Antoni Lenkiewicz

dr nauk prawnych i mgr Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Od r. 1994 redaktor naczelny "Wrocławskiej Gazety Polskiej". Wieloletni więzień polityczny PRL. Autor kilkuset at... dr nauk prawnych i mgr Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Od r. 1994 redaktor naczelny "Wrocławskiej Gazety Polskiej". Wieloletni więzień polityczny PRL. Autor kilkuset atrykułów o tematyce społeczno-politycznej, filozoficznej i historycznej, a w szczególności wielu książek biograficznych.

W 1963 ukończył studia na Wydziale Historii, a Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1970 uzyskał stopień doktora. Od 1963 pracował w zakładach gospodarki uspołecznionej.
W latach 1952–1956 był więziony za przynależność do Związku Skautów Polski Walczącej. W latach siedemdziesiątych współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Studenckim Komitetem Solidarności i publikował w pismach, które ukazywały się poza cenzurą. W 1980 współorganizował NSZZ "Solidarność" we Wrocławiu. Był szefem doradców prawnych związku na Dolnym Śląsku. Następnie został współpracownikiem "Tygodnika Solidarność". Od 13 grudnia 1981 do 23 grudnia 1982 był internowany, a następnie pozbawiony pracy. 11 listopada 1985 po wykładzie w kościele św. Karola Boromeusza we Wrocławiu został porwany przez działających po cywilnemu funkcjonariuszy SB i został skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności za wzywanie do niepokojów społecznych. W więzieniu spędził 9 miesięcy. Działał w Konfederacji Polski Niepodległej oraz w Solidarności Walczącej.
W kadencji 1990–1994 był radnym i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Wrocławia. Swoje doświadczenie społeczno-polityczne z tego okresu przedstawił w książce zdRada naGminna m. Wrocławia. Następnie był redaktorem naczelnym "Wrocławskiej Gazety Polskiej".
Był jedną z pierwszych osób, która wystąpiła o odszkodowanie za okres internowania w stanie wojennym. W styczniu 2008 sąd przyznał mu 23 tysiące złotych zadośćuczynienia.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Lenkiewicz

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Lenkiewicz

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Generał Władysław Anders
Generał Władysław Anders
Antoni Lenkiewicz

8 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)
Józef Piłsudski (1867-1935)
Józef Piłsudski (1867-1935)
Antoni Lenkiewicz

6,81 (16 ocen i 1 opinii)
czytelników: 25 | opinie: 1 | ocena: 6,81 (16 głosów)
Naczelni Wodzowie II Rzeczypospolitej
Naczelni Wodzowie II Rzeczypospolitej
Antoni Lenkiewicz

5,8 (5 ocen i 2 opinii)
Naczelni Wodzowie II Rzeczypospolitej
Książka przedstawia biografie sześciu naczelnych wodzów II Rzeczypospolitej i okresu drugiej wojny światowej - Józefa Piłsudskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, Władysława Sikorskiego, Kazimierza Sosnkowsk...
czytelników: 6 | opinie: 2 | ocena: 5,8 (5 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

3
25
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (25)

zgłoś błąd zgłoś błąd