Beniamino Gigli

Beniamino Gigli (ur. 20 marca 1890 w Recanati (Włochy), zm. 30 listopada 1957) w Rzymie) – włoski tenor, "bożyszcze milionów". W 1911 r. wygrał lokalny konkurs śpiewaczy, którego nagrodą było miejsce... Beniamino Gigli (ur. 20 marca 1890 w Recanati (Włochy), zm. 30 listopada 1957) w Rzymie) – włoski tenor, "bożyszcze milionów".
W 1911 r. wygrał lokalny konkurs śpiewaczy, którego nagrodą było miejsce w rzymskiej Akademii Św. Cecylii. Kształcił się tam u Cotogniego, Perosiego i Rosatiego. W lipcu 1914 r. zdobył pierwszą nagrodę na konkursie w Parmie. Debiutował na scenie operowej w Rovigo k. Wenecji w roli Enza w operze Gioconda Amilcare Ponchiellego. W 1917 r. wszedł na scenę Teatro Costanzi w Rzymie, a w 1920 został zaangażowany przez Toscaniniego do La Scala do partii Fausta w Mefistolesie Boita. Po śmierci Enrica Carusa w 1921 r. został wylansowany w Ameryce na jego następcę, śpiewając przez dwanaście sezonów w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W latach 1932 - 1938 koncertował głównie we Włoszech, później w Covent Garden oraz ponownie USA.
II wojnę światową spędził we Włoszech, występując głównie w La Scali. Śpiewał często wspólnie z córką Riną Gigli (ur. 1916 w Neapolu), sopranistką.
Wykonywał partie liryczne w operach Giuseppe Verdiego, Giacoma Pucciniego (Cyganeria) i Ponchiellego, a także popularne pieśni włoskie, szczególnie neapolitańskie.
Grał role w wielu filmach muzycznych. Jego autobiografia Confidenze (Pamiętniki) z 1943 r. zostały wydane w Polsce w 1973

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Beniamino_Gigli

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Beniamino_Gigli

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Pamiętniki
Pamiętniki
Beniamino Gigli

6,5 (2 ocen i 0 opinii)
czytelników: 5 | opinie: 0 | ocena: 6,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
2
3
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd