rozwiń zwiń

Zadaj pytanie Januszowi L. Wiśniewskiemu

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.10.2019

2 października swoją premierę miała długo wyczekiwana kontynuacja „S@motności w sieci”, zatytułowana „Koniec samotności”. Czy jest coś, o co chcielibyście zapytać jej twórcę, Janusza L. Wiśniewskiego? Autorów najciekawszych propozycji pytań nagrodzimy egzemplarzem najnowszej powieści pisarza.

Zadaj pytanie Januszowi L. Wiśniewskiemu

„Koniec samotności”, Janusz Leon Wiśniewski

Główni bohaterowie „Końca samotności” to nowe pokolenie. Kuba i Nadia również poznali się dzięki internetowi, ale… w klasztorze. Ona – Polka urodzona w Hamburgu, ma skomplikowaną historię rodzinną. Dziś jest obywatelką świata, dumną ze swoich korzeni. Pielęgnuje tradycję, mówi biegle w kilku językach, gotuje, tworzy i podbija swoim talentem zagraniczne rynki pracy. Po ojcu odziedziczyła zamiłowanie do kamieni, dlatego dziś studiuje konserwację zabytków. Na jej talencie szybko poznają się międzynarodowe firmy, a życie zmienia się diametralnie od momentu poznania Jakuba, syna Agnieszki i Joachima. Młodzi znaleźli się jak w korcu maku – on jest czuły, romantyczny, szarmancki, opiekuńczy. Po prostu niedzisiejszy. Wzrusza go los wzgardzonych i odepchniętych, mimo funkcjonowania w środowisku informatyków nie pozostaje obojętny wobec tych, których los doświadczył. Kocha Nadię do szaleństwa, ale prawdziwą tęsknotę ujawnia dopiero w mejlach, które pomagają im przetrwać rozłąkę.

Po latach od premiery „S@motności w sieci”, kiedy Janusz Leon Wiśniewski jest już uznanym pisarzem, wciąż udowadnia, że tylko życie pisze najbardziej niespodziewane scenariusze. Mimo że dla najmłodszego pokolenia komunikator ICQ jest już zabytkiem, świat w ciągu ostatnich kilkunastu lat bywa maleńki nie tylko w internecie.

W „Końcu samotności” jest wszystko, za co czytelnicy pokochali Janusza L. Wiśniewskiego: zwarta, choć wielopoziomowa w swojej wymowie historia, czułość, zmysłowość, niespodziewane zwroty akcji, bliskość i magia codzienności. W doskonale skonstruowanych postaciach i symetrycznych relacjach współczesny czytelnik ponownie znajdzie ukojenie, którego próżno szukać w zagonionych czasach niebieskich ekranów. Ta powieść przywraca nadzieję, że prawdziwa miłość nie tylko istnieje, ale nawet po wielu latach jest w stanie pokonać wszelkie stawiane przez ludzi granice. Wiśniewski pilnie śledzi, jak przecinają się ludzkie ścieżki w pozornie rozłącznych światach. Nie potrafią tego wyjaśnić ani nauka, ani żadna doktryna filozoficzna. Pisarz rozsupłuje wątki misternie splecionych losów i próbuje oddzielić je od przeznaczenia.

Janusz L. Wiśniewski – ur. w 1954 r., z wykształcenia jest rybakiem dalekomorskim, magistrem fizyki, doktorem informatyki, doktorem habilitowanym chemii. Jest również jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich. Jego debiutancka powieść „S@motność w sieci” stała się bestsellerem w Polsce i w Rosji, została przetłumaczona na wiele języków, a także sfilmowana. W swoim dorobku ma powieści „Bikini” i „Los powtórzony”, zbiory opowiadań, tomiki esejów oraz bajkę dla dzieci. Z Małgorzatą Domagalik napisał dwie powieści w listach. Prawa do jego powieści „Na fejsie z moim synem” jeszcze przed polską premierą zostały sprzedane do Rosji. W niespełna trzy miesiące po premierze jego najnowszej powieści pt. „Grand” prawa zostały sprzedane na Ukrainę, tydzień później do Rosji.

Zadaj pytanie Januszowi L. Wiśniewskiemu i wygraj egzemplarz książki „Koniec samotności”!

Czy jest coś, o co chcielibyście zapytać autora? Na pytania czekamy do przyszłej środy, czyli 9 października. Autorów 5 najciekawszych pytań nagrodzimy egzemplarzem książki. Pytania zadawajcie w komentarzach poniżej.


komentarze [20]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ogarbejbe 10.10.2019 12:05
Czytelniczka

1. Co było najtrudniejsze w napisaniu kontynuacji "Samotności w Sieci"?
2. Jak Pan radzi sobie z krytyką, często nieuzasadnioną?
3. Kto Pana zdaniem jest najlepszym polskim pisarzem?
4. Czy są tematy, których na pewno nie ujął by Pan w swojej powieści?
5. Co Pana inspiruje?
6. Czy żałuje Pan czegoś co zrobił/ nie zrobił na gruncie literatury?
7. Czy jest jakaś nagroda...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
triste 09.10.2019 23:51
Czytelniczka

1. Jakie było najdziwniejsze pytanie, które Panu zadano?
2. Jak to jest być jednym z popularniejszych pisarzy w Polsce?
3. Czy ma Pan jakieś fobie? Jeśli tak to jakie?
4. Jaki jest Pana przepis na sukces?
5. Jakie ma Pan rady dla początkujących pisarzy?
6. Co by Pan robił gdyby Pan nie był pisarzem?
7. Czy żałuję Pan któregoś z zakończeń Pana książek? Jeśli tak, to której...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cyntia 09.10.2019 19:29
Czytelniczka

1. W "Samotności w Sieci" kilkukrotnie pada nazwisko Rafała Wojaczka. Czy jest Pan miłośnikiem jego poezji?

2. Prezentuje Pan w swoich książkach rozległą wiedzę. Czy programowanie, genetyka, niepełnosprawność należą do Pana zainteresowań? Skąd Pan czerpał wiedzę?

3. W "Samotności w Sieci" możemy dostrzec miłość na odległość. Współcześnie jest to coraz częstszy model...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Karolina_B 09.10.2019 08:26
Czytelnik

Czy myśli Pan już o filmowej kontynuacji "Samotności w sieci"? Ekranizacja powieści okazała się sukcesem, przyciągnęła do kina tłumy fanów. Uważa Pan, że mogłoby się to powtórzyć z "Końcem samotności"? A może tym razem, nie zgodziłby się Pan na przeniesienie literatury na ekran?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jolanta 07.10.2019 19:06
Czytelniczka

1. W jednym z wywiadów mówi Pan: "Nie wierzę w miłość absolutną". A w jaką miłość Pan wierzy?
2."Szczęście to tylko garść pełna wody – wiem jak szybko przecieka przez palce i jak trudno je zatrzymać na dłużej…" czytamy w "Losie powtórzonym". Czy ma Pan jakieś sposoby na zatrzymanie szczęścia?
3. W "Zespołach napięć" czytamy "Po spełnionym życiu nie ma się już...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nextdooralice 07.10.2019 15:07
Oficjalna recenzentka

Czy wierzy Pan w przeznaczenie? Jeśli tak, jak Pana zdaniem - ma się ono do braterstwa dusz, miłości życia, znalezienia "drugiej połówki" a i tak poczucia bycia samotnym? Jeśli nie, to czy doświadcza Pan zewu pustki (L'appel du vide) nie tylko odnośnie Pana jestestwa ale i Pana relacji z innym? Czytelnikom Pana książek trudno Pana rozgryźć jako autora, który ww...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
cień_fprefecta 05.10.2019 23:48
Bibliotekarz

Zadaj pytanie Januszowi L. Wiśniewskiemu
A muszę, przecież byłem grzeczny?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
agata 05.10.2019 20:51
Czytelniczka

1. Często podejmuje Pan w swoich utworach temat niepełnosprawności. Jako osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mam wrażenie, że zapisuje Pan moje własne myśli. Skąd czerpie Pan wiedzę o problemach, które dotykają osób chorych, emocjach towarzyszących tym osobom?
2. Z jakim dowolnym autorem chciałby Pan napisać wspólnie książkę?
3. Jaka książka wywarła największy wpływ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Malk 05.10.2019 14:13
Czytelniczka

Czy celowo pisze pan książki łzawe, smutnawe i kiczowate, czy też "samo jakoś wychodzi"?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Justynek 04.10.2019 23:18
Czytelnik

Uwielbiam sposób w jaki opisuje Pan emocje. Z jednej strony to zawsze mniej lub bardziej skomplikowane równanie, wzór chemiczny, zapis odpowiednich cząstek i wiązań. Z drugiej zaś uczuciom zawsze towarzyszy w Pana książkach jakaś niewytłumaczalna magia, coś czego nie można uchwycić...tylko po prostu tak jest i już.... A moje pytanie do Pana: miłość czy wspólnota dusz -...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej