Iva Hercíková

(Iva Vodňanská)

Czeska pisarka i dramaturg (scenariusze teatralne, do filmów animowanych i telewizyjnych, radiowe do słuchowisk). Ukończyła gimnazjum w Libercu, ukończyła dramaturgię i teatrologię na DAMU w Pradze (1... Czeska pisarka i dramaturg (scenariusze teatralne, do filmów animowanych i telewizyjnych, radiowe do słuchowisk). Ukończyła gimnazjum w Libercu, ukończyła dramaturgię i teatrologię na DAMU w Pradze (1958). W 1961 wyszła za mąż (po raz drugi) za Jiřígo Roberta Picka (red. Literarních novin, zał. teatrzyku "Au", satyryk - po 1968 zakaz publikacji). Po śmierci Picka z trzecim mężem wyemigrowała z powodów politycznych do USA (najpierw na Florydzie, potem w Nowym Jorku) w 1986 roku, skąd na stałe wróciła do Czech w 2001 roku (Praga, Harrachov). Nieuleczalnie chora, popełniła samobójstwo.
Pisała literaturę dla młodzieży, bajki dla dzieci, powieści obyczajowe, niektóre utwory można zaliczyć także do gatunku fantastyki. Napisała 22 powieści i nowel, z których wiele miało status bestsellerów w Czechosłowacji. największym powodzeniem cieszyły się: "Hester aneb O čem ženy sní", "Pavouk, který kulhal", "Vášeň", "Touha", "Klára, holub růžový a Lékař duší a zvířat". Ze względu na konbiecą tematykę nazywana była "czeską Saganką". Jej powieść "Pět holek na krku" sfilmował w 1967 sławny reżyser Evald Schorm.

źródło opisu: opis autorski

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Druga miłość
Druga miłość
Iva Hercíková

6 (4 ocen i 1 opinii)
Druga miłość
Trzecia część cyklu powieściowego opowiada o dalszych losach Nataszy, dojrzalszej i bogatszej o poprzednie doświadczenia. Jej stosunek do Pawła zapowiada autentyczne uczucie. Pierwsze czeskie wydan...
czytelników: 10 | opinie: 1 | ocena: 6 (4 głosy)
Intrygantki
Intrygantki
Iva Hercíková

6 (22 ocen i 0 opinii)
Intrygantki
Iva Hercíková opowiada w niej o problemach pewnej dziewczyny, która jest w szkole szykanowana przez uczniów, ponieważ jest córką dygnitarza... Pierwsza część cyklu "Natasza" i pierwsza, wyd...
czytelników: 43 | opinie: 0 | ocena: 6 (22 głosy)
Kara
Kara
Iva Hercíková

7 (1 ocen i 0 opinii)
Kara
Powieść dla dziewcząt - druga część cyklu "Natasza". Pierwodruk w CSRS w 1971 roku. W 1998 ukazała się w Czechach inna powieść tej autorki pod tym samym tytułem.
czytelników: 8 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

3
40
16
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (40)

zgłoś błąd zgłoś błąd