Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9325/klasyka-skandynawskiego-kryminalu-ponownie-w-polskich-ksiegarniach

Klasyka skandynawskiego kryminału ponownie w polskich księgarniach

5 wartościowy tekst

27 września na sklepowe półki wróci „Kobieta w klatce” Jussiego Adlera-Olsena, dziesięć lat od oryginalnej, duńskiej premiery. Książka zdążyła dorobić się statusu kultowej, a także dać rozpęd cyklowi pod tytułem Departament Q, w ramach którego ukazało się już siedem tomów. Powieść ukaże się w Polsce ponownie, tym razem nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Kobieta w klatce jest pierwszym tomem cyklu, który pierwotnie ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria w 2007 roku. Oprócz „Kobiety...”, wydano również dwie inne książki autora, równie głośne i cieszące się uznaniem krytyków i czytelników, a mianowicie Zabójcy bażantów (2011) oraz Wybawienie (2014). Warto dodać, że wszystkie trzy tytuły zostały również zekranizowane, a w rolach detektywa Carla Mørcka oraz jego asystenta Assada, wcielili się Nikolaj Lie Kaas oraz Fares Fares.

Mimo, że z technicznego punktu widzenia „Kobietę w klatce” można zaliczyć do skandynawskiego kryminału, książka sięga dużo głębiej i dalej niźli ramy gatunkowe. Kopenhaskie realia nie odgrywają istotnej roli w rozwoju fabuły oraz intrygi, a siła powieści znajduje się właśnie w jej uniwersalności, ponieważ akcja mogłaby się dziać w każdym rozwiniętym politycznie kraju.

Przypomnijmy, że fabuła „Kobiety w klatce” rozgrywa się w 2007 roku i dotyczy tajemniczego zaginięcia parlamentarzystki Merete Lynggaard, które miało miejsce pięć lat wcześniej. Kobieta zniknęła z pokładu promu kursującego między Rødby a Puttgarden. Nie było wtedy żadnych świadków zdarzenia ani śladów zaginionej. Policja podjęła zakrojone na szeroką skalę śledztwo, jednak bez rezultatów. Zniknięcie uznano za samobójstwo. W 2007 świeżo utworzony Departament Q, będący wydziałem policji zajmującym się sprawami szczególnej wagi, ponownie otwiera śledztwo, a zarządzający nim Carl Mørck wraz z partnerem Assadem, dążą do rozwiązania zagadki zaginięcia. Szybko okazuje się, że nie było ono nieszczęśliwym wypadkiem. Czy kontrowersyjny policjant wraz z ekscentrycznym pomocnikiem zdołają zakończyć koszmar kobiety, nim sami padną ofiarą szaleńczego planu?

Mimo, że duński pisarz bazował na literackich kliszach tajemniczego detektywa oraz kontrastującego z nim asystenta, udało mu się stworzyć wiarygodny i wciągający duet wyrazistych bohaterów, z którymi utożsamiło się miliony czytelników na świecie i w Polsce.

Powieść otrzymała liczne nagrody m.in. francuskie Prix ​​des Lecteurs catégorie Polar i Prix Plume du Thriller international w 2013 oraz Prix de Lectrices de ELLE w 2012.

„Kobieta w klatce” Jussiego Adlera-Olsena, dostępna w sprzedaży już 27 września, nakładem wydawnictwa Sonia Draga w tłumaczeniu Joanny Cymbrykiewicz.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 7  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2105
LubimyCzytać
25-09-2017 16:43
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 31
Anna
25-09-2017 18:42
nareszcie! czekałam! czy wiadomo coś na temat tego, aby wydawnictwo Sonia Draga wydawała również kolejne części Departamentu Q? :)
książek: 1489
Babi
25-09-2017 21:09
wyda :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 370
Morgana
25-09-2017 19:54
Zwiastun filmu zrobił na mnie piorunujące wrażenie i tak jak poprzedniczka chciałabym się dowiedzieć czy wydawnictwo zainteresowane jest kontynuacją serii o Wydziale Q ?
książek: 1489
Babi
25-09-2017 21:09
wydawnictwo wznowi cały cykl, również te tomy, których nie było w Polsce
książek: 370
Morgana
26-09-2017 08:45
Dzięki śliczne za odpowiedź. Już nie mogę się doczekać na nowe historie z Wydziału Q :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 49
NASpyro
26-09-2017 08:37
Świetna wiadomość. Widziałam wszystkie części filmowego cyklu i zrobiły na mnie duże wrażenie. Nie mogę się doczekać lektury.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

Jedyne co przychodzi do głowy po lekturze to przywołana w książce myśl Jeana Paula Sartre " Piekło to inni "

zgłoś błąd zgłoś błąd