Artyści mówią. Wojciech Fangor. Posłuchaj wywiadu i weź udział w konkursie

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.03.2012

Z ekspozycji socrealistycznej można było zostać odrzuconym nie tylko dlatego, że obraz był nieczysty ideologicznie albo ręce wydawały się jurorom źle narysowane, ale także dlatego, że kolor nie był rozwibrowany postimpresjonistycznie, lecz gładko położony.

Artyści mówią. Wojciech Fangor. Posłuchaj wywiadu i weź udział w konkursie

Przedstawiamy kolejny wywiad ze zbioru rozmów, jakie Elżbieta Dzikowska przeprowadziła z polskimi malarzami pt. "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa".

Dziś prezentujemy rozmowę z Wojciechem Fangorem, zaliczanym do grona tak zwanych "klasyków współczesności" - malarzy, którzy wywarli istotny wpływ na kształt polskiej sztuki po II Wojnie Światowej. Ważnym etapem twórczości Fangora było malarstwo socrealistyczne. Stworzył jedno ze sztandarowych dzieł tego gatunku - obraz "Matka Koreanka". Później zwrócił się ku sztuce abstrakcyjnej, pokrewnej estetyce op-artu.

UWAGA!KONKURS!
Malarstwo socrealistyczne było ważnym etapem w twórczości Wojciecha Fangora. Jak sam mówi:

Zdałem sobie sprawę, że sztuka musi być reakcją na to, co się dzieje teraz, że nie może wynikać tylko z przeżywania historii albo przepowiadania przyszłości. Ten okres był bardzo ważny. Malowałem z dużą swobodą i entuzjazmem, czułem się samodzielny, wolny od oceny opiekunów, pedagogów i środowiska. Jednocześnie nie mogłem być obojętny na dramatyczne zmiany zachodzące w Polsce. Koniec wojny, zniszczenie Warszawy, walki ideologiczne w kulturze, socjalistyczny program odbudowy i przebudowy kraju, wszystko to było przeciwieństwem indywidualnego i samotnego zachwytu nad sobą i swoją sztuką. Wydawało mi się wówczas, że jest potrzebny centralnie kierowany wysiłek odbudowy. Zarzuciłem więc malarstwo indywidualne na rzecz propagandy.

Jaką, Twoim zdaniem, rolę odegrało malarstwo socrealistyczne w historii polskiej sztuki?

Dla najlepszego komentarza, umieszczonego przy tej aktualności do 2. kwietnia, mamy książkę "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa" (wydanie papierowe).

"Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa" to pierwszy z tomów rozmów z artystami opublikowany przez Rosikon Press. W serii, w wersji papierowej ukazały się ponadto "Wywiady z mistrzami grafiki" Elżbiety Dzikowskiej i "Wywiady z mistrzami fotografii" Hanny Marii Gizy. Książki są dostępne również w aplikacji na iPada. Wydawca zapowiada wprowadzenie wszystkich tomów w wersji audio.

Partnerami projektu "Artyści mówią" na LC są Wydawnictwo Rosikon Press oraz Audioteka.pl.

Więcej o serii na stronie www.artyscimowia.pl oraz na Facebooku.

Poniżej rozmowa z Wojciechem Fangorem, pochodząca z audiobooka "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa". Rozmowa będzie dostępna do posłuchania przez 24 godziny od ukazania się tej aktualności.


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ewa K - awatar
Ewa K 04.04.2012 14:25
Czytelnik

Dziękuję pięknie za wyróżnienie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 04.04.2012 09:19
Administrator

Dziękujemy za udział w konkursie, nagrodę w postaci książki przyznajemy Ewie K!

Zapraszamy do posłuchania kolejnego fragmentu i do udziału w konkursie: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/696/artysci-mowia-leon-tarasewicz-posluc...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
alison2  - awatar
alison2 28.03.2012 20:49
Czytelniczka

Malarstwo socrealistyczne budzi bardzo mieszane uczucia. Patrząc na obrazy z tego okresu, trudno wyzbyć się negatywnych społeczno-politycznych skojarzeń. A od takich skojarzeń już niedaleko do uproszczonej interpretacji ich treści, postrzegania ich bardziej w kategorii ciekawostki historycznej, do której we współczesnych czasach odnosimy się ze swoistym sentymentem, niż...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ewa K - awatar
Ewa K 27.03.2012 18:16
Czytelnik

Malarstwo socrealistyczne bez wątpienia było przełomem w historii polskiej sztuki. Nie był to jednak przełom, który można by współcześnie uznać za chwalebny. Stworzenie nowego kierunku w sztuce było z pozoru zwrotem ku najwyższym formom artyzmu. W praktyce przynosiło tylko uciemiężenie i zniewolenie twórcy.

Ówczesny ustrój polityczny, dążący do podporządkowania władzy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 27.03.2012 14:32
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post