forum Oficjalne Konkursy

Pierwsze grafitowanie - wygraj książkę „Księga Joanny".

LubimyCzytać
utworzył 19.09.2018 o 15:26

2049 roku. Ziemię ogarnia geokatastrofa, ludzkość pogrąża się w wojnie. Na zgliszczach planety pozostają garstki, inni przenoszą się na dryfującą w przestrzeni kosmicznej platformę CIEL, którą zarządza charyzmatyczny potwór i dawny celebryta – Jean de Men. Okrutna dyktatura, prześladowania i CIEL – dom po kataklizmie, przeobrażają gatunek ludzki w istoty o białej, niemal przezroczystej skórze, bez zapachu, smaku, cech płciowych. Namiastką doświadczania świata i nową formą narracji staje się dla nich sztuka graftowania tekstów na skórze. Przeciwko Jeanowi de Menowi buntuje się grupa rebeliantów na czele z grafterką Krystyną Pizan. Wzmocnieni heroiczną pieśnią o Joannie – znienawidzonej przez tyrana wojowniczce, posiadającej niezwykłą moc łączącą ją z Ziemią – jednoczą siły, aby obalić jego okrutne rządy.

Decydujecie się na pierwsze graftowanie. Którą część ciała postanowiliście pokryć słowami na samym początku? I który literacki cytat chcielibyście umieścić na swojej skórze? Uzasadnijcie swój wybór.

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Księga Joanny - Jacek Skowroński
Księga Joanny

Autor : Lidia Yuknavitch

Jedna z najważniejszych książek 2017 roku według „New York Timesa”. Jedna z 32 najbardziej ekscytujących książek, które ukazały się w 2017 roku – BuzzFeed. Jedna z 33 książek do przeczytania w 2017 roku – „The Huffington Post”. Katastrofa ekologiczna, zgliszcza umarłej planety, pogrążone w wojnie bezpłciowe postaci dawnych ludzi poddane dyktaturze populistycznego potwora. Taką prowokująca wizję końca gatunku ludzkiego i historię Wybawicielki świata, Joanny, kreśli Lidia Yuknavitch w „Księdze Joanny”. Akcja powieści dzieje się w niedalekiej przyszłości, w 2049 roku. Ziemię ogarnia geokatastrofa, ludzkość pogrąża się w wojnie. Na zgliszczach planety pozostają garstki, inni przenoszą się na dryfującą w przestrzeni kosmicznej platformę CIEL, którą zarządza charyzmatyczny potwór i dawny celebryta – Jean de Men. Okrutna dyktatura, prześladowania i CIEL – dom po kataklizmie, przeobrażają gatunek ludzki w istoty o białej, niemal przezroczystej skórze, bez zapachu, smaku, cech płciowych. Namiastką doświadczania świata i nową formą narracji staje się dla nich sztuka graftowania tekstów na skórze. Przeciwko Jeanowi de Menowi buntuje się grupa rebeliantów na czele z grafterką Krystyną Pizan. Wzmocnieni heroiczną pieśnią o Joannie – znienawidzonej przez tyrana wojowniczce, posiadającej niezwykłą moc łączącą ją z Ziemią – jednoczą siły, aby obalić jego okrutne rządy. „Księga Joanny” to porywający świat dystopii – opowieść wielopłaszczyznowa, o sile Natury, przetrwaniu, o destrukcyjnej mocy populizmu i kultury konsumpcyjnej. Apokaliptyczna wizja końca gatunku ludzkiego na zgliszczach ziemi owładniętej żądzą władzy i populizmu. Autorka łączy potoczny, sensualny, a czasem obsceniczny język z biblijnym, profetycznym tonem przepowiedni. Rysuje bezduszny i bezowocny świat, w którym bliskość, miłość i zdolność odczuwania stają się artykułami pierwszej potrzeby, bo – jak twierdzi – „Gdy przyjdzie co do czego, dla tych z nas, którzy przeżyli i wniebowstąpili, którzy pogodzili się z ograniczeniem długością życia w zamian za życie częściowe – ostatnim życzeniem nie jest ani władza, ani pieniądze, ani majątek, ani sława. Jak się okazało, ostatnim życzeniem każdego jest miłość: każdy chce, by pochłonęła go prosta, niepokalana historia miłosna – traktująca o byle jakiej miłości: miłości niskiej czy bohaterskiej, miłości zakazanej, miłości ślepej, marnej, miłości, co jest żałosnym kłamstwem – jakiejkolwiek, byle była przeciwieństwem samotności, odosobnienia, aseksualności albo braku osoby, o którą można byłoby się troszczyć, z kim można by porozmawiać”. Być może nie jest to przyszłość tak odległa…? A my „jesteśmy tym, co następuje, gdy po władzę sięgnie celebryta, o jakim nikomu się nie śniło”.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 19 września do 26 września włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - wydawnictwu Poradnia K. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [54]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Stefcia14 22.09.2018 23:58
Czytelniczka

Zawsze marzyłam, by wytatuować sobie na obojczyku słowa: "Per aspera ad astra" - przez ciernie do gwiazd. Dlaczego? Ponieważ to moje motto życiowe. Zawsze, gdy trudno mi podnieść się po jakiejś porażce, gdy spotka mnie w życiu coś, wobec czego niełatwo przejść "nie kalecząc się o ciernie", wtedy staram się żyć tym mottem. Muszę się podnieść i żyć dalej dla tych dobrych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niki151 22.09.2018 23:28
Czytelniczka

Słowa, które powracają do mnie echem,w różnych życiowych sytuacjach spotkałam na łamach książki Jerzego Walkiewicza "Pełna moc możliwości". Przytacza on tutaj słowa Władysława Bartoszewskiego - "Są w życiu rzeczy,które warto i są rzeczy,które się opłaca - nie zawsze to co warto się opłaca i nie zawsze to co się opłaca warto". Chętnie wytatuowałabym sobie ten cytat na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Owsiane_ciastko 22.09.2018 14:25
Czytelnik

"Bo żeby żyć, trzeba mieć odwagę". Jak mam być szczera to nie mam zielonego pojęcia kiedy i gdzie usłyszałam te słowa, ale wiem, że zapadły mi w pamięć nie bez powodu. Jestem osobą raczej zamkniętą, ciężko jest sprawić, żebym komuś zaufała, otworzyła się przed drugim człowiekiem. Potrzebuję na to dużo czasu. Ale nie tylko to wymaga ode mnie wysiłku. Podejmowanie ryzyka,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
mangusta 21.09.2018 14:01
Czytelniczka

Pomyślę o tym jutro...
Przeminęło z wiatrem.

Cytat w miejscu ukrytym, bo tak przystoi damie z południa :)
Cytat ukryty na stopie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anksunamun 21.09.2018 12:13
Czytelnik

Myślę, że na samym początku na miejsce grafitowania wybrałabym wewnętrzną stronę lewego przedramienia. Umieściłabym tam cytat z powieści Alana Campbella p. t. „Noc Blizn”: „Jeśli czegoś potrzebujesz, znajdujesz to albo płacisz. Jeśli nie potrafisz znaleźć albo nie możesz sobie na coś pozwolić, nie potrzebujesz tego.”
Cytat ten mówi o zasadzie, jaką staram się kierować w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
silaznatury 20.09.2018 22:36
Czytelnik

Splot słoneczny jest szczególnym miejscem na ciele, przez który przepływa silna energia czakralna. Odpowiada za wewnętrzną motywację i harmonię uczuć.
Jest dobrym miejscem, by na stałe zagościły na nim słowa:
"Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy, masz prawo być tutaj. I czy jest to dla ciebie jasne, czy nie, wszechświat bez wątpienia jest na dobrej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aoi 20.09.2018 20:48
Czytelniczka

"Prawdopodobnie hoduję napięcia jak kwiaty" - Robert Creeley "Kwiat"
Wybrałabym powyższy cytat z tego względu, że nie traktuje on o żadnych zasadach postępowania, nie oddziela on grubą linią dobra od zła, lecz zawiera w sobie wyznanie słabości i jednocześnie ją uznaje jako wartościową cząstkę tego, czego może doświadczać człowiek w swoim życiu.
Cytat ten umieściłabym na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kaja 20.09.2018 19:46
Czytelnik

"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.” To słowa Dana Browna. Cytat ten znalazł by się na moim karku aby każdego dnia przypominać mi o tym że wszystko mogę osiągnąć.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Smorfia 20.09.2018 19:30
Czytelnik

Człowiek wyruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych, ciemnych drzwi.
Stanisław Lem "Solaris"
Tymi słowami pokryłabym swoją rękę. Cytat ten byłby widoczny i tym, którzy go czytają, dawałby wiele do myślenia. Dlaczego ten cytat? Ponieważ lubimy zwiedzać obce kraje, zachwycamy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Pani_Ka 20.09.2018 19:05
Czytelniczka

"Myśli mają skrzydła".
W przeczytanej zaledwie kilka dni temu książce "Immortaliści", natknęłam się kilkukrotnie na to przepiękne zdanie - "Myśli mają skrzydła". Nigdy żadna krótka sentencja nie poruszyła mojej duszy aż tak, oddaje ona wszystko, co chciałabym i mogłabym powiedzieć o potędze myśli. O tym, jak daleko potrafi nas zaprowadzić, o tym jak łączy nas z drogimi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej