Arkadiusz Morawiec

Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego (praca magisterska pt. Konstrukcja i znaczenie przestrzeni przedstawionej w powieściach Franza Kafki). Na tejże uczelni doktoryzował się w 1999 roku... Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego (praca magisterska pt. Konstrukcja i znaczenie przestrzeni przedstawionej w powieściach Franza Kafki). Na tejże uczelni doktoryzował się w 1999 roku na podstawie rozprawy Poetyka opowiadań Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W 2010 roku uzyskał, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy Literatura w lagrze, lager w literaturze. Fakt – temat – metafora.
Zainteresowania naukowe: literatura XX i XXI wieku, zwłaszcza pisarstwo obrazujące totalitaryzm, teksty stanowiące zapis doświadczeń granicznych, literatura obozowa i literatura Holokaustu, najnowsza polska poezja i proza, ponadto genologia, paraliteratura, zagadnienia literackości, aksjologia. Zajmuje się także krytyką literacką oraz bibliografią.
W latach 2005–2010 pełnił funkcję redaktora naczelnego rocznika „Literaturoznawstwo”. Jest członkiem Rady Naukowej czasopisma "Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica" oraz "Narracje o Zagładzie". Jest stałym recenzentem czasopism: „Fraza”, „Polonistyka. Innowacje”, „Przestrzenie Teorii”. Od 2002 r. współpracownik miesięcznika „Nowe Książki”. Współpracuje także w „Kwartalnikiem Artystycznym”. Recenzje literaturoznawcze i krytycznoliterackie publikował na łamach następujących czasopism: „Akcent”, „Dekada Literacka”, „FA-art”, „Fraza”, „Język Polski”, „Kresy”, „Kwartalnik Artystyczny”, „Pamiętnik Literacki”, „Przegląd Artystyczno-Literacki”, „Ruch Literacki”, „Sztuka i Filozofia”, „Teksty Drugie”, „Twórczość”, „Zagadnienia Rodzajów Literackich”, „Znak”.

źródło opisu: http://filolog.uni.lodz.pl/klp2021/index.php?co=dr_hab_prof_nadzw_ul_arkadiusz_morawiec

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Zofia Romanowiczowa. Pisarka nie tylko emigracyjna
Zofia Romanowiczowa. Pisarka nie tylko emigracyjna
Arkadiusz Morawiec

9 (2 ocen i 1 opinii)
Zofia Romanowiczowa. Pisarka nie tylko emigracyjna
Prezentowana publikacja jest poświęcona życiu i pisarstwu Zofii Romanowiczowej (1922-2010). Składają się na nią trzy części. Pierwszą stanowi szkic biograficzny, oparty na wypowiedziach pisarki, rozmo...
czytelników: 2 | opinie: 1 | ocena: 9 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
3
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd