacer dziką plażą

RECENZJA
Grzegorz Wysocki, POCHWAŁY MILANA KUNDERY. O zbiorze esejów Spotkanie

ZAPISKI
Marek Gajdziński, ZAPISKI LONDYŃSKIE (5)
Kazimierz Nowosielski, MATERIA ZIEMI I PLATOŃSKIE CIENIE
Adam Wiedemann, UCHO W ROSOLE (5) BIAŁA
Bartosz Filip, PYTANIE, A NAWET KILKA

PRZEGLĄD FILMOWY
Krzysztof Kornacki, GRY DOKUMENTALNE. Kilka uwag na temat pogranicza faktów i fikcji w kinie współczesnym

TU I TERAZ
Anna Śliwa, NOKTURN – KOLOR
Piotr Sobierski, W POSZUKIWANIU MUZYCZNEGO GRAALA
Joanna ‘frota’ Kurkowska, ANGIELSKI SMUTEK, OLSZTYŃSKI HAŁAS I PALCE MOŻDŻERA, CZYLI ZAGRAŁO W GDYNI
Joanna ‘frota’ Kurkowska, 25 LAT SZCZEROŚCI GDYŃSKIEGO NFZ

Czerwony pająk
Katarzyna Bonda

6,08 (13 ocen i opinii)
Zabójczy pocisk
Łukasz Orbitowski , Olga Rudnicka , Jakub Małecki , Ryszard Ćwirlej , Tomasz Sekielski , Joanna Opiat-Bojarska , Marta Guzowska , Małgorzata Rogala , Wojciech Chmielarz , Remigiusz Mróz , Robert Małecki , Marta Matyszczak , Katarzyna Puzyńska , Bartosz Szczygielski

6,28 (18 ocen i opinii)
Siódma funkcja języka