Filozofia. Na czym stoi świat

Tłumaczenie: Filip Kowalczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "poradnik bez kantów, szeptem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Helion
The Everything Philosophy Book: Understanding the Basic Concepts of Great Thinkers-Socrates to Sartre
978-83-246-1347-2
filozofia i etyka
Marek

A Kartezjusz powiedział... Uważasz, że świat nie może być taki prosty, jak się z pozoru wydaje i wciąż doszukujesz się głębi? Nieobce Ci chwile filozoficznej zadumy i artykułowanie własnych mądrości? Poznaj swoich wielkich poprzedników i ich przełomowe teorie! Czym właściwie jest czas? Jaki człowiek jest z natury? A natura -- jaki wpływ ma na jednostkę? Czy -- kochając -- robimy to dla...

A Kartezjusz powiedział...

Czym właściwie jest czas? Jaki człowiek jest z natury? A natura -- jaki wpływ ma na jednostkę? Czy -- kochając -- robimy to dla siebie, czy może wbrew sobie? Jak rozgryźć istotę szczęścia? Czy prawda jest wartością poznawalną? Termin filozofia oznacza poszukiwanie i umiłowanie mądrości. Niegdyś rozwijała się spontanicznie, a śmiałe teorie rodziły się podczas wieczornych dyskusji z przyjaciółmi. Przekonaj się, że filozofia nie jest smętną, niemodną nauką. Nie musisz też legitymować się dyplomem ani posiadać kilku literek przed nazwiskiem, by zrozumieć, na czym to wszystko polega.

Zacznij zadawać sobie mądre pytania...
i udzielaj odpowiedzi, których nikt nie zrozumie.

Spacer przez epoki -- poznaj wszystkich, by wyrobić sobie opinię
Filozoficzny tygiel -- kiedy więcej jest poglądów niż samych zjawisk
Trzy najważniejsze religie świata -- dla kogo "bóg" nie ma takiego znaczenia jak w Twoim kościele
Zapomniani myśliciele -- filozofia afrykańska, indiańska, astrologia i numerologia
Idzie nowe -- teorie New Age, mocne podstawy zasad Anonimowych Alkoholików, mądrości wprost ze Star Treka i siła feminizmu
Stefan Żeromski martwił się, że nie będzie komu pasać świń, jeśli wszyscy zostaną filozofami. Teraz lepiej, żeby ktoś wreszcie filozofem został, bo pastwiska zaczynają być przeludnione.

źródło opisu: Wydawnictwo Helion 2008

źródło okładki: http://septem.pl

Mikaela Draculea | 2012-09-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 25 września 2012

Gdyby poradnik był wydany w wersji kieszonkowej wiedziałabym, dlaczego jest tak ubogi w istotne poglądy filozofów. Z drugiej strony, jak można tyle ważnych rzeczy ukrócić do kilku zdań? Gdyby autor skupił się bardziej na myśli filozofów, a nie na ich życiu, napewno książka ta miałaby większą wartość. Rozumiem, iż jest to pozycja dla ludzi w ogóle nie zorientowanych w filozofii, pisana takim językiem, by do nich trafić, oraz posiada tyle ifnormacji, aby nie męczyła, jednakże... Odejmuje się filozofom sens ich pracy, która przecież była całym ich życiem...

Ririx | 2016-08-03
Przeczytana: 17 września 2016