Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10502/uwolnij-swoje-ksiazki

Uwolnij swoje książki!

1 wartościowy tekst

12 czerwca już po raz piętnasty będziemy świętować ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. W akcji biorą udział szkoły, biblioteki i uczelnie wyższe. Zaledwie kilka dni po Nocy Bibliotek książkoholicy ponownie będą mogli świętować.

Ile razy zdarzało się nam wypożyczyć książkę z biblioteki i oddać po tak długim czasie, że kara przekraczała równowartość nowego egzemplarza? No właśnie. Bo jak oddać książkę nieprzeczytaną? Dla zapominalskich proponujemy bezbolesną dla portfela akcję bookcrossingu. Idea „krążącej książki” narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, a już w 2003 roku po raz pierwszy odbyło się Święto Wolnych Książek. Całe święto opiera się na założeniu, że miejsce książek nie jest na naszych zakurzonych półkach, ale w ciągłej podróży. Mają one przechodzić z rąk do rąk i co najważniejsze, być czytane.

W akcji wziąć mogą udział szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe i inne instytucje. Według danych z listopada 2017 roku na stronie internetowej bookcrossing.pl zarejestrowało się ponad 60 tysięcy użytkowników, a w obiegu jest ponad 300 tysięcy książek. Cala zabawa polega na zarejestrowaniu się i wprowadzeniu naszej książki do systemu. Potem możemy cierpliwie sprawdzać trasę lektury.

Na tej samej stronie znajdziemy bazę pomysłów, w jaki sposób możemy świętować. W ten szczególny dzień możemy, na przykład zostawić książkę w kawiarni, autobusie czy w parku mając nadzieję, że znajdzie nowego właściciela. Dla tych mniej spontanicznych jest propozycja zostawienia lektury w specjalnie przeznaczonym do tego regale postawionym w centrum miasta. Jeśli nie wiemy, gdzie taki znaleźć na stronie internetowej akcji znajduje się specjalna mapka, która ułatwi nam znalezienie takiego miejsca.

A czy wy jesteście fanami bookcrossingu?


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 24  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 68
HermionaGranger
12-06-2018 20:33
Według mnie bardzo fajny pomysł:)
książek: 202
Łosia
12-06-2018 21:05
W Szczecinie też było takie wydarzenie. I to na moim osiedlu. Złapałam kilka perełek, jestem spełniona.
książek: 2461
jatymyoni
12-06-2018 21:39
Dzisiaj byłam w Krakowie i nie wiem co się działo u mnie w mieście. Ale na co dzień w czytelni biblioteki są półki gdzie można zostawiać i brać książki. Fajna sprawa. sama zostawiam tam książki i czasami znajduję coś ciekawego do przeczytania. Oprócz tego biblioteka też wystawia książki. Można je kupić za złotówkę. Czasami można znaleźć dobre książki.
książek: 1425
Mavericus
13-06-2018 15:31
Hej w Warszawie Przystanek Książka za przysłowiową złotówkę można kupić fajne książki pozostawione prze innych. To fajna akcja by można było znaleźć książki przez kogo uważane za bezwartościowe, a dla kogo innego jest bezcenna.
książek: 3185
filozof
19-06-2018 11:46
Szkoda,że u mnie takiej akcji nie ma.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Druga szansa

Robi wrażenie. Tak niestety wygląda świat chorych ludzi. Koszmar, z którego nie można uciec. Powieść trochę przypomina twórczość G. Musso. Polecam

zgłoś błąd zgłoś błąd