Okładka książki Relacja Terapeutyczna

Relacja Terapeutyczna

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Terapeuty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Olena Waśkiewicz, Monika Rucińska
The psychotherapy relationship. Theory, research, and practice.
wydawnictwo
papier
Grzegorz
6,5 (6 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Tematem książki jest relacja między klientem a terapeutą w psychoterapii:: to, z czego się składa, jak się rozwija w trakcie leczenia, czym się różni w poszczególnych szkołach psychoterapii, w jaki sposób działa i jak wpływa na leczenie. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej jako punkt wyjścia przyjęto wcześniejsze prace pierwszego z autorów oraz Jeana Cartera dotyczące relacji...

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej jako punkt wyjścia przyjęto wcześniejsze prace pierwszego z autorów oraz Jeana Cartera dotyczące relacji terapeutycznej.
Według Gelsa i Cartera każda relacja terapeutyczna składa się z trzech elementów:: sojuszu roboczego, konfiguracji przeniesienia (włączając w to przeciwprzeniesienie terapeuty) oraz z elementu rzeczywistej relacji. Po wstępnym opisaniu relacji terapeutycznej w części pierwszej autorzy zajmują się szczegółową analizą każdego ze składników, a także sposobu, w jaki działa z punktu widzenia poszczególnych szkół psychoterapii (rozdziały 2–5). Część pierwszą zamyka rozdział 6 na temat wzajemnego oddziaływania tych elementów w kontekście relacji terapeutycznej oraz tego, jak relacja i techniki terapeutyczne wpływają na siebie nawzajem podczas leczenia.
Część druga książki jest poświęcona sposobowi funkcjonowania relacji terapeutycznej, jej zewnętrznym przejawom i sposobom działania z punktu widzenia czterech głównych nurtów teoretycznych:: psychoanalitycznego (rozdział 7), poznawczo-behawioralnego (rozdział 8), humanistycznego (rozdział 9) oraz feministycznego (rozdział 10).
Książka z pewnością będzie przydatna zarówno dla teoretyków, jak i dla praktyków psychoterapii oraz studentów

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2004

źródło okładki: http://gwp.pl/1055,relacja-terapeutyczna.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Grzegorz | 2011-07-16
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Co mnie uderza w tej książce - nacisk położony na odpowiedzialność terapeuty z kontakt z klientem. Druga rzecz - nacisk położony na rolę, jaką odgrywa osoba/postawa terapeuty w procesie leczenia. Terapeuta nie musi być posągowym monolitem bez skazy, ale musi być bezwzględnie uczciwy. Kiedy spełni ten warunek, jego słabości mogą być atutem w pomocy drugiej osobie. Takie dwa słowa: spójność i prawdziwość. Bo przecież każda choroba umysłu jest zachwianiem wiary w rzeczywistość. Terapeuta ma być przewodnikiem w drodze do niej, a nie ma tworzyć kolejne i kolejne "światy". Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. "Ja chcę jeszcze!"

cynamon-24 | 2014-03-22

Kalendarium literackie
  • John Irving
    73. rocznica
    urodzin
    Na tym sprośnym świecie [...] jest się czyjąś żoną albo czyjąś dziwką - albo na najlepszej drodze do stania się jedną czy drugą. A jeśli nie pasujesz do żadnej z tych kategorii, dają ci do zrozumienia, że coś jest z tobą nie w porządku
  • Peter Straub
    72. rocznica
    urodzin
    […] nigdy nie można być zbyt szczupłym ani zbyt bogatym.
  • Dorota Wellman
    54. rocznica
    urodzin
    Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową... pokaż więcej
  • Marek Nowakowski
    80. rocznica
    urodzin
    Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest twoje. Można je połączyć z cudzym, ale nie rezygnując z siebie. Bo wtedy, gdy przestaje się być sobą, gdy chce się być tylko tym, co pragną widzieć w nas inni, najłatwiej jest przegrać.
  • Piotr Sztompka
    71. rocznica
  • Szolem Alejchem
    130. rocznica
    urodzin
    Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
  • Maria Józefacka
    73. rocznica
    urodzin
    Warto żyć, jeśli przez każdego z nas wpadnie promień słońca w mroki niepogody.
  • Murray Newton Rothbard
    89. rocznica
  • Philip K. Dick
    33. rocznica
    śmierci
    Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
  • Jarosław Iwaszkiewicz
    35. rocznica
    śmierci
    A potem przyjdzie śmierć: wszystko rozwiązując niczego nie wyjaśni. Odejdziemy tak, jakeśmy żyli: osobno. Świat nasz własny i jedyny musi nam wystarczyć do śmierci i po śmierci. Byle tylko nie zgłębiać tej myśli do końca, byle tylko nie przemyśleć tego fizycznie. Obumieranie rąk, mącenie się myśli,... pokaż więcej
  • David Herbert Lawrence
    85. rocznica
    śmierci
    Mężczyzna może swoim ciałem być dla kobiety żywym kluczem do całego świata.
  • Horace Walpole
    218. rocznica