Maria Odyniec

(Piotr)

Publicystka, prozaik, nauczycielka historii i języka niemieckiego Ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim.W tym czasie związała się z Młodzieżą Wszechpolską.Od października 1939 pracę kons... Publicystka, prozaik, nauczycielka historii i języka niemieckiego

Ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim.W tym czasie związała się z Młodzieżą Wszechpolską.Od października 1939 pracę konspiracyjną w ramach Stronnictwa Narodowego. Znając język niemiecki i francuski odbierała, tłumaczyła i powielała komunikaty radiowe, przechowywała pieniądze i „lewe” dokumenty dla członków SN i Młodzieży Wszechpolskiej przekradających się na Węgry. Jesienią 1940 na polecenie przełożonych konspiracyjnych, przeniosła się z Krakowa do Bochni. Tam skierowano ją do pracy w kompletach Tajnego Nauczania. Oficjalnie wykonując w latach 1940-1944 pracę maszynistki polsko-niemieckiej w Salinie bocheńskiej, podjęła się tajnego nauczania w klasztorze s.s. albertynek w Bochni. Kontynuowała także powielanie biuletynów radiowych i instrukcji. Od 1943 była związana z Narodową Organizacją Wojskową Kobiet (pracowała w dziale kulturalno-oświatowym). Kolportowała prasę narodową, aktualne biuletyny radiowe, prowadziła wykłady dla kobiet wiejskich z historii ojczystej oraz zasad ideologicznych Stronnictwa Narodowego, zdobywając nowe członkinie do NOWK ze wsi małopolskich. Praca w sekretariacie Żupy Solnej umożliwiała zdobywanie wiadomości dla wywiadu. W okresie okupacji, pod pseudonimem „Piotr”, umieszczała w konspiracyjnym piśmie Szczerbiec poezję wojenną i artykuły na temat pracy kobiet z oddziałów NOWK.

Z zawodu nauczycielka. Autorka wierszy, wspomnień (Cela nr 32, i opowieści biograficznych – Dom pod Campi, Między świtem a zmierzchem, Dzieci zawieszenia broni) . Od lat mieszkała w Sopocie na Brodwinie.

źródło opisu: http://www.old.wbpg.org.pl/slowniklista.php?pisarz=31

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Gdynia w prasie Wolnego Miasta Gdańska 1920-1939
Gdynia w prasie Wolnego Miasta Gdańska 1920-1939
Maria Odyniec

5 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 5 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
1
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd