Miłosz w krainie odczarowanej

Seria: Wokół literatury
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Snoopy

Książka ta zrodziła się z przekonania, że dopiero teraz, w XXI wieku, możemy w pełni zrozumieć intuicje Czesława Miłosza. Dopiero dziś stajemy się jego współczesnymi. Co przez to rozumieć? Przede wszystkim jego uporczywą myśl o erozji wyobraźni religijnej. Zakłada ona coś więcej niż tylko wyludnianie się kościołów. Proces ten wiąże się z tym, co historycy idei nazywali „odczarowaniem”, „zaćmieniem Boga”, pękaniem „wielkiego łańcucha bytu”, „wydziedziczeniem umysłu”. Miłosz zrobił w Polsce najwięcej, by opisać skalę bezdomności współczesnego człowieka. Książka ta pokazuje, jak gruntownie przemyślał te zjawiska i jak mocno wierzył, że „zrujnowany ogród zakwitnie od nowa”.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca