Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12840/w-turcji-nie-poczytaja-na-dobranoc-mlodym-buntowniczkom

W Turcji nie poczytają na dobranoc młodym buntowniczkom

2 wartościowy tekst

Turecki rząd pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana postanowił wprowadzić obostrzenia w dystrybucji „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”. Czy naprawdę ta sprzedawana na całym świecie książka dla dzieci wywiera na nich szkodliwy wpływ?

Właśnie „szkodliwym wpływem”, który skierowana głównie do młodych dziewczynek ilustrowana książka autorstwa Eleny Favilli i Franceski Cavallo ma wywierać na dzieci, tłumaczą się tureccy politycy. I równają „Opowieści…” z pornografią – zakazano eksponowania publikacji na witrynach sklepowych oraz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia. 

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to zbiór historii kobiet będących inspiracją dla dziewcząt. Na kolejnych, opatrzonych ilustracjami stronach znajdziemy między innymi malarkę Fridę Kahlo, dziennikarkę Annę Politkowską, pierwszą kolarkę, która ukończyła Giro d'Italia Alfonsinę Stradę, legendarną architektkę Zahę Hadid, pisarkę Jane Austen i wiele innych kobiet niezłomnych, uparcie dążących do wyznaczonego celu. Są wśród nich zarówno te, które są słynne pod każdą szerokością geograficzną, jak i te znane trochę mniej. Łączy je to, że mogą być wzorem dla dorastających dziewcząt w każdym kraju. Jak się właśnie okazało – w każdym oprócz Turcji. 

Francesca Cavallo, cytowana przez agencję informacyjną AFP, zauważyła, że młode dziewczyny zasługują na to, by dorastać w otoczeniu licznych kobiecych wzorów do naśladowania i by myśleć, że gdy dorosną, mogą być kim tylko chcą. „Gdy rząd jakiegoś kraju boi się literatury dziecięcej mówiącej o równości, oznacza to, że ta książka wywiera ogromny wpływ na czytelniczki. A to mnie motywuje do dalszego działania na rzecz równości” – dodała autorka.

Jak zaznacza druga z autorek, Elena Favilli, „bycie buntowniczką oznacza życie na własnych warunkach i przeciwstawianie się oczekiwaniom społeczeństwa. To znalezienie sposobu na osiągnięcie sukcesu wbrew wszelkim przeciwnościom”.

Przypomnijmy, że jedynym dotychczasowym przypadkiem ocenzurowania „Opowieści…” jest ten pochodzący z Rosji, gdzie z książki wycięto opowieść o uczennicy szkoły podstawowej, transpłciowej Coy Mathis.

Warto zauważyć, że książka Favilli i Cavallo została sfinansowana za pośrednictwem kampanii crowdfundingowej na Kickstarterze przez czytelników z ponad 70 krajów na świecie. Głosami użytkowników portalu lubimyczytać.pl „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” zostały uznane za Książkę Roku 2017.

Powiązane treści:
„Harry Potter” usunięty ze szkoły katolickiej w Nashville

Przeszło 20 lat po premierze „Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” seria powieści o pochodzącym z Londynu czarodzieju dalej budzi kontrowersje. Tym razem elementów rodem z piekła w twórczości J.K. Rowling doszukał się ksiądz z St. Edward Catholic School w amerykańskim Nashville. więcej
Słowa z popiołu

Znani pisarze wraz z mieszkańcami i prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem w ramach akcji „Słowa z popiołu” czytali palone przez hitlerowców książki. Chcieli w ten sposób pokazać swój sprzeciw wobec „aktów palenia książek i innych działań wymierzonych w słowo szukające prawdy i piękna”.więcej
W Londynie otwarto księgarnię z książkami napisanymi tylko przez kobiety

To inicjatywa brytyjskiego wydawnictwa Penguin, które w ten sposób chce uczcić Międzynarodowy Dzień Kobiet i stulecie przyznania praw wyborczych Brytyjkom. Księgarnia Like a Woman będzie czynna do 9 marca.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 13  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 35
ksiazkowafaza
08-10-2019 19:52
Czytałam tą książkę, była cudowna. Szkoda, że niektórzy nie mogą jej przeczytać przez ludzi, którzy żądzą
książek: 25
Little_Lotte
08-10-2019 20:17
Tureckie "buntowniczki" nic nie stracą, bo książka jest tak naprawdę o niczym. Zero informacji. Ilustracje są piękne, ale treść tak uboga, że aż smutno. Wiem, że to książka dla dzieci i dlatego jestem rozczarowana. Dzieci, to takie istoty które nieustannie zadają pytanie "Dlaczego?". Więc takie opowiastki powinny rozbudzać ciekawość. Skłaniać do działania. A w tym przypadku, po przeczytaniu... Tureckie "buntowniczki" nic nie stracą, bo książka jest tak naprawdę o niczym. Zero informacji. Ilustracje są piękne, ale treść tak uboga, że aż smutno. Wiem, że to książka dla dzieci i dlatego jestem rozczarowana. Dzieci, to takie istoty które nieustannie zadają pytanie "Dlaczego?". Więc takie opowiastki powinny rozbudzać ciekawość. Skłaniać do działania. A w tym przypadku, po przeczytaniu tej książki nie stajemy się ani odrobinę mądrzejsi. Gdyby opierać się tylko na tym cudzie, to nie wiadomo kim są Ci wszyscy ludzie. Dlaczego są tak ważni, i dlaczego powinniśmy iść w ich ślady.

Swoją drogą nie rozumiem dlaczego w tomie nr 2 znalazła się Beyonce i Oprah Winfrey. W czym one są takie wyjątkowe?
pokaż więcej
książek: 2858
Ela
08-10-2019 21:06
Poczytaj w takim razie więcej o Oprah, gdzie zaczynała i przede wszystkim kiedy, jako czarnoskora kobieta.
Ja kupiłam książkę chrzesniaczce, jest napisana w formie krótkich bajek o prawdziwych osobach. Każda historia może być pretekstem do szerszej dyskusji. Jak zapyta dlaczego? albo i co dalej? to ja jej to powiem.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 232
Angelika
09-10-2019 05:19
Chinski przeklad rowniez nie ma historii Coy Mathis.
książek: 0
Jerico
09-10-2019 10:31
Jestem przeciwnikiem cenzurowania czy zabraniania czegokolwiek. Czy to książka, film, gra, czy jakikolwiek inny wytwór kultury. A już zwłaszcza w przypadku tej książki, zakazywanie jej jest po prostu śmieszne. To oczywiście nie pierwszy i nie ostatni przypadek, kiedy władze jakiegoś kraju zakazują czegoś "dla naszego dobra" i obawiam się, że takich sytuacji będzie w przyszłości znacznie... Jestem przeciwnikiem cenzurowania czy zabraniania czegokolwiek. Czy to książka, film, gra, czy jakikolwiek inny wytwór kultury. A już zwłaszcza w przypadku tej książki, zakazywanie jej jest po prostu śmieszne. To oczywiście nie pierwszy i nie ostatni przypadek, kiedy władze jakiegoś kraju zakazują czegoś "dla naszego dobra" i obawiam się, że takich sytuacji będzie w przyszłości znacznie więcej.
pokaż więcej
książek: 160
PanKracy
10-10-2019 09:39
Ciekawe dlaczego samodzielne i myślące kobiety są dla niektórych zagrożeniem. A jak jeszcze znajdzie się wśród nich któraś odważna to już grozi buntem na pokładzie.
Gdyby zwiększyć ilość przekładów tej książki, to gdzie jeszcze na świecie zostałaby zakazana?
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Ania z Lechickich Pól. Dzieciństwo Ani

Ot, taka książka dla dzieci. Pierwszy tom opisuje dzieciństwo tytułowej bohaterki i losy jej rodziny głównie w okresie I wojny światowej do momentu ew...

zgłoś błąd zgłoś błąd