forum Oficjalne Konkursy

Pierwsze grafitowanie - wygraj książkę „Księga Joanny".

LubimyCzytać
utworzył 19.09.2018 o 15:26

2049 roku. Ziemię ogarnia geokatastrofa, ludzkość pogrąża się w wojnie. Na zgliszczach planety pozostają garstki, inni przenoszą się na dryfującą w przestrzeni kosmicznej platformę CIEL, którą zarządza charyzmatyczny potwór i dawny celebryta – Jean de Men. Okrutna dyktatura, prześladowania i CIEL – dom po kataklizmie, przeobrażają gatunek ludzki w istoty o białej, niemal przezroczystej skórze, bez zapachu, smaku, cech płciowych. Namiastką doświadczania świata i nową formą narracji staje się dla nich sztuka graftowania tekstów na skórze. Przeciwko Jeanowi de Menowi buntuje się grupa rebeliantów na czele z grafterką Krystyną Pizan. Wzmocnieni heroiczną pieśnią o Joannie – znienawidzonej przez tyrana wojowniczce, posiadającej niezwykłą moc łączącą ją z Ziemią – jednoczą siły, aby obalić jego okrutne rządy.

Decydujecie się na pierwsze graftowanie. Którą część ciała postanowiliście pokryć słowami na samym początku? I który literacki cytat chcielibyście umieścić na swojej skórze? Uzasadnijcie swój wybór.

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Księga Joanny - Jacek Skowroński
Księga Joanny

Autor : Lidia Yuknavitch

Jedna z najważniejszych książek 2017 roku według „New York Timesa”. Jedna z 32 najbardziej ekscytujących książek, które ukazały się w 2017 roku – BuzzFeed. Jedna z 33 książek do przeczytania w 2017 roku – „The Huffington Post”. Katastrofa ekologiczna, zgliszcza umarłej planety, pogrążone w wojnie bezpłciowe postaci dawnych ludzi poddane dyktaturze populistycznego potwora. Taką prowokująca wizję końca gatunku ludzkiego i historię Wybawicielki świata, Joanny, kreśli Lidia Yuknavitch w „Księdze Joanny”. Akcja powieści dzieje się w niedalekiej przyszłości, w 2049 roku. Ziemię ogarnia geokatastrofa, ludzkość pogrąża się w wojnie. Na zgliszczach planety pozostają garstki, inni przenoszą się na dryfującą w przestrzeni kosmicznej platformę CIEL, którą zarządza charyzmatyczny potwór i dawny celebryta – Jean de Men. Okrutna dyktatura, prześladowania i CIEL – dom po kataklizmie, przeobrażają gatunek ludzki w istoty o białej, niemal przezroczystej skórze, bez zapachu, smaku, cech płciowych. Namiastką doświadczania świata i nową formą narracji staje się dla nich sztuka graftowania tekstów na skórze. Przeciwko Jeanowi de Menowi buntuje się grupa rebeliantów na czele z grafterką Krystyną Pizan. Wzmocnieni heroiczną pieśnią o Joannie – znienawidzonej przez tyrana wojowniczce, posiadającej niezwykłą moc łączącą ją z Ziemią – jednoczą siły, aby obalić jego okrutne rządy. „Księga Joanny” to porywający świat dystopii – opowieść wielopłaszczyznowa, o sile Natury, przetrwaniu, o destrukcyjnej mocy populizmu i kultury konsumpcyjnej. Apokaliptyczna wizja końca gatunku ludzkiego na zgliszczach ziemi owładniętej żądzą władzy i populizmu. Autorka łączy potoczny, sensualny, a czasem obsceniczny język z biblijnym, profetycznym tonem przepowiedni. Rysuje bezduszny i bezowocny świat, w którym bliskość, miłość i zdolność odczuwania stają się artykułami pierwszej potrzeby, bo – jak twierdzi – „Gdy przyjdzie co do czego, dla tych z nas, którzy przeżyli i wniebowstąpili, którzy pogodzili się z ograniczeniem długością życia w zamian za życie częściowe – ostatnim życzeniem nie jest ani władza, ani pieniądze, ani majątek, ani sława. Jak się okazało, ostatnim życzeniem każdego jest miłość: każdy chce, by pochłonęła go prosta, niepokalana historia miłosna – traktująca o byle jakiej miłości: miłości niskiej czy bohaterskiej, miłości zakazanej, miłości ślepej, marnej, miłości, co jest żałosnym kłamstwem – jakiejkolwiek, byle była przeciwieństwem samotności, odosobnienia, aseksualności albo braku osoby, o którą można byłoby się troszczyć, z kim można by porozmawiać”. Być może nie jest to przyszłość tak odległa…? A my „jesteśmy tym, co następuje, gdy po władzę sięgnie celebryta, o jakim nikomu się nie śniło”.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 19 września do 26 września włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - wydawnictwu Poradnia K. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [54]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
LubimyCzytać 27.09.2018 09:23
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Wybraliśmy zwycięskie prace:

Katarzyna
Owsiane_ciastko
Niki151
Julita Waloch
Cookie

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pani_Ka 27.09.2018 23:19
Czytelniczka

Serdecznie dziękuję, ogromnie się cieszę :) Gratuluje dla pozostałych laureatów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 26.09.2018 23:59
Administrator

Konkurs zakończony.
Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi.
Zwycięzców wyłonimy niebawem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Hauer 26.09.2018 22:38
Czytelnik

Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z racji na tempo obecnego świata i niemożność zdefiniowania teraźniejszości wybieram właśnie ten cytat. Nasze życie napędza pęd życiowy. Bergson i myśli stolików. Cytat jest również odniesieniem do samej Szymborskiej, jej romansu z komunizmem, i podkreśleniem, że miejmy nadzieję ten lewostronny ustrój nigdy nas nie dotknie ponownie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
26.09.2018 22:33
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Monika 26.09.2018 22:20
Czytelnik

"Only in silence the word"
Żeby słowo usłyszeć, potrzeba ciszy.
Żeby zrozumieć, co powiedziano, nie można tego zagłuszać własnymi słowami, trzeba dać sobie chwilę czasu i ciszy na przyswojenie sensu.
Żeby odpowiedzieć z sensem, trzeba najpierw pomyśleć, potem dopiero mówić. I mówić w ciszy, a nie przekrzykując hałaśliwe tło, bo w takim tle słowa utoną i nie zostaną...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Muminka 26.09.2018 22:19
Czytelniczka

Niestety pięknych cytatów jest tak wiele, że się nie mogę zdecydować. Pewna jestem, że pierwszy tatuaż wolałabym mieć na przedramieniu. A inspirujące hasła to pewnie myśl Antoine'a Exupery że "dobrze widzi się tylko sercem. najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" bo pochodzi z mojego ulubionego "Małego Księcia".
Jednak w moim sercu też mam wyryte przesłanie pana Cogito,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Eskarina 26.09.2018 21:50
Czytelnik

Wybrałabym "Nic dwa razy się nie zdarza", cytat z wiersza Szymborskiej "Nic dwa razy". Chciałabym mieć to napisane na brzuchu, dlatego, że brzuch to dla mnie dość intymne miejsce i dlatego pasujące do słów, które odbieram bardzo osobiście.
Tak się składa, że mam problemy ze skupieniem się na chwili obecnej, zamartwiam się albo odlatuję w krainę wyobraźni. Dla mnie słowa z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kuska 26.09.2018 21:17
Czytelnik

Tempus fugit, aeternitas manet.

Na lewej ręce.

Ręka symbolizuje działanie, aktywność, inwencję twórczą. Mogą być one świadome lub podświadome. Lewa ręka będzie symbolizować właśnie podświadomy aspekt aktywności. W ten sposób wszystko połączy się w kręgu: płynie czas przeznaczony na ziemską, świadomą aktywność i działanie. Pozostaje wieczność, w której jakiekolwiek...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
MogwaiGirl 26.09.2018 19:47
Czytelniczka

Gdybym nie była takim boidudkiem, wytatuowałabym sobie na ramieniu napis:

VENI. VIDI. VICI.
(łac. Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem).

Dlaczego?

Zacznijmy może od tego, że uwielbiam podróżować i zdobywać nowe doświadczenia. Odwiedziłam już niejeden kraj i poradziłam sobie w przeróżnych sytuacjach, a mimo to za każdym razem się boję. Boję się przykładowo, że nie będę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Persephone 26.09.2018 15:48
Czytelniczka

„... Nie, to niemożliwe; niepodobna dać komuś żywego pojęcia o jakiejkolwiek epoce swojego istnienia, o tym, co stanowi jej prawdę, jej znaczenie, jej subtelną i przejmującą treść. To niemożliwe. Żyjemy tak, jak śnimy - samotni...”
(Joseph Conrad – „Jądro ciemności”)

Wybrałabym cytat, który idealnie oddaje moje poczucie indywidualności, a co za tym idzie – niezrozumienia...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej