Zgubne transakcje. Fatal transactions. Surowce mineralne a rozwój państw afrykańskich

Wydawnictwo: Difin
978-83-7641-207-8
dorota_eulalja

Fatal Transactions to termin określający transakcje, dotyczące szeroko pojętego procesu wydobycia i handlu surowcami naturalnymi pochodzącymi z terenów Afryki, które mają negatywne, a nierzadko wręcz zgubne konsekwencje dla mieszkańców kontynentu. Taki stan rzeczy należy niewątpliwie uznać za tragiczny paradoks: zarówno intuicja, jak i teorie ekonomiczne sugerują, iż w zasobach naturalnych tkwi źródło realnego bogactwa państw. Publikacja koncentruje się na problematyce wpływu bogactw naturalnych na rozwój gospodarczy krajów afrykańskich, kondycję państw afrykańskich i ich instytucji.

Z recenzji prof. dr hab. Jana J. Milewskiego, Uniwersytet Warszawski Instytut Studiów Regionalnych i Globalnych:

Publikacja jest wartościową pozycją reprezentującą najnowszy nurt studiów nad problemami rozwoju krajów Afryki i innych najuboższych regionów. Ten nurt badań jest znany w Polsce tylko wąskiemu kręgowi specjalistów, a powinien zostać popularyzowany wśród wszystkich, którzy zajmują się problematyką międzynarodową. Dotyczy to zarówno studentów, pracowników mediów, działaczy organizacji pozarządowych zajmujących się Afryką, jak i wszystkich, którzy chcą poszerzyć wiedzę z tego zakresu.

źródło opisu: http://ksiegarnia.difin.pl/index.php?id=1243

źródło okładki: http://ksiegarnia.difin.pl/index.php?id=1243