Tadeusz Siegfried Willan

mazurski pisarz, dziennikarz i działacz społeczny, założyciel oraz redaktor naczelny Masurische Storchenpost, przewodniczący Stowarzyszenia Mazurskiego. Pracę dziennikarza rozpoczynał w Sztandarze Mło... mazurski pisarz, dziennikarz i działacz społeczny, założyciel oraz redaktor naczelny Masurische Storchenpost, przewodniczący Stowarzyszenia Mazurskiego.
Pracę dziennikarza rozpoczynał w Sztandarze Młodych oraz warszawskiej i krakowskiej prasie wojskowej. W 1954 uzyskał zatrudnienie w Gazecie Olsztyńskiej, której pozostał wierny do 1977. Od tego czasu przez trzynaście lat stał na czele redakcji czasopisma Warmia i Mazury. W 1978 ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Ma na swoim koncie liczne reportaże o tematyce mazurskiej (ich zbiór pod tytułem Nienawiść i pajda chleba wydano w 1968 nakładem wydawnictwa Pojezierze), powieści oraz tłumaczenia. Jest autorem kilkunastu baśni mazurskich – cześć z nich ukazała się w wydanym w 1969 Nowym kiermaszu bajek.
W 1979 opublikował w wydawnictwie Pojezierze reportaż historyczny Droga przez morze, ukazujący tragiczną ewakuację ludności cywilnej z Prus Wschodnich na przełomie lat 1944 i 1945. Była to jedna z pierwszych publikacji w powojennej Polsce naświetlająca dramat wypędzeń i przymusowych przesiedleń.
U progu transformacji ustrojowej związał się z mniejszością niemiecką na Mazurach, zostając redaktorem odpowiedzialnym miesięcznika Masurische Storchenpost (pol. Mazurska Poczta Bociania). Założył oraz stoi na czele Stowarzyszenia Mazurskiego.
Od 1954 pozostawał członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Obecnie należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie pełnił rolę m.in. członka zarządu oddziału i rzecznika dyscyplinarnego. Od 2000 stoi na czele oddziału warmińsko-mazurskiego SDRP.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1969) oraz Oficerskim (1978) Orderu Odrodzenia Polski.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Willan

źródło zdjęcia: http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php?title=Tadeusz_Willan

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bajki warmińsko-mazurskie o diabłach, kłobukach, smątkach i kołbogach
Bajki warmińsko-mazurskie o diabłach, kłobukach, smątkach i kołbogach
Tadeusz Stępowski, Karol Małłek, Alojzy Śliwa, Tadeusz Siegfried Willan

7,5 (2 ocen i 1 opinii)
czytelników: 12 | opinie: 1 | ocena: 7,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
7
4
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (7)

zgłoś błąd zgłoś błąd