Leon Wójcikowski. Mistrz tańca

978-83-244-0051-5
balet, choreografia, biografia, tancerze
teatr
nawka

„Największymi tancerzami są Niżyński i Wójcikowski” – mówił Igor Strawiński. I wbrew pozorom w tej opinii jest wiele prawdy. Aby się o tym przekonać, wystarczy nawet wyrywkowo zapoznać się z publikacjami poświęconymi Leonowi Wójcikowskiemu. Znajdziemy w nich między innymi wypowiedzi – dość powszechne – stwierdzające, że był najznamienitszym tancerzem charakterystycznym w historii tańca. Wszakże w licznych książkach, opisujących tę dziedzinę sztuki pierwszej połowy minionego stulecia, nazwisko Leona Wójcikowskiego zajmuje znaczące miejsce. Stawiany jest obok najwybitniejszych tancerzy jego czasów, porównywany z Wacławem Niżyńskim. I nie bez powodu można również przeczytać – w kontekście Niżyńskiego – że gdyby Wójcikowski nie zrezygnował z „grania szaleńca”, to jego pozycja byłaby zupełnie inna. Niemniej i bez tego Leon Wójcikowski był tancerzem wybitnym i jedynym w swoim rodzaju, a później okazał się równie znakomitym i cenionym pedagogiem.

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/tytul/5184

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/tytul/5184

tazi | 2019-03-29
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 27 marca 2019

Biografia-kalendarium, tak powinno się określić tę pozycję, przybliżającą nam najbardziej obiektywnie jak to tylko możliwe, postać wybitnego tancerza i pedagoga. Książa, mimo, iż niezbyt obszerna, stanowi bogaty materiał oparty przede wszystkim na dokumentach pieczołowicie zebranych przez autora. Jest to ciekawa podróż w świat tańca z minionej epoki, świat innego postrzegania kultury, świat wielkich zespołów, wielkich nazwisk, wielkich osobowości i wielkich artystycznych przygód.