Józef Piłsudski (1867-1935)

Okładka książki Józef Piłsudski (1867-1935) Antoni Lenkiewicz
Okładka książki Józef Piłsudski (1867-1935)
Antoni Lenkiewicz Wydawnictwo: Inne biografia, autobiografia, pamiętnik
Inne
2002-01-01
2002-01-01
legiony polskie polityk historia marszałek II Rzeczpospolita

Cóż, na pewno bardzo wartościowa pozycja, sporo interesujących informacji o tym - bez wątpienia - niezwykłym człowieku.
I chyba nie miałbym się do czego przyczepić, gdyby nie to, że momentami miałem wrażenie, iż autor pisał tę książkę w pozycji klęczącej... Wiem, marszałek jest postacią wybitną, nie zamierzam tego kwestionować, ale nie był nieomylny, a taką postać stara się nam kreować Pan Lenkiewicz. Nie wiem, po co. Przecież Józef Piłsudski obroni się sam poprzez swoje czyny. Był jednak człowiekiem, zdarzało mu się popełniać błędy. Dlaczego więc nie wspomnieć także o potknięciach? Uważam, że książka tylko by zyskała.
Niemniej gorąco polecam tę pozycję.

świetna, jeżeli się słucha w wersji audiobook :)

świetna, jeżeli się słucha w wersji audiobook :)

Książka napisana przez ewidentnego wielbiciela Piłsudskiego, ale to jest zaleta książki, a nie wada.
Wydaje się w wysokim stopniu wiarygodna.
Wyjaśnia wiele rzeczy zakłamywanych przez komunę i postkomunę, także w kwestii tak zwanego „przewrotu majowego”.
Niesłychanie przypomina mi Piłsudski postać de Gaulle'a, także narzekającego na partyjniactwo i sejmokrację niszczące i paraliżujące funkcjonowanie państwa - dążył do zmian konstytucji ograniczających szalejącą partiokrację i udało mu się.
Piłsudski ukształtował się moralnie w tradycji lewicowej, ale nie dał się wciągnąć w komunizm (był na to za mądry),natomiast reprezentował wszystkie najlepsze rzeczy wynikające z tradycji lewicowej, mianowicie jednym z pierwszych dekretów wprowadził ośmiogodzinny dzień pracy (co nie było w Europie tak oczywiste wszędzie) oraz prawa wyborcze dla każdego bez względu na płeć, narodowość i wyznanie, w czym nadał kobietom równouprawnienie, którego próżno szukać było w tym czasie w Anglii czy Francji, nie mówiąc o choćby Szwajcarii.
Jeśli informacje podane w książce są prawdziwe, to rozumiem uwielbienie dla postaci Piłsudskiego, możliwe, że bez niego Polska nie odzyskałaby niepodległości. Najbardziej szkodliwa dla Europy I wojna światowa, której skutkiem była potem także ta druga - okazała się czynnikiem tworzącym sprzyjające warunki do odzyskania przez Polskę niepodległości, w czym udział miał także m.in prezydent USA Wilson (14 punktów Wilsona).
Warto się zapoznać z książką obejmującą część naszej nie tak dawnej historii. Co prawda odnoszę wrażenie, że jedno, co historia uczy, to tego, że z historii nie potrafimy się nauczyć niczego, jednak może część z nas będzie potrafiła i może ta część będzie języczkiem u wagi, na przykład podczas wyborów. Wszystko się wciąż powtarza, kto nie wierzy, niech przeczyta...
Z książką zapoznałem się w postaci audiobooka.
Czyta doprawdy znakomicie Pan Maciej Gąsiorek.

Wydaje się w wysokim stopniu wiarygodna.

• 4. Nieprzeczytane w całości
  • Audiobooki
  • 2017
  • Biografia

Dodaj cytat z książki Józef Piłsudski (1867-1935)