Okładka książki Relacja Terapeutyczna

Relacja Terapeutyczna

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Terapeuty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Olena Waśkiewicz, Monika Rucińska
The psychotherapy relationship. Theory, research, and practice.
wydawnictwo
papier
Grzegorz
6,5 (6 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Tematem książki jest relacja między klientem a terapeutą w psychoterapii:: to, z czego się składa, jak się rozwija w trakcie leczenia, czym się różni w poszczególnych szkołach psychoterapii, w jaki sposób działa i jak wpływa na leczenie. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej jako punkt wyjścia przyjęto wcześniejsze prace pierwszego z autorów oraz Jeana Cartera dotyczące relacji terapeuty...

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej jako punkt wyjścia przyjęto wcześniejsze prace pierwszego z autorów oraz Jeana Cartera dotyczące relacji terapeutycznej.
Według Gelsa i Cartera każda relacja terapeutyczna składa się z trzech elementów:: sojuszu roboczego, konfiguracji przeniesienia (włączając w to przeciwprzeniesienie terapeuty) oraz z elementu rzeczywistej relacji. Po wstępnym opisaniu relacji terapeutycznej w części pierwszej autorzy zajmują się szczegółową analizą każdego ze składników, a także sposobu, w jaki działa z punktu widzenia poszczególnych szkół psychoterapii (rozdziały 2–5). Część pierwszą zamyka rozdział 6 na temat wzajemnego oddziaływania tych elementów w kontekście relacji terapeutycznej oraz tego, jak relacja i techniki terapeutyczne wpływają na siebie nawzajem podczas leczenia.
Część druga książki jest poświęcona sposobowi funkcjonowania relacji terapeutycznej, jej zewnętrznym przejawom i sposobom działania z punktu widzenia czterech głównych nurtów teoretycznych:: psychoanalitycznego (rozdział 7), poznawczo-behawioralnego (rozdział 8), humanistycznego (rozdział 9) oraz feministycznego (rozdział 10).
Książka z pewnością będzie przydatna zarówno dla teoretyków, jak i dla praktyków psychoterapii oraz studentów

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2004

Opinie czytelników
Grzegorz | 2011-07-16
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Co mnie uderza w tej książce - nacisk położony na odpowiedzialność terapeuty z kontakt z klientem. Druga rzecz - nacisk położony na rolę, jaką odgrywa osoba/postawa terapeuty w procesie leczenia. Terapeuta nie musi być posągowym monolitem bez skazy, ale musi być bezwzględnie uczciwy. Kiedy spełni ten warunek, jego słabości mogą być atutem w pomocy drugiej osobie. Takie dwa słowa: spójność i prawdziwość. Bo przecież każda choroba umysłu jest zachwianiem wiary w rzeczywistość. Terapeuta ma być przewodnikiem w drodze do niej, a nie ma tworzyć kolejne i kolejne "światy". Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. "Ja chcę jeszcze!"

cynamon-24 | 2014-03-22

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku