Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9381/literacki-nobel-dla-kazuo-ishiguro

Literacki Nobel dla Kazuo Ishiguro!

16 wartościowy tekst

Akademia Szwedzka przemówiła! W tym roku Nagroda Nobla w kategorii Literatura powędrowała do brytyjskiego pisarza Kazuo Ishiguro. Doceniono go za „powieści o ogromnej emocjonalnej sile, w których ukazuje, że nasze poczucie związku ze światem jest iluzoryczne”*.

Kazuo Ishiguro urodził się w Japonii, od 1969 roku mieszka w Anglii, odebrał brytyjskie wykształcenie i wniósł w angielską kulturę literacką własne dziedzictwo kulturowe, stając się - obok Rushdiego - najwyżej cenionym spośród "newcomers" pisarzy przybyłych z innych stron świata i innych kultur, i współtworzących nową literaturę angielską.

Debiutował w 1982 roku powieścią Pejzaż w kolorze sepii, przyjętą z zainteresowaniem ze względu na jej subtelny urok stylistyczny. Kolejną powieść, Malarz świata ułudy (1986), nawiązującą w programowy niemal sposób do jednego z najbardziej osobliwych nurtów malarstwa japońskiego i kreślącą przejmujący obraz przemian obyczajowych i cywilizacyjnych w Japonii po II wojnie światowej, wyróżniono nominacją do Nagrody Bookera. Trzy lata później (1989 r.) Ishiguro został laureatem tej zaszczytnej brytyjskiej nagrody za książkę Okruchy dnia. Ogromny rozgłos książce i pisarzowi przyniosła ekranizacja z Emmą Thompson i Anthonym Hopkinsem, wyróżniona 8 nominacjami do Oscara. Za powieści Kiedy byliśmy sierotami (2000) oraz Nie opuszczaj mnie (2005) był ponownie nominowany do Nagrody Bookera w 2005. 

W 2015 roku, po dziesięciu latach milczenia, Ishiguro wydał powieść Pogrzebany olbrzym, uniwersalną przypowieść o sile pamięci, zemście, miłości i wojnie. W recenzji Marcin Zwierzchowski pisał: 

„Pogrzebany olbrzym” to historia osadzona w Anglii z czasów Króla Artura, a dokładnie z momentu niedługo po jego śmierci, gdy istniały jeszcze resztki magii, po kraju wałęsali się Rycerze Okrągłego Stołu, w górach czyhał smok, a napięcie między Brytami a Saksonami rosło. Ludzie nie rzucali się sobie do gardeł, a powinni, pomni dawnych waśni i przelanej krwi, bo całą krainę spowija tajemnicza mgła, zdająca się wpływać na pamięć ludzkości. Ludzie nie tylko nie pamiętali o wzajemnych krzywdach narodu, ale zapominali nawet, co robili chwilę wcześniej; pewne małżeństwo, główni bohaterowie tej opowieści, nie mogło sobie nawet przypomnieć szczegółów dotyczących swojego syna, który jakiś czas temu opuścił ich i przeniósł się do innej wioski.

I właśnie owa mgła i wywołana przez nią magiczna amnezja są tematem „Pogrzebanego olbrzyma”. Ishiguro, ustami bohaterów, zdaje się rozważać, czy lepiej jest zapominać, czy pamiętać przeszłość, nawet te złe chwile.

Pisarzowi gratulujemy nagrody!

Jakie są Wasze wrażenia dotyczące werdyktu Akademii Szwedzkiej?

* "who, in novels of great emotional force, has uncovered the abyss beneath our illusory sense of connection with the world”. - tłumaczenie redakcji.

Powiązane treści:
Bob Dylan – zasłużony Nobel czy nie?

Dawno żadna decyzja jurorów konkursowych nie wywołała takiej lawiny komentarzy jak czwartkowa informacja Akademii Szwedzkiej o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi. Jedni nie kryli rozczarowania, inni przyjęli ją z entuzjazmem, a zdecydowaną większość po prostu totalnie zaskoczyła. więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 35  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 883
Jolanta
06-10-2017 18:12
Szkoda, że nie został nagrodzony Ken Follett...
książek: 785
aniaskl
06-10-2017 20:38
Okruchy dnia Okruchy dnia jest dobrą powieścią, ale bez przesady... Wydaje mi się że Nagroda Nobla powinna być przyznawana oszałamiającym dziełom, w tym przypadku jest tylko dobrze.
książek: 20
DarcyOak
08-10-2017 00:40
Sama nie wiem co o tym myśleć... :/
książek: 331
Karma
08-10-2017 15:06
Daliby już Kunderze
książek: 338
fossa
13-10-2017 19:09
W ubiegłym roku Dylan, a teraz pisarz z zaledwie 8 książkami na koncie i stosunkowo młody - wygląda na to, że już nie ma komu przyznawać tego Nobla.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Papierowe marzenia

Piękna, wzruszająca powieść o miłości ojcowskiej i synowskiej, o próbach, jakim ta miłość została poddana, o dobroci okazywanej obcym ludziom, powieść...

zgłoś błąd zgłoś błąd