Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12097/10-warszawskie-targi-ksiazki-za-nami

10. Warszawskie Targi Książki za nami

6 wartościowy tekst

Zakończyła się jubileuszowa, 10. edycja Warszawskich Targów Książki. Stadion Narodowy zgromadził międzynarodowych przedstawicieli branży wydawniczej, pisarzy, ilustratorów i tłumaczy oraz ponad 80 tysięcy odwiedzających. Pierwszym w historii zwycięzcą Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa został Wojciech Chmielarz.

Tegoroczne Warszawskie Targi Książki można podsumować statystykami. Pojawiło się na nich 800 wystawców z 27 krajów: Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chin i Tajwanu, Chorwacji, Czech, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Iraku, Irlandii, Kostaryki, Niemiec, Peru, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. W wydarzeniu wzięło udział także 1900 bibliotekarzy i księgarzy oraz 1038 autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych przedstawicieli świata kultury (m.in. noblistka Swietłana Aleksijewicz, Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk). Co najważniejsze, impreza na PGE Stadionie Narodowym przyciągnęła znów wielu miłośników książek. Ponad 80 tysięcy czytelników mogło wybierać spośród 1500 pozycji programowych: spotkań z autorami, debat, konferencji, warsztatów, atrakcji dla dzieci, ogłoszeń nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw.

Rok 2019 przyniósł nowości w programie, między innymi Warszawski Festiwal Popkultury Meet Point ze strefą fantastyki, strefą gamingu i popkultury azjatyckiej oraz Festiwal Kryminalna Warszawa z konkursem o Grand Prix tego Festiwalu. Pierwszym w historii laureatem tego konkursu został Wojciech Chmielarz za „Żmijowisko” (Marginesy) – pisarz otrzymał 10 000 zł. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali Mariusz Czubaj za „Dziewczynkę z zapalniczką” (W.A.B.) i Robert Małecki za „Skazę” (Czwarta Strona) – obaj otrzymali nagrody w wysokości 2000 złotych.

W konkursie oceniane były polskie powieści kryminalne wydane w 2018 roku i do 15 kwietnia 2019 roku, a jego celem było wyłonienie i nagrodzenie najlepszych pod względem literackim powieści kryminalnych. Jury w składzie: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), prof. Georgij Petriaszwili, Andrzej Palacz, Marcin Sendecki oraz Szymon Kloska oceniało nominowane książki również pod względem jakości poligraficznej i nagrodziło wydawców i drukarnie.

– Wszystkie trzy powieści łączy charakterystyczne splątanie teraźniejszości i przeszłości, w którym kryją się nie tylko tropy prowadzące do rozwiązania zagadki kryminalnej, ale także rysy „mapy mentalnej” bohaterów. Tajemnice ich psychiki (zabójców, śledczych, nawet bohaterów drugiego planu) stają się osoczem intrygi – tak pierwszą edycję nagrody Festiwalu Kryminalna Warszawa 2019 podsumowała prof. Ewa Paczoska, przewodnicząca jury.

Podczas Warszawskich Targów Książki Biblioteka Analiz ogłosiła zwycięzców Plebiscytu 30-lecia na najbardziej wpływowe osobowości polskiego rynku książki. Nagrodzono 30 osób, które osiągnęły duży sukces w działaniach biznesowych, a także są zaangażowane w działalność społeczną dla całego środowiska.

– Przede wszystkim chcieliśmy zaakcentować przypadającą w tym roku 30. rocznicę fundamentalnych zmian politycznych i gospodarczych, jakie nastąpiły w roku 1989 i od których rozpoczął się nowy etap na rynku książki – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Na liście wyróżnionych tą wyjątkową nagrodą znalazła się również Izabela Sadowska, prezes Lubimyczytać.pl. Odbierając „Dyplom koleżeńskiego uznania”, podkreśliła możliwość wykorzystywania nowych technologii w promocji czytelnictwa i szerzeniu informacji o literaturze oraz podziękowała wszystkim czytelnikom za tworzenie społeczności Lubimyczytać.pl.

Nazwiska wszystkich laureatów można znaleźć na stronie rynek-ksiazki.pl/plebiscyt.

Wydarzeniem, w trakcie którego ustawiła się jedna z najdłuższych kolejek na targach, była Wielka Wymiana Książkowa „Z półki na półkę”, organizowana przez Lubimyczytać.pl. Użytkownicy mogli podczas niej wymienić swoje książki. Wśród tytułów dostępnych na wymianie można było znaleźć nowości od wydawnictw: Akapit Press, Czwarta Strona, Drzewo Babel, FILIA, Jaguar, SQN, Dom Wydawniczy REBIS, Replika, Media Rodzina, Zysk i S-ka oraz od wydawnictw z grupy Publicat (Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Książnica) oraz z Grupy Foksal. Lubimyczytać.pl również przekazało książki z własnych pokaźnych zbiorów.

Bardzo dziękujemy za tłumną obecność! Wasze zainteresowanie potwierdza, że lubicie dawać drugie życie przeczytanym książkom.

Następne, 11. Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 21–24 maja 2020 roku. Gośćmi honorowymi następnej edycji będą wydawcy i pisarze z Czech.

Powiązane treści:
Warszawskie Targi Książki – atrakcje wydawców

Do Warszawskich Targów Książki zostało już tylko kilka dni. Warto wcześniej dobrze zaplanować pobyt, bo program wydarzenia pęka w szwach od spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych i warsztatów. Przyjrzeliśmy się bliżej atrakcjom, jakie zapewniają poszczególni wydawcy.więcej
Zapraszamy na wielką wymianę książek „Z półki na półkę”! [KONKURS]

Warszawskie Targi Książek to wydarzenie skupiające wszystkich, dla których ważna jest literatura. Nie może tam zabraknąć również Lubimyczytać.pl. Ponownie podejmujemy inicjatywę, która przy każdej edycji cieszy się popularnością nie mniejszą, niż spotkania z najpoczytniejszymi pisarzami. Wymiana „Z półki na półkę” już w sobotę, 25 maja! więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2341
LubimyCzytać
28-05-2019 13:33
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 6980
allison
28-05-2019 15:57
Wygląda na to, że było świetnie. Żałuję, że nie byłam:(

Gratulacje dla pani Izabeli Sadowskiej (na marginesie - świetna marynarka:))
książek: 765
patashnik
29-05-2019 13:37
Na targach jestem obecny prawie co roku od ponad dekady, pamiętam czasy gdy PKiN nie był w stanie pomieścić szturmujących rzesz czytelników. Przeniesienie targów na Stadion Narodowy pewnie nie tylko ja przyjąłem z ulgą, wydawało się że tak dużą przestrzeń trudno zapchać. Ale po 10 latach okazuje się że jednak da się, niestety nie tylko na skutek zwiększającej się liczby chętnych do zakupu... Na targach jestem obecny prawie co roku od ponad dekady, pamiętam czasy gdy PKiN nie był w stanie pomieścić szturmujących rzesz czytelników. Przeniesienie targów na Stadion Narodowy pewnie nie tylko ja przyjąłem z ulgą, wydawało się że tak dużą przestrzeń trudno zapchać. Ale po 10 latach okazuje się że jednak da się, niestety nie tylko na skutek zwiększającej się liczby chętnych do zakupu książek i spotkań z autorami. Po sobotniej wizycie, poza udanymi zakupami mam kilka pytań do organizatorów:
- czy nie dałoby się części stoisk przenieść na płytę (kiedyś zresztą tak było), co rozładowałoby niektóre zatory?
- czym kierowano się wyznaczając ruchliwe przejście na strefę autografów Komiksowej Warszawy?
- czy sprzedawcy latających nad głowami bzyczących i migających zabawek stanowią tak ważny sektor że muszą pojawiać się na targach książki?
- czy strefa płatnego parkowania ma sens w sytuacji gdy w ogromnej większości pozostaje pusta a większość odwiedzających parkuje w okolicy?
- czy bilet rodzinny, który kosztuje 25 zł nie mógłby uprawniać do parkowania w tej strefie?

Jestem co roku i pewnie nadal będę, niestety nie widzę pozytywnych zmian w organizacji tej imprezy.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Shuttergirl

Pełna wersja recenzji na: https://coffee-cup90.blogspot.com/2019/08/c-d-reiss-shuttergirl.html „Shuttergirl” to książka, która jakoś nie powaliła mni...

zgłoś błąd zgłoś błąd