Jan Plata-Przechlewski

Jan Plata-Przechlewski (ur. 10 stycznia 1959 r. w Czarnkowie) - polonista i twórca komiksów. Jego najbardziej znanym dziełem jest cykl Wampiurs Wars. Mieszka w Wejherowie. Ukończył Liceum Plastyczne... Jan Plata-Przechlewski (ur. 10 stycznia 1959 r. w Czarnkowie) - polonista i twórca komiksów. Jego najbardziej znanym dziełem jest cykl Wampiurs Wars.

Mieszka w Wejherowie. Ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie i filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim.

Praca magisterska, pisana pod kierunkiem prof. Anny Martuszewskiej, dotyczyła kategorii przestrzeni w literaturze science fiction (fragment rozdziału o filmie SF opublikował w czerwcu 1988 r. Miesięcznik Literacki "Fantastyka"). Brał udział w konferencjach naukowych i popularnonaukowych na temat SF organizowanych przez uniwersytety: Jagielloński, Warszawski i Gdański. Od roku 1987 członek rzeczywisty Gdańskiego Klubu Fantastyki (klubowy pseudonim: PiPiDżej). Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego comiesięcznego "Informatora" GKF. Na łamach fanzinów GKF zamieszcza recenzje i eseje poświęcone literackiej i filmowej fantastyce.

Współredagował "Biuletyn" Elektrowni Jądrowej Żarnowiec w budowie[potrzebne źródło]. Pisuje też literacko-filmowe felietony (w tym o fantastyce i komiksie) do lokalnych mediów (m.in. "Panorama Powiatu Wejherowskiego"). Prowadził zajęcia o filmie dla młodzieży wejherowskich szkół średnich, a swój księgozbiór z tego zakresu przekazał w darze bibliotece I LO im. Jana III Sobieskiego[potrzebne źródło]. Trafił na karty II i III wydania Bedekera wejherowskiego oraz I wydania Leksykonu wejherowian Reginy Osowickiej[1] , a także IX wydania szwajcarskiego leksykonu Who is Who w Polsce.

Jego rysunki publikowane były m.in. w regionalnym roczniku "Kalendarz Gdański" i w dziecięcym dwutygodniku "Miś"; zaprojektował też m.in. logo gdańskiego Centrum Edukacji Teatralnej oraz okładkę Kodeksu pracy z komentarzem kilkakrotnie wznawianego przez gdyńską Fundację Gospodarczą.

Współtwórca turystycznej publikacji promocyjnej wydanej przez UM w Wejherowie (czerwiec 2009 r.) - scenarzysta komiksów Dzień pod Trójmiastem (rys. Aleksandra Spanowicz) i Tajemnice Wejherowa (rys. Bartłomiej Glaza i Tomasz Mering) oraz autor mapki-rozkładówki przedstawiającej zabytkowe centrum tego miasta.

Nie jest związany ze środowiskiem komiksowym, bywał jednak gościem na konwentach i brał udział w zbiorczych wystawach komiksowych.

Od kilkunastu lat pracuje jako specjalista-metodyk w dziale szkoleń Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" (tworzenie programów szkoleniowych, prowadzenie szkoleń, przygotowanie kadry, redagowanie rubryki szkoleniowej w "Biuletynie" KK)

źródło opisu: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Fan #2
Fan #2
Jerzy Szyłak, Jerzy Skarżynski, Jan Plata-Przechlewski, Sławomir Wróblewski, Sławomir Jezierski

7 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
6
9
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (6)

zgłoś błąd zgłoś błąd