Międzynarodowe reguły handlowe – zasady i praktyka stosowania

Wydawnictwo: Osrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr
biznes, finanse

Dr Andrzej Blajer jest ekspertem handlu zagranicznego, wykładowcą w szkołach wyższych, aktywnie współpracuje z praktyką gospodarczą, prowadząc działalność szkoleniową i doradczą.Niniejsza książka to pierwsza na polskim rynku wydawniczym publikacja, która ukazuje w tak szerokim ujęciu przemiany międzynarodowych reguł, określających podstawowe obowiązki sprzedającego i kupującego w transakcjach handlu zagranicznego. Publikacja zawiera oryginalny tekst w języku angielskim powszechnie stosowanych na świecie formuł INCOTERMS w wersji 2000, opracowanych przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu, opublikowanych po raz pierwszy w 1936 roku i nowelizowanych w latach 1953, 1967, 1976, 1980 i 1990. Aktualna wersja INCOTERMS 2000 będzie obowiązywała przez dziesięć najbliższych lat. Dodatkowym atutem książki jest szczegółowa analiza każdej formuły handlowej, uwzględniająca kolejne ich przemiany. W publikacji zamieszczono także wykładnie innych formuł; są to m.in. COMBITERMS 2000 oraz znowelizowane Amerykańskie Definicje w Handlu Zagranicznym (RAFTD 1941). Niewątpliwym walorem opracowania są kolorowe plansze, prezentujące interpretacje najważniejszych obowiązków sprzedającego i kupującego w wersji INCOTERMS 2000, RAFTD oraz COMBITERMS 2000. Publikacja jest przeznaczona dla szerokiego kręgu eksporterów i importerów, bankowców, realizujących płatności w transakcjach handlu zagranicznego, firm spedycyjno-transportowych, towarzystw ubezpieczeniowych, prawników, urzędów i agencji celnych, a także studentów zdobywających wiedzę na kierunku bądź specjalności handel zagraniczny.