Krótka historia Grupy Ładnie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Linia Wizualna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ha!art
978-83-61407-60-7
sztuka
Snoopy

Grupa Ładnie była bodaj największym fenomenem polskiej sztuki przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Została stworzona przez pięciu przyjaciół związanych z krakowskim światem sztuki: Rafała Bujnowskiego, Marka Firka, Marcina Maciejowskiego, Wilhelma Sasnala i Józefa Tomczyka Kurosawę. Nieoczekiwanie pojawiła sie na scenie artystycznej, wprowadziła na niej ożywczy ferment, po czym równie nieoczekiwanie zniknęła.

Wokół Grupy Ładnie i jej poszczególnych członków z czasem narosło wiele plotek, mitów i legend. Nieustanna gra z figurą awangardowego artysty oraz ideą grupy artystycznej sprawiła, że wizerunek formacji od samego początku był (i jest aż do dzisiaj) niezwykle trudny do uchwycenia. Co ciekawe, nie ułatwiają tego liczne wzmianki o Grupie umieszczane w popularnych publikacjach i naukowych opracowaniach, rozmowy ze świadkami organizowanych przez nią wydarzeń, ani nawet informacje przekazywane przez samych członków Grupy, między innymi w wydawanym przez nich artzinie „Pismo we Wtorek".

Krótka historia Grupy Ładnie zbiera rozsiane i nieuporządkowane szczątki informacji na temat Grupy. Tom składa się z historycznej monografii zjawiska, wyboru artykułów na temat Ładnie oraz rozmów z członkami Grupy, uczestnikami i obserwatorami animowanych przez nią wydarzeń, między innymi z Romanem Dziadkiewiczem, Łukaszem Gorczycą, Michałem Kaczyńskim, Maszą Potocką, Andrzejem Przywarą, Grzegorzem Sztwiertnią, Wojciechem Wilczykiem, Joanną Zielińską i Kiwim.

Autorzy Krótkiej historii Grupy Ładnie nie mieli ambicji tworzyć podręcznika. czy przewodnika – książka jest raczej performatywną narracją o reprezentacji i micie Grupy Ładnie. Opowiada o jej wizerunku, który – co paradoksalne – rozmywa się, w miarę przybliżania się do niego.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: www.obieg.pl