Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11996/slowa-z-popiolu

Słowa z popiołu

6 wartościowy tekst

Znani pisarze wraz z mieszkańcami i prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem 10 maja w ramach akcji Słowa z popiołu czytali palone przez hitlerowców książki. Chcieli w ten sposób pokazać swój sprzeciw wobec aktów palenia książek i innych działań wymierzonych w słowo szukające prawdy i piękna.

Jest to symboliczne nawiązanie do mającej miejsce w 1933 roku, właśnie 10 maja, na terenie ówczesnych Niemiec i Austrii akcji palenia nieprawomyślnych książek przez samorządy studenckie. Na liście zakazanych autorów znalazło się wówczas ponad 130 nazwisk, w tym Thomas Mann, Ernest Hemingway, Franz Kafka, Jaroslav Hašek, Bertolt Brecht i Fiodor Dostojewski. Stosy książek płonęły w Berlinie, w Breslau, w Monachium, Dreźnie i w innych największych miastach III Rzeszy. Palenie książek było zwieńczeniem „akcji przeciwko niemieckiemu duchowi”, którą zorganizowało Główne Biuro Prasy i Propagandy Niemieckiego Związku Studentów.

Pisarze, politycy i mieszkańcy Wrocławia postanowili – ku przestrzodze – upamiętnić tę haniebną rocznicę. Zgromadzeni na tym samym placu Solnym, na którym palono książki w 1933 roku, odczytali fragmenty zakazanych przez hitlerowców dzieł. Prezydent Wrocławia odczytał fragment opowiadania Tomasza Manna „Mario i czarodziej”, Olga Tokarczuk zaś fragment niestety nietracącego na swojej aktualności „Procesu” Kafki. Poeta Ryszard Krynicki (który sam był ocenzurowany w PRL-u w latach 1976–80) czytał wiersze Bertolta Brechta i Nelly Sachs, a Jacek Podsiadło fragment powieści Jacka Londona.

Wrocławski Dom Literatury, inicjator wydarzenia, podkreśla, że „Słowa z popiołu” będą organizowane co roku, 10 maja. Oby już na zawsze pozostały tylko wspomnieniem barbarzyńskich czasów, a nie komentarzem do rzeczywistości.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 5  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2413
LubimyCzytać
13-05-2019 11:54
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 463
MaciekWroc
13-05-2019 14:12
Bardzo cenna inicjatywa, szczególnie, że coraz mniej ludzi chce i potrafi wyciągać wnioski z przeszłości.
książek: 1880
Renax
14-05-2019 07:25
Nie łudźmy się, ludzie nie wyciągają żadnych wniosków.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3658
czytamcałyczas
13-05-2019 15:49
Takie akcje winne być,w każdym nmieście
książek: 1653
Jarosław
13-05-2019 19:12
Gdzie się pali książki, dojdzie w końcu do palenia ludzi.
Wo man Bücher verbrennt, verbrennt man am Ende Menschen. (niem.)
Opis: na zakończenie zjazdu studenckiego w Wartburgu w 1817 w związku ze spaleniem na stosie książek uznanych za niezgodne z duchem niemieckim.
Źródło: Almanzor (1821).

(za Wikicytay)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Czerwona Królowa

Świat wykreowany przez Panią Aveyard porwał mnie od pierwszych stron. Przepadłam z kretesem. Nie mogłam się oderwać od czytania. Wartka akcja, wyrazi...

zgłoś błąd zgłoś błąd