rozwiń zwiń

10. Warszawskie Targi Książki za nami

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.05.2019

Zakończyła się jubileuszowa, 10. edycja Warszawskich Targów Książki. Stadion Narodowy zgromadził międzynarodowych przedstawicieli branży wydawniczej, pisarzy, ilustratorów i tłumaczy oraz ponad 80 tysięcy odwiedzających. Pierwszym w historii zwycięzcą Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa został Wojciech Chmielarz.

10. Warszawskie Targi Książki za nami

Tegoroczne Warszawskie Targi Książki można podsumować statystykami. Pojawiło się na nich 800 wystawców z 27 krajów: Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chin i Tajwanu, Chorwacji, Czech, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Iraku, Irlandii, Kostaryki, Niemiec, Peru, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. W wydarzeniu wzięło udział także 1900 bibliotekarzy i księgarzy oraz 1038 autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych przedstawicieli świata kultury (m.in. noblistka Swietłana Aleksijewicz, Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk). Co najważniejsze, impreza na PGE Stadionie Narodowym przyciągnęła znów wielu miłośników książek. Ponad 80 tysięcy czytelników mogło wybierać spośród 1500 pozycji programowych: spotkań z autorami, debat, konferencji, warsztatów, atrakcji dla dzieci, ogłoszeń nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw.

Rok 2019 przyniósł nowości w programie, między innymi Warszawski Festiwal Popkultury Meet Point ze strefą fantastyki, strefą gamingu i popkultury azjatyckiej oraz Festiwal Kryminalna Warszawa z konkursem o Grand Prix tego Festiwalu. Pierwszym w historii laureatem tego konkursu został Wojciech Chmielarz za „Żmijowisko” (Marginesy) – pisarz otrzymał 10 000 zł. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali Mariusz Czubaj za „Dziewczynkę z zapalniczką” (W.A.B.) i Robert Małecki za „Skazę” (Czwarta Strona) – obaj otrzymali nagrody w wysokości 2000 złotych.

W konkursie oceniane były polskie powieści kryminalne wydane w 2018 roku i do 15 kwietnia 2019 roku, a jego celem było wyłonienie i nagrodzenie najlepszych pod względem literackim powieści kryminalnych. Jury w składzie: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), prof. Georgij Petriaszwili, Andrzej Palacz, Marcin Sendecki oraz Szymon Kloska oceniało nominowane książki również pod względem jakości poligraficznej i nagrodziło wydawców i drukarnie.

– Wszystkie trzy powieści łączy charakterystyczne splątanie teraźniejszości i przeszłości, w którym kryją się nie tylko tropy prowadzące do rozwiązania zagadki kryminalnej, ale także rysy „mapy mentalnej” bohaterów. Tajemnice ich psychiki (zabójców, śledczych, nawet bohaterów drugiego planu) stają się osoczem intrygi – tak pierwszą edycję nagrody Festiwalu Kryminalna Warszawa 2019 podsumowała prof. Ewa Paczoska, przewodnicząca jury.

Podczas Warszawskich Targów Książki Biblioteka Analiz ogłosiła zwycięzców Plebiscytu 30-lecia na najbardziej wpływowe osobowości polskiego rynku książki. Nagrodzono 30 osób, które osiągnęły duży sukces w działaniach biznesowych, a także są zaangażowane w działalność społeczną dla całego środowiska.

– Przede wszystkim chcieliśmy zaakcentować przypadającą w tym roku 30. rocznicę fundamentalnych zmian politycznych i gospodarczych, jakie nastąpiły w roku 1989 i od których rozpoczął się nowy etap na rynku książki – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Na liście wyróżnionych tą wyjątkową nagrodą znalazła się również Izabela Sadowska, prezes Lubimyczytać.pl. Odbierając „Dyplom koleżeńskiego uznania”, podkreśliła możliwość wykorzystywania nowych technologii w promocji czytelnictwa i szerzeniu informacji o literaturze oraz podziękowała wszystkim czytelnikom za tworzenie społeczności Lubimyczytać.pl.

Nazwiska wszystkich laureatów można znaleźć na stronie rynek-ksiazki.pl/plebiscyt.

Wydarzeniem, w trakcie którego ustawiła się jedna z najdłuższych kolejek na targach, była Wielka Wymiana Książkowa „Z półki na półkę”, organizowana przez Lubimyczytać.pl. Użytkownicy mogli podczas niej wymienić swoje książki. Wśród tytułów dostępnych na wymianie można było znaleźć nowości od wydawnictw: Akapit Press, Czwarta Strona, Drzewo Babel, FILIA, Jaguar, SQN, Dom Wydawniczy REBIS, Replika, Media Rodzina, Zysk i S-ka oraz od wydawnictw z grupy Publicat (Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Książnica) oraz z Grupy Foksal. Lubimyczytać.pl również przekazało książki z własnych pokaźnych zbiorów.

Bardzo dziękujemy za tłumną obecność! Wasze zainteresowanie potwierdza, że lubicie dawać drugie życie przeczytanym książkom.

Następne, 11. Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 21–24 maja 2020 roku. Gośćmi honorowymi następnej edycji będą wydawcy i pisarze z Czech.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
patashnik 29.05.2019 13:37
Czytelnik

Na targach jestem obecny prawie co roku od ponad dekady, pamiętam czasy gdy PKiN nie był w stanie pomieścić szturmujących rzesz czytelników. Przeniesienie targów na Stadion Narodowy pewnie nie tylko ja przyjąłem z ulgą, wydawało się że tak dużą przestrzeń trudno zapchać. Ale po 10 latach okazuje się że jednak da się, niestety nie tylko na skutek zwiększającej się liczby...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
allison 28.05.2019 15:57
Czytelniczka

Wygląda na to, że było świetnie. Żałuję, że nie byłam:(

Gratulacje dla pani Izabeli Sadowskiej (na marginesie - świetna marynarka:))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 28.05.2019 13:33
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post