Artyści mówią. Wywiady z mistrzami grafiki

Okładka książki Artyści mówią. Wywiady z mistrzami grafiki
2011-04-07
978-83-88848-96-4
sztuka malarstwo wywiad

Patronaty LC

Okładka książki Tu byłem. Wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Tonyego Halika Marcin Borchardt, Elżbieta Dzikowska, Magdalena Nierzwicka, Mirosław Wlekły
Ocena 8,2
Tu byłem. Wyst... Marcin Borchardt, E...
Okładka książki W Papui Nowej Gwinei. Wystawa fotografii i darów Elżbiety Dzikowskiej Elżbieta Dzikowska, Magdalena Nierzwicka
Ocena 2,0
W Papui Nowej ... Elżbieta Dzikowska,...

Mogą Ciebie zainteresować

Książka, którą powinien przeczytać każdy zainteresowany światem sztuki.
Interesujące historie twórców - plakacistów, designerów, malarzy, ich walki o ukazanie siebie w pracach, drogi na szczyt. Wyjątkowa pozycja. Chętnie przejrzę także pozostałe tomy cyklu "Artyści mówią" - to już postanowione ;)

Książka, którą powinien przeczytać każdy zainteresowany światem sztuki.

"Sztuka - to moje życie. Nie ma bez niej żadnego dnia. To mój pokarm duchowny".
-S. Eidrigevicius

Jest to pierwsza książka z serii "Artyści mówią" po którą sięgnęłam.
Jak już sam tytuł wkazuje, Dzikowska przeprowadziła wywiad z mistrzami grafiki, chociaż nie skupia się tylko i wyłącznie na tej formie sztuki.
Padają tutaj również różnego rodzaju pytania, m.in co tak naprawdę łączy teatr, fotografię, performance, scenografię, ilustrację... ale także jaki wpływ ma duchowność na grafikę, jak artyści radzili sobie z cenzurą oraz dlaczego aparat fotograficzny jest pewnego rodzaju pędzlem dla artystów. Jest także poruszany kilkakrotnie temat zamieszkania i tworzenia za granicą ("Nieważne, gdzie się mieszka, tylko co się robi" - Głaz).

Myślę, że książka nie jest skierowana tylko i wyłącznie do osób interesujących się sztuką. Założę się, że zdecydowana większość ilustracji w książce jest każdemu znana;
plakat na 85-lecie Orbisu, okładki książek Kafki czy Hłasko (Bokiewicz), czy plakat 16. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopina (Szaybo). Wiele cytatów, ilustracji potrafi zainspirować czytelnika oraz zachęcić go do śledzenia dalszej twórczości artystów.

Generalnie jestem bardzo zadowolona z książki, zwłaszcza, że mogłam poznać paru nowych artystów. Jedynie jestem rozczarowana brakiem wywiadu z Zelkiem, jednym z moich ulubionych artystów, oraz brakiem rozwinęcia paru kwestii w wywiadzie z Szaybo, ale wiadomo, każdy znajdzie coś pod siebie. :)

"Sztuka - to moje życie. Nie ma bez niej żadnego dnia. To mój pokarm duchowny".
-S. Eidrigevicius

Jest to pierwsza książka z serii "Artyści mówią" po którą sięgnęłam.

Książka, którą czyta się z przyjemnością. Uczta dla oka i głowy. Dzikowska pozwala mówić, a nie zagaduje. Wybitni mistrzowie, wspaniale jest czytać o ich procesie tworzenia i inspiracjach. Aż mam ochotę na pozostałe tomy.

Dodaj cytat z książki Artyści mówią. Wywiady z mistrzami grafiki