Relacja Terapeutyczna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Terapeuty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
tłumaczenie
Olena Waśkiewicz, Monika Rucińska
The psychotherapy relationship. Theory, research, and practice.
83-89574-41-1
psychoterapia, psychologia
Grzegorz

Tematem książki jest relacja między klientem a terapeutą w psychoterapii:: to, z czego się składa, jak się rozwija w trakcie leczenia, czym się różni w poszczególnych szkołach psychoterapii, w jaki sposób działa i jak wpływa na leczenie. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej jako punkt wyjścia przyjęto wcześniejsze prace pierwszego z autorów oraz Jeana Cartera dotyczące relacji...

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej jako punkt wyjścia przyjęto wcześniejsze prace pierwszego z autorów oraz Jeana Cartera dotyczące relacji terapeutycznej.
Według Gelsa i Cartera każda relacja terapeutyczna składa się z trzech elementów:: sojuszu roboczego, konfiguracji przeniesienia (włączając w to przeciwprzeniesienie terapeuty) oraz z elementu rzeczywistej relacji. Po wstępnym opisaniu relacji terapeutycznej w części pierwszej autorzy zajmują się szczegółową analizą każdego ze składników, a także sposobu, w jaki działa z punktu widzenia poszczególnych szkół psychoterapii (rozdziały 2–5). Część pierwszą zamyka rozdział 6 na temat wzajemnego oddziaływania tych elementów w kontekście relacji terapeutycznej oraz tego, jak relacja i techniki terapeutyczne wpływają na siebie nawzajem podczas leczenia.
Część druga książki jest poświęcona sposobowi funkcjonowania relacji terapeutycznej, jej zewnętrznym przejawom i sposobom działania z punktu widzenia czterech głównych nurtów teoretycznych:: psychoanalitycznego (rozdział 7), poznawczo-behawioralnego (rozdział 8), humanistycznego (rozdział 9) oraz feministycznego (rozdział 10).
Książka z pewnością będzie przydatna zarówno dla teoretyków, jak i dla praktyków psychoterapii oraz studentów

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2004

źródło okładki: http://gwp.pl/1055,relacja-terapeutyczna.html

• Przekonaj mnie, że to ty
  • Wstyd
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Raz na zawsze
  • Koniec warty
  • Ojciec '44
  • Tajemniczy brat
  • Twoim śladem
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (4 ocen i opinii)
Wstyd
Helen FitzGerald

5,22 (18 ocen i opinii)
Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick

7,46 (516 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,97 (37 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

8 (65 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Twoim śladem
A. Meredith Walters

8,02 (41 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Grzegorz | 2011-07-16
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Co mnie uderza w tej książce - nacisk położony na odpowiedzialność terapeuty z kontakt z klientem. Druga rzecz - nacisk położony na rolę, jaką odgrywa osoba/postawa terapeuty w procesie leczenia. Terapeuta nie musi być posągowym monolitem bez skazy, ale musi być bezwzględnie uczciwy. Kiedy spełni ten warunek, jego słabości mogą być atutem w pomocy drugiej osobie. Takie dwa słowa: spójność i prawdziwość. Bo przecież każda choroba umysłu jest zachwianiem wiary w rzeczywistość. Terapeuta ma być przewodnikiem w drodze do niej, a nie ma tworzyć kolejne i kolejne "światy". Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. "Ja chcę jeszcze!"

Arche | 2016-04-25
nikciemna | 2015-04-03