Shino11

Profil użytkownika: Shino11

Katowice Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 8 godzin temu
835
Przeczytanych
książek
844
Książek
w biblioteczce
465
Opinii
5 288
Polubień
opinii
Katowice Kobieta
Dodane| 32 książki
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

Kiedy inspiracją do stworzenia książki są zwierzęta w roli głównej, tkwi w tym zamyśle znaczny potencjał do wzruszenia i wzniecenia empatii, pozytywnych emocji w niemal każdym czytelniku. Pisarz w swej twórczości pod tytułem "Puc, Bursztyn i goście" ten potencjał przygwoździł monotematyczną problematyką, ubogim areałem, w jakim toczyła się akcja, bezbarwnymi postaciami. W książkach dedykowanych młodszym teoretycznie powinien tkwić morał podlegający dyskusjom w trakcie lekcji wychowawczych. W niniejszej pozycji ukazane zostały postawy niezupełnie moralne- jakby w myśl metody wychowywania poprzez stawianie antywzorców. Deprecjonowanie innych gatunków, przywłaszczanie cudzej własności, usprawiedliwione kradzieże zamiast uczciwego zdobywania zasobów- niby bagatelne wykroczenia, a jednak w moim odczuciu kolidowały nie tylko z ludzką, ale i psią naturą.
Nie przeszkadzał mi aż tak bardzo dobór wyrazów, jednak niektóre wymieniłabym na synonimy (są niekompatybilne ze słownictwem, jakim powinny operować dzieci).

Kiedy inspiracją do stworzenia książki są zwierzęta w roli głównej, tkwi w tym zamyśle znaczny potencjał do wzruszenia i wzniecenia empatii, pozytywnych emocji w niemal każdym czytelniku. Pisarz w swej twórczości pod tytułem "Puc, Bursztyn i goście" ten potencjał przygwoździł monotematyczną problematyką, ubogim areałem, w jakim toczyła się akcja, bezbarwnymi postaciami. W...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

"Kroczący wśród cieni" dokonał prezentacji siebie już na samym początku książki w sytuacji, wydawać by się mogło, bez wyjścia. Kavel wpłynął do mej świadomości jako enigmatyczny detektyw, a właściwie tropiciel, który wirtuozeryjnie i strategicznie potrafił rozwikłać każdą sprawę i stanąć u celu prawdy.
Sielankowe, nieco izolowane miejsce zamieszkania, komponowanie  eliksirów, prace badawcze przyprószone atmosferą magii, dyskursy przyprawione humorystycznym sarkazmem z Berrą, specyficzną opiekunką w ciele potulnej starszej pani to bezpośrednio wiodły oczy mej wyobraźni ku średniowiecznej, nieskażonej, przyrodniczej przestrzeni wprawiającej w stoicki spokój. Został on jednak zmącony wartko rozwojem wydarzeń. Kavel został wciągnięty w poważną, nie cierpiącą zwłoki misję, a sekwencje licznych wydarzeń, szybkie tempo akcji, precyzyjny, obrazowy, elokwentny język powieści polaryzowały koncentrację na każdej stronie. Napędzała mnie silna ciekawość, jak potoczą się losy bohatera i co kryje się za jego niesamowitymi, dającymi przewagę zdolnościami. Rozdziały opisujące poczynania Seweńczyka (pytanie, czy rodowitego, jednoczy się z odpowiedzią w trakcie czytania powieści) poszatkowane były przez kluczowe wstawki retrospekcyjne - pozwalające zrozumieć istotę i pochodzenie zjawisk nadprzyrodzonych, w tym tytułowych cieni. W dialogach z Rachne przez mglistą zasłonę tajemniczego, zagmatwanego pochodzenia z reminiscencji, wspomnień wynurzała się powoli przeszłość Kavla, którą on sam próbował w pełni pojąć i zrozumieć stan, w jakim się znalazł.
Jarosław Kukiełka stworzył osobliwe uniwersum, wariant świata, korzystając z sedna sentencji, iż kreatywność to łączenie znanego z nieznanym. Wykoncypował nazwy własne, czerpiąc inspirację z istniejących konstruktów, nadał znaczenie i funkcję maskom teatralnym (myślenie asocjacyjne wykopało mi z pamięci maski i "gęby" gombrowiczowskie), oparł konwencję instytucji Kościoła Żywych o rdzeń zamysłu mitologii, zapożyczył reguły polityczne z szerokiej bazy tych, które autentycznie dyrygują ustrojami państw na globie. Przyswajałam ten świat z zaciekawieniem nie mniejszym niż podczas retrospekcyjnych fragmentów przybliżających gradiacyjnie zawiłą przeszłość Kavla.
Autor zyskał aprobatę dzięki swobodnemu układaniu logicznych, dynamicznych opisów walk, zaznajomieniu ze sztuką wojenną i artylerią. Sporządził dość detaliczne charakterystyki miejsc akcji i ujął szczegółowo wiele działań Kavla i jego sprzymierzeńców. Dialogi kipiały inteligentnym humorem.
Translokując się na platformę niuansów i niedociągnięć, wskazuję w pierwszej kolejności brak wykorzystania szerokiej palety odcieni kolorów uczestniczących w pewnych aspektach fabuły. Powracając do definicji kreatywności, nie mogłam wyeliminować z głowy luźnego skojarzenia z fizycznym pojęciem "stany splątane", a to dlatego, iż autor w nakreślaniu rusztowania swej powieści splątał znacznie więcej pojęć znanych, niegdyś wprowadzonych i funkcjonujących od dawien dawna, niż pionierskich i nowatorskich. Pełniejszej specyfikacji powinien też podlegać związek, a właściwie "tunel" między światem żywych i cieni. Mechanizm przeskakiwania z jednego do drugiego ma niebagatelne znaczenie, więc jego uszczegółowienie dopomogłoby wyobraźni czytelnika. Książka prowokowała mnie do myślenia do momentu zderzenia z barierą uproszczonego zakończenia, w którym nastąpiło pospieszne rozwikłanie tajemnic i częściowa eksplanacja niedopowiedzeń. Nie było ono dla mnie spójne, ciekawe i logiczne, a raczej cudaczne, mało oryginalne i wznoszące most konieczności sięgnięcia po kolejną część serii (zanika autonomia powieści, gdyż będzie się zazębiać z zawartością drugiego tomu).
Mój ateistyczny pogląd na świat zadziałał jak detektor aluzji do niebezpieczeństwa indoktrynacji i zakorzenionej tendencji do bezkrytycznego gloryfikowania kościoła, wiary, a także zespalania moralności z religią. Druga część serii o Kavlu przyniesie zapewne wyjaśnienie przemycanej intencji pisarza.
Oceniam książkę na mocną siódemkę. Sądzę, że Jarosław Kukiełka do jej stworzenia dołożył sporo pasji, entuzjazmu literackiego i zaangażowania w badaniu areału tematycznego, jakiego się podjął. Chcąc pozostać w tym fantastycznym uniwersum, przeczytam następną część serii, jeśli tylko się pojawi.

"Kroczący wśród cieni" dokonał prezentacji siebie już na samym początku książki w sytuacji, wydawać by się mogło, bez wyjścia. Kavel wpłynął do mej świadomości jako enigmatyczny detektyw, a właściwie tropiciel, który wirtuozeryjnie i strategicznie potrafił rozwikłać każdą sprawę i stanąć u celu prawdy.
Sielankowe, nieco izolowane miejsce zamieszkania, komponowanie ...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

"Cud w Dolinie Poskoków" opowiada o specyficznej, przywołującej ambiwalentne skojarzenia rodzinie Poskoków składającej się z pięciu psychologicznych wulkanów. Są to: ojciec Jozo Poskok (bezwzględny, gburowaty, apodyktyczny, wyzuty z empatii i uczuć w takim stopniu jak nierozumny) i jego czterej synowie o imionach Kreszimir, Branimir, Zvonimir (trio łobuzów z czynami na swym koncie przerastającymi ludzkie pojęcie) i Domagoj (wrażliwy, delikatny, odmieniec na tle pozostałych trochę jak serialowy Alf pośród ludzi).

Żyją nieco jak prehistoryczni przodkowie człowieka z krztyną udogodnień cywilizacji, wyalienowani i ukryci wśród skalistych wyniosłości Chorwacji,  kilka kilometrów od Smiljewa. Posiadają pokaźny ekwipunek militaryjny, którym ustalają własne prawa i strzegą swój areał przed intruzami (szczególnie tymi, którzy ośmielą się zażądać pieniędzy). Jakiś czas temu mieszkała z nimi matka, żona Jozego, lecz zmarła, pozostawiając ich skazanymi na własne umiejętności prowadzenia domu. Ogarnianie - jak to się mawia- wychodziło im dość specyficznie, a niepomyślne tego rezultaty w połączeniu z dyskusją z księdzem wzbudziły impuls w najstarszym z synów, by znaleźć sobie żonę i sprowadzić do Poskokowego dystryktu. Kobieta bowiem mogłaby położyć kres niedopranej bieliźnie, naczyniom ubranym w obfite wdzianko z grzybów pleśniowych, monotonnej diecie składającej się z mamałygi w wersjach nieobliczalnych połączeń smakowych.

Kreszimir wyruszył do miasta, w którym niegdyś bywał jako żołnierz. Odwiedził wuja i ciocię, którym przedstawił motywację pobytu oraz wysnuł plan dzięki ich radom. Ustalił cel łowów na żonę - Lovorkę pracującą w barze Żyrafa. Bez komplikacji jednak się nie obeszło. Trudność w namierzeniu ukochanej stanowiła jedynie rozgrzewkę przed sekwencją kolejnych, burzliwych, pogmatwanych wydarzeń, którym polityczna propaganda przypięła komiczne interpretacje.

Fanom bliźniąt też został poświęcony rozdział.
Bronimir i Zvonimir z racji braterskiej solidarności zjawili się w wielkim, nowoczesnym mieście, w którym wpadli w tarapaty, wykaraskali się z nich popisowo, wygrali zatargi i nawiązali nowe znajomości. Opisy zdarzeń autor wymieszał z humorem według przyjętej przez siebie receptury.

W każdym rozdziale zatytułowanym szczegółowo i smakowicie detekcji czytelniczej podlegają: zaskakujące, nieprawdopodobne wydarzenia, karykaturalne zachowanie postaci, dialogi wprawiające w osłupienie, kolorowe, dalekie od nudy opisy miejsc. Uniwersalizm książki polega właśnie na tym, że niezależnie od tego, czy ktoś jest nałogowym pochłaniaczem kryminałów, czy ekspertem otoczonym przez fortyfikację podręczników akademickich, trafia ona w pierwotny głód humoru i pozytywnych emocji.

Miłosne poszukiwania najstarszego syna z rodu Poskoków rozrastają się jak korzenie w kilka innych wątków, a jednoczą się one jak krzyżujące się rzeki w zabawną komedię, która dodatkowo rozsiewa w świadomości aluzje polityczno- historyczne, akcentując absurdy i ciemną stronę władz i sytuacji w kraju. Granda za grandą, afera za aferą, zaskakujące, czasem dramatyczne zwroty akcji spowite eksplozją śmiechu dokądś bohaterów prowadzą, a czy będzie to istny cud - zachęcam w celu zyskania odpowiedzi do przeczytania książki.

"Cud w Dolinie Poskoków" opowiada o specyficznej, przywołującej ambiwalentne skojarzenia rodzinie Poskoków składającej się z pięciu psychologicznych wulkanów. Są to: ojciec Jozo Poskok (bezwzględny, gburowaty, apodyktyczny, wyzuty z empatii i uczuć w takim stopniu jak nierozumny) i jego czterej synowie o imionach Kreszimir, Branimir, Zvonimir (trio łobuzów z czynami na swym...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Shino11

z ostatnich 3 m-cy
Shino11
2024-06-17 12:56:21
Shino11 oceniła książkę Puc, Bursztyn i goście na
5 / 10
i dodała opinię:
2024-06-17 12:56:21
Shino11 oceniła książkę Puc, Bursztyn i goście na
5 / 10
i dodała opinię:

Kiedy inspiracją do stworzenia książki są zwierzęta w roli głównej, tkwi w tym zamyśle znaczny potencjał do wzruszenia i wzniecenia empatii, pozytywnych emocji w niemal każdym czytelniku. Pisarz w swej twórczości pod tytułem "Puc, Bursztyn i goście" ten potencjał przygwoździł mon...

Rozwiń Rozwiń
Puc, Bursztyn i goście Jan Grabowski
Średnia ocena:
6.1 / 10
2372 ocen

Kroczący wśród cieni" dokonał prezentacji siebie już na samym początku książki w sytuacji, wydawać by się mogło, bez wyjścia. Kavel wpłynął do mej świadomości jako enigmatyczny detektyw, a właściwie tropiciel, który wirtuozeryjnie i strategicznie potrafił rozwikłać każdą sprawę i stanąć u celu prawd...

więcej więcej
Shino11
2024-06-16 08:34:57
Shino11 oceniła książkę Kroczący wśród cieni na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-06-16 08:34:57
Shino11 oceniła książkę Kroczący wśród cieni na
7 / 10
i dodała opinię:

"Kroczący wśród cieni" dokonał prezentacji siebie już na samym początku książki w sytuacji, wydawać by się mogło, bez wyjścia. Kavel wpłynął do mej świadomości jako enigmatyczny detektyw, a właściwie tropiciel, który wirtuozeryjnie i strategicznie potrafił rozwikłać każdą sprawę ...

Rozwiń Rozwiń
Kroczący wśród cieni Jarosław Kukiełka
Średnia ocena:
7.5 / 10
261 ocen
Shino11
2024-06-14 06:52:38
Shino11 oceniła książkę Zaszczekaj to jeszcze raz! na
7 / 10
2024-06-14 06:52:38
Shino11 oceniła książkę Zaszczekaj to jeszcze raz! na
7 / 10
Zaszczekaj to jeszcze raz! Waldemar Cichoń
Cykl: Seria o psie Riko (tom 2)
Średnia ocena:
8 / 10
5 ocen
Shino11
2024-06-10 05:54:10
Shino11 oceniła książkę Neurochirurg na
8 / 10
2024-06-10 05:54:10
Shino11 oceniła książkę Neurochirurg na
8 / 10
Neurochirurg Jay Jayamohan
Średnia ocena:
7.9 / 10
394 ocen

Wspinaczka na szczyt nie prawdopodobieństwa (Dawkins)
 Człowiek w poszukiwaniu sensu (Frankl)

 A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka (Feynman) - każdy tytuł odnosi się do mojego stanu umysłu i tunelu rzeczywistości, ale skupiając się właśnie na ...

więcej więcej
Shino11
2024-06-03 18:19:28
Shino11 oceniła książkę Zmącony spokój Pani Labiryntu na
5 / 10
2024-06-03 18:19:28
Shino11 oceniła książkę Zmącony spokój Pani Labiryntu na
5 / 10
Zmącony spokój Pani Labiryntu Joe Alex
Cykl: Joe Alex (tom 5)
Średnia ocena:
6.6 / 10
794 ocen
Shino11
2024-06-02 14:31:44
Shino11 oceniła książkę Noc lipcowa na
5 / 10
2024-06-02 14:31:44
Shino11 oceniła książkę Noc lipcowa na
5 / 10
Noc lipcowa Bruno Schulz
Średnia ocena:
5.7 / 10
3 ocen
Shino11
2024-05-30 07:33:15
Shino11 oceniła książkę Cud w dolinie Poskoków na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-30 07:33:15
Shino11 oceniła książkę Cud w dolinie Poskoków na
7 / 10
i dodała opinię:

"Cud w Dolinie Poskoków" opowiada o specyficznej, przywołującej ambiwalentne skojarzenia rodzinie Poskoków składającej się z pięciu psychologicznych wulkanów. Są to: ojciec Jozo Poskok (bezwzględny, gburowaty, apodyktyczny, wyzuty z empatii i uczuć w takim stopniu jak nierozumny)...

Rozwiń Rozwiń
Cud w dolinie Poskoków Ante Tomić
Średnia ocena:
7.1 / 10
46 ocen
2024-05-28 06:14:26

Według quizu mój żywioł to woda, a opis częściowo zgadza się ze stanem autentycznym. Z pewnością daleki od prawdy jest fakt, że leję wodę, prawiąc nieprzerwanie od rzeczy, ponieważ uznawana jestem za osobę milczącą, odpowiadającą minimalistycznie na pytania i nie wszczynającą dyskusji. Przejmuję fun...

więcej więcej

ulubieni autorzy [14]

Dean Koontz
Ocena książek:
6,4 / 10
110 książek
7 cykli
1383 fanów
Gustavo Malajovich
Ocena książek:
7,4 / 10
1 książka
0 cykli
Pisze książki z:
5 fanów
Haruki Murakami
Ocena książek:
7,2 / 10
45 książek
4 cykle
4258 fanów

Ulubione

Jonathan Carroll - Zobacz więcej
Witold Gombrowicz Ferdydurke Zobacz więcej
J.R.R. Tolkien Dwie Wieże Zobacz więcej
Johann Wolfgang von Goethe Cierpienia młodego Wertera Zobacz więcej
J.R.R. Tolkien Drużyna Pierścienia Zobacz więcej
Viktor E. Frankl Człowiek w poszukiwaniu sensu Zobacz więcej
Witold Gombrowicz Ferdydurke Zobacz więcej
Haruki Murakami Kronika ptaka nakręcacza Zobacz więcej
Erich Maria Remarque Łuk triumfalny Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
834
książki
Średnio w roku
przeczytane
46
książek
Opinie były
pomocne
5 288
razy
W sumie
wystawione
831
ocen ze średnią 6,1

Spędzone
na czytaniu
4 074
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
40
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
32
książek [+ Dodaj]