Wanda Mycielska

Wanda Mycielska urodziła się 26 listopada 1925 roku w Warszawie. Zmarła 14 lipca 2011 w Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Od 1940 roku przebywała na emigracji. Mieszkała m.in. we Francji, Anglii i prze... Wanda Mycielska urodziła się 26 listopada 1925 roku w Warszawie. Zmarła 14 lipca 2011 w Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Od 1940 roku przebywała na emigracji. Mieszkała m.in. we Francji, Anglii i przez wiele lat w Brazylii.

Jej życie obfitowało w wiele nieoczekiwanych wydarzeń. W 1945 r. do 20-letniej Wandy, przebywającej w Londynie, po sześciu latach rozłąki przyjechała matka Grażyna z Jeżewskich wraz z drugimmężem Antonim Dygatem (ojcem pisarza Stanisława Dygata i Danusi, późniejszej żony Witolda Lutosławskiego). Był to przełomowy moment. Wanda dowiedziała się wówczas, że to Antonii Dygat jest jej prawdziwym ojcem, a nie Zygmunt Karpiński, pierwszy mąż matki.

W 1946 roku Wanda wyjechała z rodzicami - Antonim i Grażyną do Brazylii. Pracowała tam jako nauczycielka w British Council, zorganizowała i prowadziła Language Laboratory dla studentów. W Brazylii poznała swego męża Józefa Mycielskiego. Małżeństwo jednak nie trwało długo. Jego owocem była córka Klara, dla której Wanda Mycielska napisała swą jedyną książkę. Napisany po portugalsku i zilustrowany przez autorkę „Fikus” został wydany w 1964 roku pod tytułem „Zuzuquinho”, a rok później Wanda Mycielska odebrała za tę książkę najwyższą nagrodę literacką w Brazylii – Premio Jabuti. doszłoby do tego, gdyby nie przyjaciółka Wandy, znana pisarka Lygia Fagundes Telles, która sama dostarczyła manuskrypt do wydawnictwa Editora Melhoramentos.

Brazylijski dom Wandy Mycielskiej był otwarty – często odwiedzali go przyjaciele rodziny oraz ciekawe, ekscentryczne postaci różnych narodowości. Gospodyni grała na gitarze i śpiewała brazylijskie piosenki. Rozmowy przebiegały w luźnej atmosferze i zawsze były interesujące – dotyczyły sztuki, muzyki, filozofii, literatury.
W wieku 46 lat Wanda Mycielska spełniła swoje kolejne pragnienie – wstąpiła do zakonu kontemplacyjnego benedyktynek w Anglii. Z powodów rodzinnych wystąpiła jednak z klasztoru i zamieszkała z córką.

źródło opisu: http://www.hokus-pokus.pl/autor/30/index.html

źródło zdjęcia: http://www.hokus-pokus.pl/autor/30/index.html

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Fikus
Fikus
Wanda Mycielska

7 (1 ocen i 0 opinii)
Fikus
Ta książka jest niezwykła, i niezwykła jest historia jej powstania. Polska emigrantka – Wanda Mycielska, 45 lat temu w Brazylii napisała krótkie opowiastki, których bohaterką uczyniła córkę Klarę i je...
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
2
4
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd