Bolesna droga do sukcesu Herbjørg Wassmo

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.08.2015

Pisanie to nie terapia - to sprawa życia lub śmierci. Jest ważniejsze niż terapia, to powód, dla którego tutaj jestem. O trudnych doświadczeniach z dzieciństwa, które  sprawiły, że norweska pisarka Herbjørg Wassmo zaczęła pisać i ostatecznie przyczyniły się do osiągnięcia przez nią literackiego sukcesu.

Bolesna droga do sukcesu Herbjørg Wassmo

O tym, że Herbjørg Wassmo, autorka słynnej, ekranizowanej powieści Księga Diny oraz wydanych niedawno książek Stulecie oraz Te chwile, była wykorzystywana seksualnie w dzieciństwie, odważyła się powiedzieć komukolwiek dopiero, gdy była już w dojrzałym wieku. Jako dziecko milczała - bała się porozmawiać o tym z matką, ponieważ wmówiono jej, że ta wiadomość ją zabije. Z nikim nie podzieliła się swoim doświadczeniem. Tym, co pozwoliło jej przetrwać dzieciństwo i młodość, był prowadzony przez nią dziennik. W zwięzłych, żołnierskich słowach pisała w nim o tym, co jej się przydarzyło. Gdy spisała swoją relację, chowała notes pod podłogą w oborze. Gdy wychodziła na zewnątrz, żyła innym życiem - koszmar zostawał zamknięty. Teraz przyznaje:

Opisywanie tych doświadczeń pozwalało mi w jakiś sposób odzyskiwać siebie.

Pisarka nie myśli jednak o pisaniu jako rodzaju terapii, lecz o sposobie na przetrwanie.

Pisarka nie myśli jednak o pisaniu jako rodzaju terapii, lecz o sposobie na przetrwanie. Pisanie i czytanie dały Wassmo odwagę do tego, by mogła pomyśleć o sobie jako o kimś, kto może coś w życiu osiągnąć i w ten sposób odbudować w swoich oczach szacunek do siebie.

Zanim została znaną na całym świecie pisarką, pracowała jako nauczycielka. Pierwszym opublikowanym przez nią dziełem był zbiór poezji, ale przełomową dla jej kariery pisarki była pierwsza powieść "Huset med den blinde glassveranda" ("The House with the Blind Glass Porch"), wydana w 1981 roku. Międzynarodową sławę przyniosła jej powieść ”Księga Diny” (1989), która w 2002 roku została zekranizowana. W rolach głównych zagrali Maria Bonnevie i Gérard Depardieu. Od tej pory stała się postacią rozpoznawaną w literackim świecie (filmowym zresztą również).

Wassmo podkreśla, że dla pisarza ważne jest, aby potrafił usunąć się w cień i pozwolił przejąć inicjatywę wymyślonym przez niego postaciom.

Bolesne doświadczenia z dzieciństwa nie tylko nauczyły ją sztuki pisania, ale również przyczyniły się do tego, że w swojej twórczości skupiała się na losach silnych, niezależnych kobiet, które potrafiły wyjść z opresji cało. Mimo że jej książki w dużej mierze są autobiograficzne, Wassmo podkreśla, że dla pisarza ważne jest, aby potrafił usunąć się w cień i pozwolił przejąć inicjatywę wymyślonym przez niego postaciom.

Zapytana o to, czy pisanie zawsze już później było dla niej trochę takim notowaniem w ukryciu, odpowiada:

Nie, zupełnie nie. Moje książki są dekoracyjne, pełne opisów emocji, przyrody. Notatnik był jak dziennik pokładowy. Wszystko krótko, w zwięzłych słowach, bez uczuć.

Choć odniosła sukces jako pisarka, nadal nie czuje, że jej problemy zostały rozwiązane. W jednej z książek napisała: Jeśli człowiek nie pójdzie za swoim powołaniem, wtedy wszystko się psuje. W jednym z wywiadów zapytano ją o te słowa - ona poszła za swoim powołaniem, czy to wszystko naprawiło? Odpowiedziała: Nie naprawiło niczego. Codziennie muszę się naprawiać od nowa.

Źródła informacji: wikipedia.org, wysokieobcasy.pl i channel.louisiana.dk.

Źródło zdjęcia: wikipedia.org.

 


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Claryyy 22.08.2015 18:05
Czytelniczka

Bardzo ciekawy wywiad. Muszę wreszcie sięgnąć po książki pani Wassmo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Malka N 22.08.2015 09:44
Czytelniczka

Jakiś czas temu przeczytałam Księgę Diny ,i aż żal myśleć ,że przez tyle czasu, jakoś nie było mi po drodze do tej książki a była na wyciągniecie ręki ...dla mnie genialna ,świetnie napisana .Zasłużone 10/10 !

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
NieMogęCiPowiedzieć 22.08.2015 08:17
Czytelnik

Ciekawy wywiad. W miarę możliwości postaram się sięgnąć do jej książek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
22.08.2015 08:08
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Bolanren 21.08.2015 18:41
Czytelnik

Świetny artykuł! "Jeśli człowiek nie pójdzie za swoim powołaniem, w tedy wszystko się psuje"- moim zdaniem chodzi jednak o pozbycie się negatywnego ładunku emocjonalnego. Autorka czuje być może ciągłe wewnętrzne napięcie, które "rozpracowuje" dzięki pasji. To dzięki niej osiąga sukces i poczucie równowagi. Z chęcią zapoznam się z jej twórczością. Jak się domyślam kreuje...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 20.08.2015 15:15
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post