Trenuj umysł

Wydawnictwo: Impuls
978-83-7587-566-9

Książka ta zawiera zestaw ćwiczeń nazwanych na nasze potrzeby kartami prac wraz z rozwiązaniami stworzony na bazie wieloletnich doświadczeń płynących z naszej pracy zawodowej oraz dostępnej literatury. Nie opiera się ona na konkretnej metodzie. Ćwiczenia o różnym stopniu trudności oraz zróżnicowanej tematyce, bazujące na wiedzy ogólnej, nadają się do prowadzenia zajęć o charakterze zarówno indywidualnym, jak i grupowym. Prowadzący może na swój sposób oraz na własne potrzeby modyfikować i łączyć poszczególne zajęcia. Wielorakość zadań umożliwia pracę z podopiecznymi z różnymi stopniami zaawansowania choroby. Proponowane przez nas zajęcia to: anagramy, krzyżówki, wykreślanki, zadania opierające się na skojarzeniach, podstawowej wiedzy matematycznej, geograficznej i polonistycznej.
Najlepsze rezultaty osiąga się w początkowym etapie choroby, nie można jednak zapominać o tym, że terapia pozytywnie oddziałuje na chorego także w późniejszym okresie. Pacjent może uczestniczyć w różnych metodach terapii: psychoterapii, gelatoterapii, rehabilitacji, muzykoterapii, choreoterapii, dramatoterapii, treningu orientacji, terapii zajęciowej, relaksacji i innych. Wymierne efekty pracy uzyskujemy dzięki holistycznemu podejściu do osób dotkniętych otępieniami.

Istotne cechy:
- przejrzystość i czytelność kart
- karty pracy z odpowiedziami
- różnorodna tematyka
- możliwość modyfikacji ćwiczeń
- zróżnicowany stopień trudności
- skierowany do różnych grup zawodowych (psycholog, pedagog, pielęgniarka, opiekun medyczny, neurologopeda, terapeuta) oraz do chorych i opiekunów rodzinnych
- ćwiczenia stworzone na bazie praktyki zawodowej

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl

Anna | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Autorki Katarzyna Sabela i Mirosława Cuper w sposób umiejętny przedstawiły-ćwiczenia na rozwiązanie problemu z zaburzeniami pamięci, o którym w społeczeństwie mówi się na ogół niechętnie.

W zeszycie tym znajdziesz czytelniku: ćwiczenia z rysunkiem, z kalendarzem, ćwiczenia na zapamiętywanie, ćwiczenia językowe, anagramy, wykreślanki, krzyżówki, ćwiczenia z wykorzystaniem przysłów i piosenek, ćwiczenia geograficzne, ćwiczenia matematyczne, ćwiczenia oparte na skojarzeniach.

Zapoznałam się jako odbiorca i próbowałam wykonać podane ćwiczenia i opracowane są precyzyjnie. Wykonywałam te ćwiczenia z zeszytu i uważam, że trening czyni mistrza na każdym poziomie niezależnie od wieku.

Ta książka sprawia wiele radości podczas czytania i w przejrzysty sposób jest zaprezentowana. Dzięki temu, że autorki posiadają inspirację w innej osobie zajmującej się również tą tematyką- „Trenuj pamięć” Ursula Normann mogły podzielić się swoją wiedzą zaprezentowaną i udoskonalić swój warsztat wiedzy i go...

kasandra_85 | 2012-04-10
Przeczytana: kwiecień 2012

Przeczytana: 21 lutego 2018

W ciągu ostatnich stuleci długość życia wzrosła co najmniej dwukrotnie. Równolegle ze starzeniem się populacji, coraz więcej osób boryka się z problemem chorób mających związek z wiekiem, do których należą zaburzenia pamięci oraz otępienie starcze.

Na szczęście nie oznacza to, że po przekroczeniu magicznej granicy "przydatności do spożycia” jesteśmy skazani na zapominanie, bowiem utrata pamięci wcale nie jest nieodłącznym elementem procesu starzenia się. Tak naprawdę nasze możliwości zapamiętywania zaledwie nieznacznie się obniżają wraz z wiekiem, pod warunkiem oczywiście, że tak, jak o ciało, zadbamy również o nasz mózg. Odpowiednie treningi mogą usprawnić naszą pamięć i zdolności intelektualne, dlatego warto poświęcić choć piętnaście minut dziennie na naukę języka obcego, rozwiązywanie krzyżówek czy też zagadek logicznych.
Można także pracować z książką opublikowaną nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls pt. "Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami...

Zaczarowana | 2013-03-28
Jusia | 2012-08-16