Europa niedokończona przygoda

Europe an unfinished adventure
830803702X
filozofia i etyka

Inne wydania

"Europa niedokończona przygoda" to książka jednego z najbardziej znanych myślicieli końca dwudziestego wieku, Zygmunta Baumana. Poświęcona jest Europie jej tożsamości oraz kulturowej i politycznej roli, jaką może, a nawet powinna odegrać we współczesnym świecie. Zdaniem autora Europa stoi obecnie przed wyborem pogrążyć się w izolacji lub podjąć się misji tworzenia nowego modelu politycznego. Modelu opartego na solidarności, poszanowaniu praw mniejszości, sprawiedliwości społecznej i wyrzeczeniu się siły w polityce zagranicznej. Dzięki temu projektowi, twierdzi Zygmunt Bauman, możliwe będzie odejście od istniejącej w świecie chwiejnej równowagi opartej o militarny i gospodarczy prymat Stanów Zjednoczonych. Kontrowersyjny i wart uwagi głos w dyskusji na temat porządku w świecie postzimnowojennym. Odważne wyzwanie rzucone analitykom twierdzącym, że równowaga światowa możliwa jest jedynie pod absolutną hegemonią Stanów Zjednoczonych Ameryki. Rzetelna analiza tego, czym jest Europa i europejska tożsamość.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2005

Łukasz Franciszek | 2012-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2012

świetna książką, zadowoli każdą sapioseksualną istotę. czyta się ją jak powieść w której profesor najpierw z właściwą wiekowi, erudycji i intelektowi klarownością roztacza kasandryczne wizje Świata i Europy, wraz z ich najbardziej palącymi problemami, żeby na kilku końcowych stronach mignąć czytelnikowi wątłą iskrą nadziei. to trochę jak z cieniusieńkim płatkiem miętowej czekolady, który jest podawany razem z wyjątkowo wysokim rachunkiem w restauracji. mój ulubiony zabieg stylistyczny.
"Europa niedokończona przygoda" niewątpliwie dostarcza wrażeń estetycznych, co rzadkie w przypadku tego rodzaju książek, przede wszystkim jednak "Europa niedokończona..." to poważna próba przyjrzenia się Światu, zawierająca dużą dawkę materiału na refleksie o tym kim jesteśmy, dokąd zmierzamy i czy zdołamy tam dotrzeć?
dodatkowym atutem jest fakt, że mimo iż "Europa niedokończona..." została napisana w 2004 to czytając ją w 2012 można stwierdzić, że nadal jest ona aktualna, co mówi dobrze o książce,...

amrita | 2013-03-06
Przeczytana: 06 marca 2013

Jeżeli masz niepokojące uczucie, że coś jest nie tak z dzisiejszym światem - to jesteś w domu! Bauman wyjaśnia pewne globalne mechanizmy, które co prawda zachodzą na naszych oczach, ale są tak tak podane do publicznej wiadomości, tak zmanipulowane, że wolimy zostawić te sprawy "tym mądrzejszym", czyli... cha, cha, cha politykom :))) I o to chodzi - o podtrzymywanie wrażenia, że "there is no alternative", że kto by nie rządził, tak samo zarządzi, więc za zaistniałą sytuację, za bezrobocie, za wzrastający poziom lęku i brak społecznej solidarności nie można pociągnąć nikogo do odpowiedzialności. Czy aby na pewno??? Komu opłaca się utrzymywać ten stan niepewności, strachu o byt własny i przyszłość naszych dzieci?

PandaBear | 2014-01-15

Próba zdefiniowania europejskiego ducha i pomysły na wytyczenie nowych kierunków dla Starego Kontynentu to zawsze ciekawy temat. Bauman z właściwym sobie postmodernistycznym anegdotyzmem zastanawia się czy socjaldemokratyczny projekt jest możliwy w dobie globalnych rynków i przemieszań demograficznych.

Hossula | 2016-11-20
Na półkach: 2014, Przeczytane