Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12205/interaktywne-mapy-ksiazkowych-swiatow

Interaktywne mapy książkowych światów

20 wartościowy tekst

Chcielibyście przespacerować się ulicą Pokątną? Zastanawialiście się nad tym, jak długą drogę do domu przebył Odyseusz? A może chcecie sobie przypomnieć szczegóły wędrówek ulubionych bohaterów po Westeros czy Śródziemiu? Zapraszamy na mały przegląd interaktywnych map rodem z kart książek.

Autorzy i wydawcy książek lubią uzupełniać swoje utwory o mapy. Oprócz tego, że pełnią one funkcję estetyczną, pomagają też czytelnikom zorientować się w opisanych w powieściach przestrzeniach. Najczęściej stanowią integralną część książek, chociaż bywają również sprzedawane osobno, jak „Kompendium i atlas Świata Dysku”, związane z uniwersum stworzonym przez Terry'ego Pratchetta.

W internecie można znaleźć także mapy interaktywne. Przepełnione są one informacjami pochodzącymi zarówno z książek, jak i ich ekranowych adaptacji. Pozwalają prześledzić drogę, którą przemierzyli bohaterowie, zawierają usystematyzowane ciekawostki o odwiedzanych przez nich miastach i miejscach, a nierzadko również oś czasu przedstawiającą zachodzące w książce zmiany. Co ciekawe, większość map dotyczy światów fantasy. Wymienione niżej mapy mogą być wyśmienitym uzupełnieniem lektur.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o możliwości przespacerowania się po ulicy Pokątnej, którą udostępnił serwis Google Street View. Zwiedzając studio filmowe należące do Warner Bros., możemy zajrzeć do księgarni Esy i Floresy, sklepu Ollivanderów czy zobaczyć najnowsze miotły i tłuczki na wystawie sklepu Markowy Sprzęt do Quidditcha.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 16  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 592
Little_Lotte
14-06-2019 18:10
Wygląda obiecująco i rozbudza wyobraźnię. Ciekawy pomysł.
książek: 18
Orzech
14-06-2019 21:53
Ja za to chciałbym najbardziej przejechać się wszystkimi liniami moskiewskiego metro, bo w uniwersum Metro jest już mapka, ale za to fajnie by było tak wejść w skórę głównego bohatera i zobaczyć ten mrok tuneli.
książek: 1356
Monika
15-06-2019 00:13
Zastanawia mnie "dokładna trasa, jaką przebył Odyseusz" - skąd wiadomo, gdzie i którędy on pływał? Nie jestem znawcą w temacie, ale nawet mi obiło się o uszy, że teorii na temat rzeczywistej lokalizacji miejsc opisanych w "Odysei" jest więcej, ba!, spotkałam się nawet z hipotezą, że to się wcale nie działo na Morzu Śródziemnym, ale że jest to opowieść znad Bałtyku przeniesiona i zaadaptowana... Zastanawia mnie "dokładna trasa, jaką przebył Odyseusz" - skąd wiadomo, gdzie i którędy on pływał? Nie jestem znawcą w temacie, ale nawet mi obiło się o uszy, że teorii na temat rzeczywistej lokalizacji miejsc opisanych w "Odysei" jest więcej, ba!, spotkałam się nawet z hipotezą, że to się wcale nie działo na Morzu Śródziemnym, ale że jest to opowieść znad Bałtyku przeniesiona i zaadaptowana do warunków bardziej południowych. Nie mnie orzekać, ile w tym sensu. Ale w obliczu mnogości teorii skąd przekonanie, że przedstawiona mapa pokazuje dokładnie te miejsca, o których opowiedział Homer?
pokaż więcej
książek: 2740
Antagonista
15-06-2019 08:23
Troję odkryto w XIX wieku w Azji Mniejszej, a wyspa Lesbos leży zdecydowanie w Grecji, więc Bałtyk odpada. A droga z Troady do Hellady raczej wymusza ogólny kształt trasy, choć dokładnego przebiegu trasy fikcyjnej postaci nie poznamy, bo Homer już nie żyje.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 531
Armand_Duval
16-06-2019 13:10
Co Sapkowski sądzi o dodawaniu map do jego książek to można było nie raz usłyszeć na konwencie albo spotkaniu autorskim. ;)
książek: 656
MiyuDarkenwoods
16-06-2019 16:22
Mysle ze pomysl jest rewelacyjny, szczegolnie przy szczegolowych powiesciach jak Wiedzmin, Wladca Pierscieni czy Gra O Tron. Bardzo fajny pomysl:)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Podejrzany

I to już koniec..? Czyta się świetnie. Od razu przeskakuje się do kolejnej części..., której niestety już nie ma. I nie chce ci się zacząć żadnej inne...

zgłoś błąd zgłoś błąd