Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12647/harry-potter-usuniety-ze-szkoly-katolickiej-w-nashville

„Harry Potter” usunięty ze szkoły katolickiej w Nashville

1 wartościowy tekst

Przeszło 20 lat po premierze „Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” seria powieści o pochodzącym z Londynu czarodzieju dalej budzi kontrowersje. Tym razem elementów rodem z piekła w twórczości J.K. Rowling doszukał się ksiądz z St. Edward Catholic School w amerykańskim Nashville. 

Jak twierdzi ks. Dan Reehil z katolickiej szkoły prowadzonej przy kościele św. Edwarda w Nashville (stolicy stanu Tennessee), klątwy i zaklęcia użyte w popularnych książkach o przygodach Harry'ego, Rona i Hermiony są rzeczywistymi przekleństwami, które wyczytane przez człowieka mogą skutkować przywołaniem złych duchów. Magia przedstawiona w powieściach J.K. Rowling ma być sprytnym oszustwem, dzięki któremu nie można odróżnić dobra od zła. W efekcie Reehil doprowadził do usunięcia bluźnierczych książek ze szkolnej biblioteki. Regionalna gazeta z Nashville „The Tennessean”, która jako pierwsza opublikowała informację o tym wydarzeniu, zauważa, że duchowny twierdzi, iż swoje stanowisko konsultował z egzorcystami ze Stanów Zjednoczonych i z Rzymu, a sam pomysł dokonania rewizji szkolnej biblioteki powstał po otrzymaniu zgłoszeń od zaniepokojonych rodziców. 

Należy w tym miejscu przypomnieć, że Kościół katolicki nigdy nie zabrał stanowiska w sprawie książek Rowling, a wszelkie podjęte w tej sprawie inicjatywy indywidualnych księży nie powinny być uznawane za oficjalną watykańską wykładnię. Znane są głosy pojedynczych hierarchów kościelnych piętnujących hogwardzką serię, jak ten kardynała Josepha Ratzingeraczyli późniejszego papieża Benedykta XVI, mówiący o zniekształcaniu chrześcijańskiej duszy przez książki pisane przez J.K. Rowling. 

Warto odnotować, że chociaż „Harry Potter” został usunięty z biblioteki szkolnej w Nashville, to nie został spalony na stosie, jak miało to miejsce kilka miesięcy temu przed kościołem parafii w Gdańsku.

Powiązane treści:
Tysiące złotych za książki o Harrym Potterze. Niezwykły wynik aukcji w Stanach Zjednoczonych

Czy macie w swoim księgozbiorze pierwsze edycje wydań, opatrzone podpisem autora? Jeśli tak, możecie wziąć przykład z czytelnika z USA. Sprzedał on swoją kolekcję książek J.K. Rowling za tak wysoką cenę, że aż trudno uwierzyć, że nie została magicznie zaczarowana.więcej
Diabelskie nasienie – najbardziej przerażające dzieci w opowieściach grozy

Uśmiechem potrafią roztopić nawet najbardziej zlodowaciałe serca. Potrzebują opieki i poczucia bezpieczeństwa, w zamian dając jednak bezwarunkową miłość. Przynajmniej… zazwyczaj. Na kartach literatury znajdziemy bowiem dowody na to, że niektóre dzieci mają za skórą diabła. Całkiem dosłownie.więcej
Kolokwium z Harry'ego Pottera

Jeśli plan waszych studiów zakłada egzaminy z historii myśli ekonomicznej czy algebry liniowej z geometrią analityczną, to University of Lynchburg ma dla was ciekawą alternatywę. Jedno z prowadzonych tam seminariów dotyczy pewnego młodego czarodzieja z Hogwartu. O komentarz poprosiliśmy tamtejszego dyrektora komunikacji.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 103  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1871
Renax
06-09-2019 06:45
Kiedyś uczeń powiedział mi, że lubi 'Harrego Pottera', bo on też nie miał rodziców (chłopcu zmarł ojciec), więc rozumie jak on się czuje.
I dlatego czyta te książki. A ja dlatego widzę w tych książkach dobro.

Uważam, że zło to rozsiewanie nienawiści, propagowanie rasizmu i odmawianie narodom i grupom społecznym prawa do życia, a nie fantazja. Złem jest też indoktrynacja ideowa i podprogowe...
Kiedyś uczeń powiedział mi, że lubi 'Harrego Pottera', bo on też nie miał rodziców (chłopcu zmarł ojciec), więc rozumie jak on się czuje.
I dlatego czyta te książki. A ja dlatego widzę w tych książkach dobro.

Uważam, że zło to rozsiewanie nienawiści, propagowanie rasizmu i odmawianie narodom i grupom społecznym prawa do życia, a nie fantazja. Złem jest też indoktrynacja ideowa i podprogowe programy o tym, że tylko pieniądze i dostatek dają szczęście.

Gorszące są też jeśli dziecko widzi dorosłego, który ma być autorytetem, który mówi o ubóstwie i uczciwości, a żyje obłudą i żądzą pieniądza i atrakcyjnych pań. Wszystko może gorszyć, a najgorsze może prowadzić do dobra. Z dobrem i złem nie jest zerojedynkowo.
pokaż więcej
książek: 400
HypatiazAleksandrii
07-09-2019 21:35
Renax - lejesz miód na moje serce. Przepięknie powiedziane.

A w ogóle, skoro w publicznych szkołach jest miejsce dla religii katolickiej i książek z tego "nurtu", to w szkołach katolickich również powinien być dostęp do różnych treści.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3629
czytamcałyczas
06-09-2019 16:02
A mogliśmy zostać poganami.Pytanie,czy wtedy Kapłani Swaroga by,też palili książki ?
książek: 1871
Renax
07-09-2019 06:34
PEwnie tak, tylko w drugą stronę. Natura ludzka się nie zmienia.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 266
Aleksandra
08-09-2019 23:17
Bardzo zawiodłam się na redakcji lubimyczytać za ten artykuł. Wszak każdy kościół może dowolnie kształtować głoszone przez siebie światopoglądy, tak długo jak nie naruszają one podstawowych praw człowieka (zgodnie z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka), a nawet potencjalne zakazanie czytanie tej książki przez Kościół Katolicki (co NIE nastąpiło), nie byłoby naruszeniem tych praw.... Bardzo zawiodłam się na redakcji lubimyczytać za ten artykuł. Wszak każdy kościół może dowolnie kształtować głoszone przez siebie światopoglądy, tak długo jak nie naruszają one podstawowych praw człowieka (zgodnie z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka), a nawet potencjalne zakazanie czytanie tej książki przez Kościół Katolicki (co NIE nastąpiło), nie byłoby naruszeniem tych praw. Muzułmanie zabraniają odsłaniania włosów kobietom, protestanci zabraniają modlić się do Maryi, Buddyści zabraniają jeść mięsa, nie interesując się śmiercią z niedożywienia dzieci, których rodzice stosowali na nich "dietę wegańską". Jeśli nie jesteście katolikami to się nie stosujcie do takiego zakazu, jeśli jesteście a się z nim nie zgadzacie to przejdźcie do innego kościoła. W czym problem? Napiszmy artykuł o zakazie czytania jakichkolwiek książek z "tego świata" przez Świadków Jehowy. Taka sytuacja trwa już przez wiele lat. Nikomu to nie przeszkadza? Mi co prawda nie, ale jeśli redakcja lubimyczytac tak interesuje się książkowymi preferencjami KK to niech od razu przejdzie do następnych wyznań. Sformułowania, jakie zostały użyte w artykule znacznie odbiegają od "funkcji informacyjnej", jaką artykuł powinien spełniać. Zawiera w swoich dwuznacznych sformułowaniach indoktrynację i wyrażanie ocen, swoich prywatnych opinii. Nie spodziewałam się tego po was. Shame on you :/
pokaż więcej
książek: 1259
byłem_fprefectem
09-09-2019 02:26
Jak może zauważyłaś znajdujemy się na portalu LC. Czyli takim na którym to, że lubimy czytać jest najważniejsze. Nie jest to portal informacyjny, nie obowiązuje więc tu bezstronność dziennikarska. Jak ktoś wyrzuca książki, a te zwłaszcza lubimy czytać, z jakiś niezrozumiałych powodów, obraża nasze uczucia. Jak sama zauważyłaś KK nie zakazał czytania tej serii, działanie tego duchownego jest... Jak może zauważyłaś znajdujemy się na portalu LC. Czyli takim na którym to, że lubimy czytać jest najważniejsze. Nie jest to portal informacyjny, nie obowiązuje więc tu bezstronność dziennikarska. Jak ktoś wyrzuca książki, a te zwłaszcza lubimy czytać, z jakiś niezrozumiałych powodów, obraża nasze uczucia. Jak sama zauważyłaś KK nie zakazał czytania tej serii, działanie tego duchownego jest więc przejawem jakiejś jego własnej frustracji, fanatyzmu czy może wręcz choroby psychicznej. A na takie działania trzeba reagować, tak jak na palenie książek w Gdańsku.
Ponadto jeśli w biblii znajdziesz ustęp gdzie Jezus mówi do swoich uczniów "Idźcie i piętnujcie/zakazujcie/wywyższajacie się" to przyznam Ci rację i przeprosze. Jeśli zaś nie ma tam takich słów, to wydaje mi się, że to Ty tutaj posługujesz się manipulacją i źle pojętą poprawnością.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2788
KotGacek
09-09-2019 11:29
Z przyjemnością zostanę wyznawczynią Szatana. Niech mnie ktoś odchrzci.
książek: 3629
czytamcałyczas
11-09-2019 21:02
Mnie koleżanka nazwała kiedyś diabełkiem.A ktoś,może pamięta jakiego wyznania był Harry ?
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Exitus Letalis #1

Komiks ma ciekawą kreskę, więc miło ogląda się obrazki. Pod tym względem lubię autorkę tych historii rysunkowych. Jednak charakter fabuły mnie nie ocz...

zgłoś błąd zgłoś błąd