Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/7383/sensacyjne-wiktorianskie-powiesci

Sensacyjne wiktoriańskie powieści

19 wartościowy tekst

Nie wiemy jak Wy, ale my od czasu do czasu lubimy spróbować czegoś zupełnie nowego i odpocząć od tego, co dobrze znamy. W niewyjaśniony sposób lato szczególnie sprzyja podejmowaniu tych małych prób – buntu? ucieczek od nudy? Zwał jak zwał. Jako urozmaicenie dla współczesnych powieści sensacyjnych polecamy zestawienie najsłynniejszych sensacji rodem z XIX wieku.

Kobieta w bieli, Wilkie Collins

Wilkie Collins był synem znanego pejzażysty. Ukończył prawo, ale jako zawód obrał literaturę. Od 1859 roku współpracował z Dickensem w jego periodykach „Household Word” i „All the Year Round”. W tym drugim piśmie w 1860 roku drukuje w odcinkach „Kobietę w bieli”, dzięki której szybko zyskał miano ojca angielskiej powieści kryminalnej. Oprócz zwartej konstrukcji, doskonałej charakterystyki postaci i bardzo plastycznego obrazu ówczesnej obyczajowości, „Kobietę w bieli” cechuje zręczne poprowadzenie wątku sensacyjnego, trzymającego czytelnika w napięciu od pierwszych do ostatnich stron.

Henry James, recenzując „Kobietę w bieli”, powiedział, że Wilkie Collins wprowadził nowy gatunek powieści z dreszczykiem – powieści, których akcja toczy się za drzwiami naszych domów.

Córki niczyje, Wilkie Collins

Wilkie Collins napisał kilkanaście powieści. Na język polski, oprócz słynnej „Kobiety w bieli”, zostały przetłumaczone również „Córki niczyje”. To jedno z najbardziej poczytnych i cenionych dzieł tego dziewiętnastowiecznego autora, uważanego za prekursora powieści sensacyjnej i detektywistycznej.
Po tragicznej śmierci obojga rodziców wiodące dotąd idylliczne życie Magdalen i Nora Vanstone odkrywają nagle, że urodziły się jako nieślubne dzieci i na własnej skórze przekonują się, co oznacza piętno społeczne. Pozbawione jakiegokolwiek spadku, wyrzucone z domu, w którym spędziły dzieciństwo, i odarte nawet z prawa do własnego nazwiska, muszą nauczyć się radzić sobie same. Zrównoważona Nora postanawia zostać guwernantką, ale jej dynamiczna i niezależna siostra Magdalen ma inny pomysł: zdecydowana za wszelką cenę odzyskać majątek rodziców i swoje dobre imię, planuje zemstę. W osiągnięciu celu mają jej pomóc niebanalna uroda i talent aktorski oraz niejaki kapitan Wragge – daleki krewny jej matki i zawodowy oszust.

Klasztor i miłość (tom 1 i tom 2), Charles Reade

Innym popularnym autorem wiktoriańskich powieści sensacyjnych był Charles Reade. W języku polskim ukazała się jego powieść w dwóch tomach „Klasztor i miłość”. Oto jak zaczyna się pierwsza część:

„W pewnej omszałej kronice spisanej nie najlepszą łaciną jest rozdział, w którym każde zdanie przynosi jakiś fakt. Opowiedziano tam beznamiętnie dziwną historię dwojga ludzi, których życiu nie towarzyszył dźwięk trąb, a śmierci - pieśń. Umarli czterysta lat temu; spoczywają teraz na tych surowych kartach - jak kryształy w skałach - nie budząc współczucia. Los skrzywdził ich za życia i krzywdzi jeszcze po zgonie. Jeśli potrafię ukazać wam to, co się kryje za suchymi notatkami kronikarza, zechcecie chyba wynagrodzić im obojętność stuleci i przyjmiecie te dwie zbolałe dusze - na jeden dzień - do serca".

Tajemnica Lady Audley, Mary Elizabeth Braddon

Często za najsłynniejszą powieść sensacyjną epoki wiktoriańskiej podaje się „Tajemnicę Lady Audley”. Główna bohaterka to prawdziwa femme fatale...
Gdy piękna i młoda Lucy Graham przyjmuje oświadczyny sir Michaela Audleya, jej szczęście i przyszłość wydają się zabezpieczone. Lecz przeszłość lady Audley spowita jest tajemnicą i bratanka sir Michaela, Roberta, zaczynają dręczyć złe przeczucia. Pewnego dnia znika jego bliski przyjaciel, George Talboys. Robert postanawia go odnaleźć i jest gotów poruszyć ziemię, żeby poznać prawdę o jego losie. Poszukiwania ujawniają zagmatwaną historię oszustw, zbrodni i intryg. Czy podejrzenia Roberta okażą się prawdziwe?
Bigamia, morderstwa, szaleństwa namiętności – „Tajemnica lady Audley”, wydawnicza sensacja swoich czasów, to ekscytująca powieść o zbrodni i nikczemności, która i dziś jest niezwykle atrakcyjna.

Trilby, George du Maurier

Ta powieść jak dotąd nie doczekała się polskiego przekładu. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1894 roku. To historia diwy Trilby O'Ferrall i jej niezwykłego mentora, Svengalego. „Nie patrz na nic, nie słuchaj nikogo, nie myśl o niczym innym niż Svengali, Svengali, Svengali!”
To klasyka znana na rynku anglosaskim, równie popularna co powieści o Drakuli czy Sherlocku Holmesie.
Poza tym, że George du Maurier wsławił się jako twórca postaci Svengalego, był znanym karykaturzystą w magazynie „Punch”.

Dr Jekyll i pan Hyde i inne opowiadania, Robert Louis Stevenson

I na koniec oczywiście fascynująca opowieść szkockiego neoromantyka i autora wielu książek przygodowych o dwoistości ludzkiej natury. Ceniony londyński lekarz Henry Jekyll uważa, że każdy nosi w sobie dwa przeciwstawne charaktery: jawną prawość i dobroć oraz skrywane zło, agresję i dążenie do destrukcji. Prowadzi doświadczenia chemiczne, które mają na celu wynalezienie eliksiru, radykalnie zmieniającego osobowość. Pod osłoną nocy doktor Jekyll zamienia się w okrutnego pana Hyde'a, który jest ucieleśnieniem zła. Jekyll, nie mogąc się pogodzić z czynami dokonywanym przez siebie pod postacią Hyde'a, popełnia samobójstwo. Powieść Stevensona uznawana jest za portret psychopatologicznej podwójnej osobowości. Doktor Jekyll i pan Hyde szybko odniósł ogromny sukces i stał się jednym z bestsellerów R.L. Stevensona. Pierwsze adaptacje sceniczne książki pojawiły się rok po jej publikacji, a nowela stała się kanwą wielu filmów.


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 6  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 518
FlapperGirl
28-07-2016 09:54
Jako nastolatka zarywałam noce owinięta w kraciasty koc z powieściami Wilkie'go Collinsa pod brodą.Przez Was będę musiała zacząć ten maraton jeszcze raz :)
książek: 363
marKiza
28-07-2016 11:51
Trochę szkoda, że pojawiła się pozycja nigdy nie wydana na polskim rynku, a to tak naprawdę jedyna z owego zestawu, do której "czuję pociąg".. Nie liczę oczywiście moich stałych powrotów do prozy R.L.Stevensona (a ciekawe, jakby z nazwiska zostawić również tylko inicjał, to mielibyśmy "zespół niespokojnych nóg" więc może analogicznie należałoby nazwać literaturę tego gatunku np. "zespołem... Trochę szkoda, że pojawiła się pozycja nigdy nie wydana na polskim rynku, a to tak naprawdę jedyna z owego zestawu, do której "czuję pociąg".. Nie liczę oczywiście moich stałych powrotów do prozy R.L.Stevensona (a ciekawe, jakby z nazwiska zostawić również tylko inicjał, to mielibyśmy "zespół niespokojnych nóg" więc może analogicznie należałoby nazwać literaturę tego gatunku np. "zespołem niespokojnych nocy" ). Swego czasu przeczytałam "Kobietę w bieli". Nie pamiętam już czy byłam nią jakoś specjalnie oczarowana? Chyba nie, bo bym to zapamiętała.. ale skoro sama nie wiem, to odszukam, poszperam, przeczytam.. A w tym zestawieniu kryminalnym brakuje mi po prostu oczywistych klasyków gatunku: Agaty Christie i Artura Conan-Doyle'a. Skoro już mówimy o "powieści sensacyjnej" a do takich z pewnością zaliczę dzieła obydwu tych autorów. Ale oczywiście - nie zwracamy uwagi na oczywistość... Przybliżamy to co mniej znane i nieoczywiste (jak dla kogo.)
pokaż więcej
książek: 6755
allison
28-07-2016 11:58
Do tego zestawu dołączyłabym jeszcze Księżycowy Kamień Księżycowy Kamień orazNawiedzony hotel Nawiedzony hotel
i jeszcze Nasz wspólny przyjaciel Nasz wspólny przyjaciel
książek: 193
Monique
28-07-2016 14:24
Ja dodam to tego zestawienia ,,East Lynne'' napisane przez Ellen Wood, ,,Ksiezycowy Kamien'', jak powyzej i ,,Rebeka'' Daphe du Maurier, ktora mimo iz zostala napisana odrobine pozniej, doskonale wpisuje sie w gatunek.
książek: 697
Pablo
28-07-2016 17:17
Pozwolę sobie dodać Mistrza Dickensa i Jego ostatnie dzieło :"Tajemnica Edwina Drooda "
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Playboy za sterami

Duet dwóch pisarek jest dość znany i kochany przez czytelniczki, o kim mowa? O Vi Keeland i Penelope Ward zdolnych kobietach, które piszą dla kobiet r...

zgłoś błąd zgłoś błąd