Pamiętnik na Święto Chanuki

The Devil of Vienna
martasok

Książka autorstwa Doris Orgel (ur. 1929), amerykańskiej pisarki dla dzieci, która pierwsze 9 lat życia spędziła w nazistowskim Wiedniu, gdzie Żydzi byli stopniowo pozbawiani praw i majątków.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"Pamiętnik na Święto Chanuki" to powieść zainspirowana autentycznymi przeżyciami autorki i jej bliskich.

Narratorka i główna bohaterka to kilkunastoletnia Żydówka, mieszkanka Wiednia, która w 1937 roku zaczyna spisywać swoje doświadczenia, obserwacje i zasłyszane rozmowy dorosłych. Dzięki temu śledzimy nie tylko perypetie dziewczynki, ale i tło historyczne przed zajęciem Austrii przez Hitlera, a potem już po aneksji.

Wiele bieżących wydarzeń Inga poznaje z radia i prasy, ale przede wszystkim z podsłuchiwanych wieczorem szeptów między rodzicami. Potem, gdy w Wiedniu władzę przejmują naziści, dziewczynka sama staje się świadkiem bestialskich scen.

Na przykładzie rodziny Ingi widzimy, jak zmienia się sytuacja w zagarniętym kraju, jak rodzi się strach, jak zmieniają się relacje między ludźmi.
Wielkiej próbie poddana zostaje też przyjaźń między Ingą i jej aryjską rówieśnicą, której rodzice są zwolennikami Hitlera.

Całość napisana jest w prosty sposób, mimo iż język na pewno...

książek: 2015
takisobiejac | 2015-06-08