Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12806/nowa-przewrotna-powiesc-iana-mcewana-juz-od-dzisiaj-w-sprzedazy

Nowa, przewrotna powieść Iana McEwana już od dzisiaj w sprzedaży

3 wartościowy tekst

Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, rząd Margaret Thatcher chwieje się w posadach, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną inteligencją. W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków i android zostaną poddani niezwykłej próbie… człowieczeństwa.

Nowa powieść Iana McEwana od dzisiaj jest dostępna w sprzedaży.

Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Charlie, człowiek bez właściwości, lekkomyślnie dryfujący przez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej pracy, skrupulatnie planuje swój przyszły związek z Mirandą. Nie wie, że błyskotliwa studentka, córka znanego literata mieszkająca piętro wyżej, skrywa szokujący sekret. Otrzymany spadek Charlie przeznacza w całości na Adama, który należy do pierwszej partii syntetycznych ludzi. Wspólnie z piękną sąsiadką konfigurują jego osobowość. Ten niemal doskonały okaz ludzki – piękny, silny i mądry – stworzy z Charliem i Mirandą uczuciowy i emocjonalny trójkąt. Już wkrótce cała trójka stanie przed głębokim dylematem moralnym, który doprowadzi do gwałtownego kryzysu w tym asymetrycznym związku.

Powieść Iana McEwana „Maszyny takie jak ja” stawia fundamentalne pytania o istotę człowieczeństwa.

Co tak naprawdę czyni nas ludźmi: to, co czynimy, czy to, jacy jesteśmy?
Czy dzieło może przerosnąć twórcę?
Czy maszyna może oddać wielowymiarowość ludzkiej natury i odnaleźć się w świecie, w którym nic nigdy nie jest czarno-białe?

Jedna z najlepszych powieści McEwana. Tradycyjnie mroczna i przewrotna, a jednocześnie znacznie bardziej komercyjna niż wczesne powieści tego autora. Nie do wiary, że tak inteligentna powieść jest jednocześnie tak doskonałą rozrywką. Alex Preston, „Observer”

 Wielowarstwowa i niepokojąca powieść, którą McEwan udowadnia po raz kolejny, że jest mistrzem snucia opowieści. Złowieszcza i inteligentna gra z czytelnikiem. Marcel Theroux, „Guardian”

Niezwykle bogata powieść – jest tu ekscytujący pomysł fabularny i cały kalejdoskop emocji, najnowsze teorie naukowe, odważne rozważania filozoficzne i trafne spostrzeżenia socjologiczne. Błyskotliwie inteligentna i literacko doskonała powieść! Peter Kemp, „Sunday Times”  

Ian McEwan – Mistrz nieograniczonej wyobraźni. Bez wątpienia najsławniejszy z żyjących pisarzy brytyjskich, autor 15 powieści, obsypany deszczem nagród literackich, z tą najważniejszą, Bookerem, na czele. Od lat jest mocnym kandydatem do literackiej Nagrody Nobla, a także autorem, po którego powieści najchętniej sięgają reżyserzy filmowi. 

Ian McEwan należy do elitarnego grona autorów, którzy mogą sobie pozwolić na każdą literacką ekstrawagancję. Pisarz, zaczynając karierę w latach 70. XX wieku, bulwersował konserwatywnych brytyjskich czytelników gotyckimi w klimacie opowiadaniami, a blisko 40 lat później narratorem jego powieści został płód w łonie matki. Znakiem rozpoznawczym jego prozy są dylematy moralne i liczne nawiązania literackie. Tematy grzechu i odkupienia, bezpowrotnej utraty, dzieciństwa i dorastania, zmarnowanych szans i zawiedzionych nadziei obsesyjnie powracają w twórczości McEwana. 

Według Zadie Smith sięgnięcie po którąkolwiek z powieści McEwana jest gwarancją wyboru lektury idealnej – wolnej od przegadania, chaosu i nudy. I tego właśnie należałoby spodziewać się po pisarzu, którego dom w londyńskiej dzielnicy Bloomsbery sąsiaduje z domem Charlesa Dickensa, a wiejska posiadłość stoi w samym sercu Cotswolds – malowniczego obszaru zamieszkiwanego niegdyś przez pisarzy tej miary, co Jane Austen, Lewis Carroll, Graham Green, George Orwell, a prawdopodobnie nawet sam Szekspir! Na półkach w bibliotece Iana McEwana, oprócz brytyjskich klasyków, znajdziemy także Schulza, Kafkę i Kunderę. Jakby tego było mało, kreatywnego pisania uczył go sam Malcolm Bradbury, choć podobno jego jedynym wkładem w edukację studentów było przygotowanie listy lektur – tylko tyle i aż tyle.

Artykuł sponsorowany

Powiązane treści:
Trendy września lubimyczytać.pl

Pierwsze jesienne tygodnie przynoszą przetasowania w trendach lubimyczytać.pl. Na pierwsze miejsce przebojem wdarła się nowość, co więcej – jest to książka dla dzieci, a te nieczęsto pojawiają się w naszym zestawieniu. Na kolejnych miejscach również sporo zaskoczeń!więcej
Wyzwanie czytelnicze LC – temat na październik

Też nie macie pojęcia, kiedy zleciały te wszystkie miesiące? Lipiec, sierpień, a tu nagle na scenę roku wkracza październik. Być może zakopani w szkolnych lekturach nie zauważyliśmy, kiedy dni zrobiły się chłodniejsze. Nie ma jednak tego złego, bowiem Życie zaczyna się dopiero jesienią, kiedy robi się chłodniej. Niezachęcająca do wyjścia spod koca pogoda idealnie nadaje się na czytanie. A nowym wyzwaniem podnosimy nieco czytelniczą poprzeczkę.więcej
Najpierw książka, później film (01.10.2019)

W tym tygodniu poznaliśmy datę premiery „Żmijowiska” oraz nową postać w uniwersum Spider-Mana. Oprócz tego zapraszamy do obejrzenia zwiastunów „Pani Fletcher” i filmu „Był sobie pies 2”, nad którym objęliśmy patronat.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2432
LubimyCzytać
01-10-2019 15:03
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 2314
awita
02-10-2019 20:19
Bardzo lubię styl Iana McEwana, a Pokuta to jedna z moich ulubionych powieści. Koniecznie przeczytać muszę również Maszyny takie jak ja. Alternatywna rzeczywistość wykreowana przez McEwana - tak, to może być coś!
książek: 3609
natanna
02-10-2019 21:00
Jak na razie przeczytałam jego dwie książki : Sobota i Amsterdam a trzecia Słodka przynęta czeka na czytanie.
To proza w moim guście.
I ta mnie intryguje.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Pan Romantyczny

Tej jesieni wrażliwe i 'zimne', kochliwe i nieczułe, grzeczne i niegrzeczne dziewczyny powinny uważać, bo 'Pan Romantyczny' może nieźle namieszać w ic...

zgłoś błąd zgłoś błąd