83-7063-432-X
historia
Łukasz Kuć

W niniejszej książce zawarto artykuły, będące pokłosiem XX, XXI i XXII Seminarium Mediewistycznego im. Alicji Karłowskiej-Kamzowej z lat 1999-2001, organizowanego rokrocznie przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Powstały pod piórem specjalistów z różnych dziedzin (historyków, archeologów, historyków literatury, historyków sztuki) i z różnych ośrodków naukowych w Polski, Niemiec, Ukrainy, Białorusi. W części pierwszej znajdują się przede wszystkim prace poświęcone średniowiecznej książce jako dziełu sztuki i interpretacji średniowiecznych miniatur, jak też przemieszczaniu się książek w czasie i przestrzeni, znaczeniu poszczególnych dzieł oraz całych księgozbiorów dla kultury państw, miast czy rodów. Część druga zawiera artykuły na temat średniowiecznych uniwersytetów, a część trzecia poświęcona jest przemianom kulturowym związanym z wchodzeniem nowych państw w struktury średniowiecznej christianitas.

źródło opisu: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciów Nauk, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie