Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10502/uwolnij-swoje-ksiazki

Uwolnij swoje książki!

1 wartościowy tekst

12 czerwca już po raz piętnasty będziemy świętować ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. W akcji biorą udział szkoły, biblioteki i uczelnie wyższe. Zaledwie kilka dni po Nocy Bibliotek książkoholicy ponownie będą mogli świętować.

Ile razy zdarzało się nam wypożyczyć książkę z biblioteki i oddać po tak długim czasie, że kara przekraczała równowartość nowego egzemplarza? No właśnie. Bo jak oddać książkę nieprzeczytaną? Zapominalskim proponujemy bezbolesną dla portfela akcję bookcrossingu. Idea „krążącej książki” narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, a już w 2003 po raz pierwszy odbyło się Święto Wolnych Książek. Opiera się ono na założeniu, że miejsce książek nie jest na zakurzonych półkach, ale w ciągłej podróży. Mają one przechodzić z rąk do rąk i co najważniejsze – być czytane.

W akcji wziąć mogą udział szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe i inne instytucje. Według danych z listopada 2017 roku na stronie internetowej bookcrossing.pl zarejestrowało się ponad 60 tysięcy użytkowników, a w obiegu jest ponad 300 tysięcy książek. Zabawa polega na zarejestrowaniu się i wprowadzeniu naszej książki do systemu. Potem możemy cierpliwie sprawdzać trasę lektury.

Na tej samej stronie znajdziemy wiele pomysłów na to, w jaki sposób możemy świętować. W ten szczególny dzień możemy np. zostawić książkę w kawiarni, autobusie czy w parku, mając nadzieję, że znajdzie nowego właściciela. Dla tych mniej spontanicznych jest propozycja zostawienia lektury w specjalnie przeznaczonym do tego regale postawionym w centrum miasta. Jeśli nie wiemy, gdzie taki regał znaleźć, na stronie internetowej akcji znajdziemy mapkę, która ułatwi nam znalezienie takiego miejsca.

A czy wy jesteście fanami bookcrossingu?


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 24  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 63
HermionaGranger
12-06-2018 20:33
Według mnie bardzo fajny pomysł:)
książek: 224
Łosia
12-06-2018 21:05
W Szczecinie też było takie wydarzenie. I to na moim osiedlu. Złapałam kilka perełek, jestem spełniona.
książek: 2480
jatymyoni
12-06-2018 21:39
Dzisiaj byłam w Krakowie i nie wiem co się działo u mnie w mieście. Ale na co dzień w czytelni biblioteki są półki gdzie można zostawiać i brać książki. Fajna sprawa. sama zostawiam tam książki i czasami znajduję coś ciekawego do przeczytania. Oprócz tego biblioteka też wystawia książki. Można je kupić za złotówkę. Czasami można znaleźć dobre książki.
książek: 1433
Mavericus
13-06-2018 15:31
Hej w Warszawie Przystanek Książka za przysłowiową złotówkę można kupić fajne książki pozostawione prze innych. To fajna akcja by można było znaleźć książki przez kogo uważane za bezwartościowe, a dla kogo innego jest bezcenna.
książek: 3281
filozof
19-06-2018 11:46
Szkoda,że u mnie takiej akcji nie ma.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
1Q84. The Complete Trilogy

Ksiazka dobra, czasami troche przydlugie opisy i przemyslenia autora. W sumie dosc spojna i ciekawa, polecam.

zgłoś błąd zgłoś błąd