7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
matematyka
A--

"Świat jest matematyczny" to kolekcja pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka: modele świata cyfrowego symetria w sztuce i pięknie podstawy...

modele świata cyfrowego
symetria w sztuce i pięknie
podstawy logiki i racjonalnego myślenia
Tom 34 - Niebezpieczne krzywe

Elipsy, hiperbole i inne geometryczne cuda

Sławny pisarz miał tym razem okazję do rozróżnienia między „liniami intelektu” i „krzywymi emocji”. Pomijając tę metaforę, należy uprzedzić czytelników i czytelniczki, że ta książka, mówiąc o matematyce, tryska emocjami. Jej bohaterki, eleganckie i kręte, przyjmują sugestywne nazwy: elipsa, hiperbola, spirala czy konchoida; ich określenie i własności doprowadzały do szału matematyków, od zarania myśli naukowej.

źródło opisu: RBA, 2012

źródło okładki: sklep.rp.pl

Jarosław Wiśniewski | 2015-11-13

To jedna z tych książek matematycznych, która im dłużej się ją czyta, tym jest ciekawsza. I żal gdy się już kończy. Interesująca niezmiernie. A takie lubię najbardziej.
Po krótkim i treściwym wstępie czytelnik znajdzie pięć bardzo ciekawych rozdziałów. Pierwszy mówi o tym jak wykorzystuje się krzywe Drugi omawia krzywe i opisuje jak się je rysuje oraz jak się je mierzy. Trzeci rozdział omawia przebiegi krzywych i trajektorie obiektów. Krótki rozdział czwarty opowiada o krzywych w życiu, społeczeństwie i nauce. Ostatni rozdział traktuje o krzywych w naturze, sztuce i projektowaniu. Na końcu książki czytelnik odnajdzie bibliografię i skorowidz.
Książka zawiera mnóstwo wykresów, tabel, rysunków i fotografii. W każdym rozdziale czeka wiele rzeczy do odkrycia. Każdy rozdział zawiera wile ciekawych informacji. Książkę można polecić wszystkim osobom zainteresowanym matematyką. Temat arcyciekawy i dobrze został omówiony. Mnóstwo powodów, dla których warto sięgnąć po tę książkę. Z całą...

bartekzarebski | 2017-08-19
Agata Musiał | 2016-12-04